Balkabağı Kurbağası: Habitat ve Özellikleri

Balkabağı kurbağası hakkındaki ilk açıklamalar, aynı türdeki tüm organizmaları içeriyordu. Moleküler ve biyocoğrafik analizlerin ortaya çıkmasıyla, bu amfibiyenin sahip olduğu çok çeşitli türlerin tanımlanması mümkün olmuştur.
Balkabağı Kurbağası: Habitat ve Özellikleri
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2023

Küçük, sarı ve zehirli. Spix’in eyerli kurbağası olarak da adlandırılan balkabağı kurbağası, Atlantik ormanlarında yaşayan parlak görünümlü bir amfibidir. Balkabağınınkiyle neredeyse aynı olan sarı rengiyle öne çıkıyor ve adı da buradan geliyor!

Göründüğü kadar garip, sadece bir tür balkabağı kurbağası (toadlet) yoktur. Aslında, PLOS ONE bilimsel portalındaki çalışmalarda belirtildiği gibi, 36 başka tür daha tanımlanmıştır. Hepsi aynı cins ( Brachycephalus ) altında bulunur ve farklılıklar türün biyocoğrafyasına ve doğal tarihine odaklanır.

Her neyse, bugün özellikle Brachycephalus ephippium türlerine odaklanacağız. Bu güzel kurbağayı ve en çarpıcı özelliklerini tanımak için okumaya devam edin.

Kabak kurbağasının yaşam alanı

Bu tuhaf amfibi, Atlantik ormanlarında çalılar, bitkiler ve ağaçlar arasında yaşar. Spesifik olarak, egemenliklerinin neredeyse 1.700 kilometreye (yaklaşık 1000 mil) kadar uzandığı doğu Brezilya’da yaşıyor. Nüfusu genellikle sınırlıdır, ancak 100 hektara kadar olan alanları işgal edebilir. Deniz seviyesinden 200 ila 1900 metre (650 – 6200 fit) arasında değişen rakımlarda yaşayabilir.

Bu mikroendemik bir türdür, bu nedenle sadece dağlık ve ormanlık ortamlarda bulunabilir. Bu nedenle popülasyonlar, hayatta kalabilmeleri için tüm koşulları içeren, ancak yaşanılmaz vadilerle çevrili dağlık ‘adalar’da sıkışıp kalırlar.

Bu, türleşme sürecini teşvik eden şeydir, ya da aynı şey, sadece birinden daha fazla balkabağı toadlet türünün ortaya çıkmasıdır.

ağzı kapalı bir balkabağı kaplumbağası

Fiziksel özellikleri

Bu minik amfibiler yaklaşık 2 santimetre (yaklaşık bir inç) uzunluğundadır. Brachycephalus ephippium ayrıca dermal kemik süslemesini ifade eden hiperosifikasyon sunar. Bu fenomen onlara sırt bölgesindeki bir ‘plaka’ya benzer bir sırt kalkanı sağlar.

Genel olarak, bu turuncu-sarı kurbağa minyatürleştirmeyi tercih etmiştir. Sonuç olarak, ellerindeki falanksları kaybetmiştir ve bazı ayak parmakları işlevsizdir. Aynı şekilde başı uzun olduğundan daha geniş olduğu için gözleri biraz dışarı çıkar.

Brachycephalus rotenbergae türlerinin ultraviyole ışık altında parlamak gibi unutulmaz özellikleri vardır. Bu fenomen, üreme mevsimi ile ilgili gibi görünüyor, ancak bu mekanizmanın kullanışlılığı hakkında hala bir sonuç yok.

Kabak kurbağası zehirli midir?

Kabak kurbağası, renk ve zehirin temel kuralına uyar. Yırtıcıları zehirli olduğu konusunda uyarmak için canlı bir sarı tonu vardır; başka bir deyişle aposematik bir renge sahiptir. Zehirine, omurgalılarda kalp durmasına neden olabilen güçlü bir nörotoksin olan tetrodotoksin denir.

Beslenme ve üreme

Bu kurbağa, çoğunlukla eklembacaklılar olmak üzere çok çeşitli avları tüketen günlük bir organizmadır. Bazı örümcekleri de yemesine rağmen, akarları ve bahar kuyruklarını tercih eder. Amfibi tercihleri, büyüklükleri ve habitatları ile ilgili görünmektedir.

