Amfibiler Nasıl Nefes Alır?

Amfibiler, çeşitli yönleriyle ünlü büyüleyici varlıklardır, ancak nefes almaları, kesinlikle bilmediğiniz birçok sır içerir.
Amfibiler Nasıl Nefes Alır?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Amfibiler, Animalia krallığındaki Amphibia sınıfına ait omurgalı tetrapodlardır. Bu takson, %90’ı kurbağa olan yaklaşık 8000 farklı tür içerir. Kurbağalar, kara kurbağaları, semenderler ve caecilian’lar büyüleyici hayvanlardır, ancak amfibilerin nasıl nefes aldığını biliyor musunuz?

Bu hayvanların derilerinden nefes aldıklarını duymuş olabilirsiniz. Aşağıdaki makalede göreceğiniz gibi, bu gerçeğe çok yakın, ancak bu omurgalılar grubu hakkında öğrenilecek çok nüans var. Amfibi dünyasında solunum gazı değişimi hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Amfibilerin muhteşem dünyası

Bu hayvanların solunum mekanizmalarını keşfetmeden önce, fizyolojileri ve taksonomileri üzerine bazı bilgiler vermek istiyoruz. Amfibiler, bugün yaşayan temsilcileriyle 3 farklı gruba ayrılmış bir sınıftır : Salientia (kurbağalar, kara kurbağaları ve akrabalar), Caudata (semenderler, semenderler ve akrabalar) ve Gymnophiona (caecilians).

Kurbağalar ve kara kurbağaları bu grubun en ünlü temsilcileridir, çünkü mevcut 8000 türün %90’ından fazlası Salientia grubuna aittir . Kuyrukları yoktur ve genellikle uzun, güçlü arka bacaklara ve çok pürüzlü bir cilde sahiptirler. Kurbağa ve kara kurbağaları arasındaki ayrımın taksonomik bir önemi olmadığına dikkat edilmelidir.

Semenderleri, çok daha uzun bir gövdeleri ve benzer ön ve arka ekstremiteleri olduğu için önceki gruptan ayırt etmek kolaydır. Vücudu genellikle fusiformdur, çünkü bu türlerin çoğu günün çoğunu su altında avlanmak ve üremek için harcar.

Son olarak, yılan veya solucan şeklinde çok utangaç, nadir amfibiler olan caecilian grubunu vurgulamamız gerekiyor. Başlarındaki koku alma dokunaçları dışında, bu hayvanların herhangi bir uzuvları yoktur ve gözleri genellikle ciddi şekilde bodurdur. Yeraltında yaşıyorlar ve National Geographic’in belirttiği gibi bugün itibariyle yaklaşık 200 tür kaydedildi.

Amfibi türlerinden biri.
Bir caecilian.

Amfibiler nasıl nefes alır?

Artık bu hayvanların fizyolojisi hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, amfibilerin genel düzeyde nasıl nefes aldığı sorusunu cevaplamaya hazırız. Yaşam döngüsündeki farklı aşamalara dayanarak size her şeyi anlatacağız.

Larvaların solunumu

Bildiğiniz gibi, çoğu amfibi, istisnalar dışında suda bir larva aşamasından geçer. Böyle bir örnek, bazen tamamen başkalaşıma uğramış canlı genç doğuran Salamandra salamandra’dır. Bu aşamada iribaşların solungaçları vardır ve solunumları tamamen suculdur.

Kurbağalar ve kara kurbağaları söz konusu olduğunda, iribaşların deriyle kaplı içselleştirilmiş solungaçları vardır ve bu, iç solungaçların spiracles tarafından havalandırıldığı bir operküler oda oluşturur. Bununla birlikte, hayvan uzuvlarını geliştirmeye başladığında bunlar önemini kaybetmeye başlar, çünkü bu akciğerlerin görünümü ile çakışır.

İlginç bir şekilde, araştırmalar, suyun yüzey geriliminin, amfibiyenlerin larva evrelerinde solunumun önemli bir düzenleyicisi olduğunu göstermiştir. 3 milimetreden daha kısa olduklarında, larvalar su-hava bariyerinin gücünü yenemezler ve gelişmek için atmosferik oksijenden yararlanamazlar.

Doğru boyuta ulaştıklarında, iribaşlar suyun yüzey gerilimini kırabilir ve ciğerlerini karada yaşam için eğitmeye başlayabilir.

Amfibi solunumu, yaşam evresine bağlıdır.

