Bengal Kedisi: Evinizin Minyatür Leoparı

Muhtemelen hepimiz bir kaplanla veya leoparla oyun oynadığımız hayaller kurmuşuzdur. O zaman size iyi bir haber verelim, Bengal kedisi sahiplenerek evinizde minyatür bir leopara sahip olabilirsiniz!
Bengal Kedisi: Evinizin Minyatür Leoparı

Son Güncelleme: 27 Haziran, 2020

Birkaç ay önce internette aslan yavrularıyla oynayan bir çocuğun videosu ortaya çıktı ve hızlı bir şekilde viral oldu. Bu videoyu gördükten sonra muhtemelen herkes aynı şeyi yapmak, bir aslanla oynamak istiyordu. Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz, şanslısınız! Evinizde besleyeceğiniz Bengal kedisi, vahşi hayvan ihtiyacınızı tümüyle giderebilir, bize güvenin!

Bu yazıda bu sevimli ve özel kedi cinsinden bahsedeceğiz. Çok yaygın olarak bilinmese de, bu kedi cinsi birçok insanın favori hayvanıdır. Bengal kedisi hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bengal kedisinin tarihi, özellikleri ve kökeni

kameraya bakan sevimli Bengal kedisi

Bengal kedisi melez bir türdür; bir kedi ve bir leoparın çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir ve kökeni Amerika kıtasıdır.

Fiziksel özellikleri

Bu kedi cinsinin ana özelliklerinden biri kemiklerinin ağır olmasıdır. Bengal kedisi aynı zamanda güçlü ve kaslıdır da; erkek Bengal kedileri 9 kiloya, dişiler ise 3.6 kiloya kadar gelebilir. 

Yani eğer bir Bengal kediniz varsa ve onu bir yerden bir yere taşımanız gerekiyorsa fiziksel anlamda kuvvetli olmanız gerekiyor.

Bu kedi cinsinin kuyruğu son derece uzun, kalın ve tüylüdür. Uzun bacakları, yürüdüğü zaman ona farklı bir asillik katar. Yeşilimsi veya sarı gözleri ise badem şeklindedir.

Tüyleri

Bengal kedisi, vücudunun her yerini kaplayan güzel görünümlü, kısa, tekir desenli tüylere sahiptir. Bu tür tüyleri olan başka bir kedi cinsi yoktur.

Tüyleri zaman zaman topaklanma eğilimindedir; bu nedenle bu durumun önüne geçmek istiyorsanız, haftada birkaç kez nemli bir bezle tüylerini silmelisiniz. Bu şekilde tüyleri her daim güzel görünecek.

İkinci tüy katmanının rengi ise her cinste farklı bir şekilde ortaya çıkabilir; bej veya açık kahverengi olabilir. Ancak her zaman tekir desenli olacaktır. Bunlara ek olarak, tüm Bengal kedilerinin ucu siyah olan bir kuyruğu ve benekli patileri vardır.

Karakteri

Bu kedi cinsi son derece hiperaktiftir ve çok meraklıdır; diğer kedi türlerine oranla çok daha fazla hareket ihtiyacı hisseder. Bir leopar türünden gelmesine rağmen Bengal kedisi çok sevecen ve dost canlısıdır. İnsanlarla vakit geçirmeyi sever ve her zaman şımartılmak ister. Her ne kadar birçok insan bu kedi türünün doğasından gelen vahşi içgüdülerinin zaman zaman uyanacağından korksa da, bu endişeleri boşunadır.

Birkaç kuşak Bengal kedisinden bahsedebiliriz. Evcil olan Bengal kedilerinden gelen dördüncü nesil kediler gayet iyi sosyalleşmiştir ve fiziksel anlamda büyük evcil hayvanlar olarak kabul edilir. Ancak Bengal kediniz varsa mutlaka kısırlaştırmanız gerekiyor. 

Bengal kedilerinin bir başka karakteristik özelliği ise kurnazlıkları ve cesaretleridir. Bu nedenle örneğin kedinizle aynı ortamda yemek yiyorsanız dikkatli olun; çok uzun süre arkanızı dönerseniz, yemeğiniz büyük olasılıkla artık orada olmayacak.

Bu tür bir kediniz varsa akrobatik özellikleri sizi çoğu zaman güldürecektir. Bengal kedisi ürktüğü zaman, içgüdüleri ona takla atma ya da duvarlara tırmanma gibi değişik hareketleri yapmaya başlamasını söyleyecektir.

Thor’la tanışın, sıra dışı bir Bengal kedisi

yerde yatan Bengal kedisi

Thor, tıpkı bir tablodan çıkmış gibi görünen bir Bengal kedisidir. Her yönüyle mükemmel bir görünüme sahiptir.

Thor Belçika’da yaşıyor ve bir Bengal kedisinin fiziksel özelliklerini, kişiliğini ve karakterini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Bu cins çok yaygın bir şekilde bilinmediği için Thor’un sahibi viral hale gelen bu mükemmel Bengal kedisinin resimlerini yayınladı. Ancak gerçek şu ki, Thor’u gördüğünüzde ona bakmayı bırakmanız pek de mümkün değil. 

İlginç bir şekilde, Thor’un gözleri eşsiz bir yeşil renge sahiptir; normalde Bengal kedilerinin gözleri sarımsı yeşil renkte olduğu için Thor çok daha fazla dikkat çekiyor. İnternette arattığınız zaman Thor’un birçok fotoğrafını bulabilirsiniz.

Doğa güzelliklerinin tadını çıkarmaktan keyif alıyorsanız ve aynı zamanda eve geldiğinizde kapıda sizi bekleyen şefkatli, eğlenceli ve meraklı bir arkadaş istiyorsanız, iki kez düşünmenize gerek yok. Bir Bengal kedisini sahiplenin, kesinlikle pişman olmayacaksınız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.