Buna ek olarak, üreme mevsiminin diğer amfibilerinkine benzer olduğuna dikkat edilmelidir. Çiftleşmek için yağışlı mevsimleri tercih eder ve erkekler seslendirme yoluyla aktif olarak bölgelerini korurlar. Bu sayede toplanma alanlarını, kaynaklarını ve yumurtalarını korurlar.

Kurbağalar, bu tür dış döllenme uyguladığı için yumurtalarının kurumaması için yağmurda dışarıda kalırlar. Dişi erkeği kabul ettikten sonra yumurtalarını bırakır ve erkek onları spermiyle döller. Bu nedenle, yumurtaların yumurtadan çıktıklarında hemen döllenmesini sağlamak için erkeklerin dişiye ne zaman sarıldığını anlatan bir terim olan ampleksus yapmaları gerekir.

Dişi, çapı yalnızca 5,3 milimetre (0,2 inç) olan yumurtaları yaklaşık 30 dakikada bırakır. Yumurtalar döllendikten sonra anne, yumurtalarını saklamak ve korumak için toprakla kaplar. Bu aynı zamanda yumurtaların kurumasını da önler, çünkü yumurtadan çıkmaları 64 güne kadar sürer.

Kabak toadletinin korunma durumu

Neyse ki, bu garip amfibi yok olma riski altında değil. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesine göre , bu en az endişe duyulan bir türdür. Bununla birlikte, bu türle ilgili bilgiler hala çok az olduğundan, bu herhangi bir tehlikeden muaf olduğu anlamına gelmez.

Aslında, morfolojik analiz ilerledikçe, bu tür kurbağanın yeni türleri tanımlanır ve yeniden sınıflandırılır.

Bu türe karşı dikkatli olmamızın bir nedeni, mikroendemizm statüsüdür. Doğada çok özel bölgelerin sakinleri olarak , yaşam alanlarının kaybı felaket olabilir. Bu niş eksikliği, çok kısa bir zaman aralığında neslinin tükenmesine neden olabilir.

Bir balkabağı toadlet ağzını açar.

Çarpıcı renklerin sizi yakın bir tehlikeye karşı uyarabileceğini unutmayın; onları asla küçümsemeyin. Bu kural her zaman yerine getirilmese de dikkate almaktan zarar gelmez. Aynı şekilde, aşina olmadığınız hiçbir türe ve özellikle de bu kadar çarpıcı renklere sahipse elinize almaya çalışmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nunes, I., Guimarães, C. S., Moura, P. H. A., Pedrozo, M., de Toledo Moroti, M., Castro, L. M., … & Muscat, E. (2021). Hidden by the name: A new fluorescent pumpkin toadlet from the Brachycephalus ephippium group (Anura: Brachycephalidae). Plos one16(4), e0244812.
  • Clemente-Carvalho, R. B. G., Alves, A. C. R., Perez, S. I., Haddad, C. F. B., & Dos Reis, S. F. (2011). Morphological and molecular variation in the Pumpkin Toadlet, Brachycephalus ephippium (Anura: Brachycephalidae). Journal of Herpetology45(1), 94-99.
  • Clemente-Carvalho, R. B. G., Monteiro, L. R., Bonato, V., Rocha, H. S., Pereira, G. R., Oliveira, D. F., … & Dos Reis, S. F. (2008). Geographic variation in cranial shape in the pumpkin toadlet (Brachycephalus ephippium): a geometric analysis. Journal of Herpetology42(1), 176-185.
  • Sebben, A., Schwartz, C. A., Valente, D., & Mendes, E. G. (1986). A tetrodotoxin-like substance found in the Brazilian frog Brachycephalus ephippium. Toxicon24(8), 799-806.
  • Pombal Jr, J. P., Sazima, I., & Haddad, C. F. (1994). Breeding behavior of the pumpkin toadlet, Brachycephalus ephippium (Brachycephalidae). Journal of Herpetology, 516-519.
  • Almeida-Santos, M., Siqueira, C. C., Van Sluys, M., & Rocha, C. F. D. (2011). Ecology of the Brazilian flea frog Brachycephalus didactylus (Terrarana: Brachycephalidae). Journal of Herpetology45(2), 251-255.
  • Pie, M. R., Meyer, A. L., Firkowski, C. R., Ribeiro, L. F., & Bornschein, M. R. (2013). Understanding the mechanisms underlying the distribution of microendemic montane frogs (Brachycephalus spp., Terrarana: Brachycephalidae) in the Brazilian Atlantic Rainforest. Ecological Modelling250, 165-176.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.