Yetişkin amfibiler nasıl nefes alır?

Amfibilerin metamorfozu, kurbağalarda ve karakurbağalarında kuyruğun kaybolması ve uzuvların gelişmesiyle değil, aynı zamanda dal yapılarının yeniden emilmesiyle de işaretlenir. Bu olay, yetişkin örnekler genellikle tüm yaşamlarını su ortamında geçiremedikleri için geri dönüşü olmayan bir noktaya işaret ediyor.

Amfibi akciğerleri, memelilerin ve kuşların akciğerlerine kıyasla çok eskidir. Çok az iç bölmeleri vardır ve alveoller uzundur, bu nedenle kana oksijen difüzyon hızı çok düşüktür. Mekanik nefes alma eylemi, ağızdan pompalama ile gerçekleştirilir, ancak bu, hayvanın tüm dokularını beslemek için yeterli değildir.

Bu nedenle, çalışmaların gösterdiği gibi , cilt çoğu durumda genellikle ana solunum organıdır. Amfibiyenin dış kabuğu, oksijen alımının %0 ila %100’ünü ve karbondioksit atılımının %20 ila %100’ünü tutabilir. Epidermileri çok incedir ve gaz değişimi için geçirgendir, bu da bu hayvanların neredeyse yalnızca onun içinden nefes almalarına izin verir.

Deri solunumunun özellikleri

Bu noktada, amfibilerin solunumunun çoğunun epidermal yapıları tarafından gerçekleştirildiği zaten bizim için çok açık. Bu yöntem ilkel ve kaotik görünebilir, ancak hiçbir şey gerçeğin önüne geçemez. Bu hayvanlar derileri vasıtasıyla kan akışını düzenleyebilirler ve bu sayede gaz alışverişini bir dereceye kadar kontrol edebilirler.

Birçok amfibide, solunum kılcal damarlarının %20 ila 95’i deridedir. Gaz değişimi çoğunlukla hayvanın en dıştaki ve en ince tabakası olan epidermiste gerçekleşir ve bu, damarlar, arterler, venüller ve arteriyoller yoluyla hayvanın vücudunun geri kalanıyla temas halindedir.

İlginç bir şekilde, daha önce bahsedilen kaynaklar, hayvan havaya maruz kaldığında cilde kan akışının azaldığını vurgulamaktadır. Başka bir deyişle, ortamda nem eksikliği varsa, su kaybını en aza indirmek için gaz alışverişi azaltılır. Bu kılcal damarların vazodilatasyon ve vazokonstriksiyonu beyin tarafından kodlanır ve bir dereceye kadar gönüllüdür.

Kışın metabolizma hızını minimuma indiren bazı türler, sürekli (ve sadece) derileriyle nefes alırlar.

Maymun kurbağalarından biri.

Özel koruma gerektiren bir grup

Deri yoluyla nefes alabilmek çok büyük bir faydadır, ancak aynı zamanda çok net bir maliyeti vardır. Amfibiyenlerin epidermisi daha ince ve daha nefes alabilir olduğundan, onları tamamen çevrenin insafına bırakır ve yakınlarda bir su kaynağı yoksa susuzluktan ölme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle tamamen nemli ortamlara bağlı hayvanlardır.

Ek olarak, bu organın geçirgenliği kurbağaları, karakurbağalarını, semenderleri ve semerleri kimyasallara ve çevresel değişikliklere karşı çok savunmasız hale getirir. Amfibilerin nasıl nefes aldığını ve çevresel bağımlılıklarını bilerek, keşfedilen ve analiz edilen amfibilerin %41’inin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu öğrenmek şaşırtıcı değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Caecilians, National Geographic. Recogido a 21 de julio en https://www.nationalgeographic.com/animals/amphibians/facts/caecilians
  • Schwenk, K., & Phillips, J. R. (2020). Circumventing surface tension: tadpoles suck bubbles to breathe air. Proceedings of the Royal Society B, 287(1921), 20192704.
  • Tattersall, G. (2007). Skin breathing in amphibians. Endothelial Biomedicine: a Comprehensive Reference, 85-91.
  • Romer, A. S. (1972). Skin breathing—primary or secondary?. Respiration physiology, 14(1-2), 183-192.
  • Burggren, W., & Pan, T. C. (2019). Chemoreceptive control of ventilation in amphibians and air-breathing fishes. Airway Chemoreceptors in the Vertebrates, 151-184.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.