Kurbağa Yavruları Ne Yer?

Çiğnemek için "dişleri" olmadığı için tüm kurbağa yavruları etobur değildir. Peki, kurbağa yavruları (iribaşlar) ne yer?
Kurbağa Yavruları Ne Yer?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Anuran amfibileri, yetişkin aşamalarına ulaşmak için onları tamamen dönüştüren karmaşık bir yaşam döngüsünden geçerler. Başka bir deyişle, larva görünümlerini değiştirdikleri ve tipik kurbağalara veya kara kurbağalarına dönüştükleri bir metamorfoz sürecinden geçerler. Buna rağmen, ondan önce, iribaş olarak yaşarlar ve yetişkin anuranlardan farklı bir şekilde yaşarlar, yerler ve davranış gösterirler.

Önemli olmasına rağmen, bu süreç sadece birkaç hafta sürdüğü için kurbağa ve kara kurbağası larvalarına bu aşamada çok az dikkat edilir. Geçiciliği nedeniyle diyetinin, davranışının ve özelliklerinin çoğu gözden kaçırılır. Bu nedenle, bu yazıda size biyolojik yapıları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Okumaya devam edin ve ne olduklarını, ne yediklerini ve iribaşlarla ilgili bazı gerçekleri öğrenin.

Kurbağa yavruları nedir?

Kurbağa yavruları, anuran amfibilerin yaşam döngüsünün bir parçasını temsil eder. Larvaların görünümü küçük bir balığa çok benzer ve uzun kuyrukları ve dış solungaçları onlara belirgin bir görünüm kazandırır. Bu aşama, kuyruksuz amfibilerde (anuranlar) benzersizdir, çünkü kardeş grupları (kaudatlar) yetişkinlere daha çok benzeyen larvalara sahiptir.

Yani bu iribaşlar, kuluçkaya yattıktan sonra yumurtadan çıkan ve ortalama 1 ile 3 ay arasında bu durumda kalan iribaşlardır. Bu süre zarfında, “balık” görünümlerinden kurbağa veya kara kurbağası formuna tam bir dönüşüm olan metamorfozdan geçerler. Bu süreç ilerleyicidir, bu nedenle her yapı azar azar görünür.

Bu döngünün, canlıların sudan karaya geçişini andıran bu değişimin, yılların evrimini birkaç ayda özetlediği söylenebilir. Daha basit bir şekilde görmek isterseniz, metamorfoz süreci, diğer omurgalıların ortaya çıkması için balığın yapması gerekenlerle karşılaştırılabilir. Bu , amfibilerin en büyüleyici özelliklerinden biridir.

İkincisi sadece bir benzetmedir, çünkü metamorfoz ve evrim çok farklı süreçlerdir. İkincisi, binlerce yıllık türleşmeden sonra ifade edilir.

iribaşlar kurbağa yavruları ne yer

Kurbağa yavruları ne yer?

Kurbağa yavrularının temel amacı, metamorfozlarının gereksinimlerine ulaşmak için mümkün olduğunca hızlı büyümektir. Bu nedenle diyetlerinde bol miktarda su bulunan besinler olmalıdır. Bu durum da, bitkiler bulunması en kolay kaynaklardan biri olduğu için neden otçul organizmalar olduklarını açıklar. Buna ek olarak, yüzerken tortu veya suyu filtreleyerek de beslenebilirler.

Kurbağa yavrularının bitki yemeyi tercih ettiği söylense de, bunu yapma biçimleri büyük ölçüde ağızlarının yapısına bağlıdır. Aslında, taşları kemirmeye veya yiyeceklerini öğütmeye yarayan keratodont adı verilen çok basit dişlere sahip olabilirler. Aynı şekilde, bu “dişlerin” sertliğine bağlı olarak, larvalar hayvan kalıntılarını veya diğer kurbağa yavrularını yiyebilirler.

Yukarıda otçul olduklarını belirttiğimiz için bu ilginizi çekebilir. Bununla birlikte, nadir durumlarda, iribaşlar daha fırsatçıdır ve çevrelerinde ne varsa onu yerler. Sonuçta, en çok yapmaları gereken şey büyümek, çünkü suda birçok yırtıcı hayvanın kurbanı olabilirler.

Bir iribaş, ne kadar çabuk kurbağa veya kara kurbağası olursa, en kırılgan aşamasından o kadar çabuk çıkar.

Evcil bir iribaşınız varsa ne yapmalısınız?

Kurbağalar ve bazı kara kurbağaları popüler evcil hayvanlar haline geldiğinden, bir noktada onları yetiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu nedenle, iribaşların esaret altında ne yediklerini veya onlara bakmak için ne yapmanız gerektiğini merak edebilirsiniz.

Her şeyden önce, bazı ülkelerin yasalarının yumurta, iribaş veya belirli kurbağa ve kara kurbağalarının örneklerinin toplanmasına izin vermediğini hatırlamakta fayda var. Bu, bölgenizde izin verilmeyen korunan türlerin satın alınması, satılması ve yakalanması konusunda dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, onların oyuncak değil, canlı varlıklar olduklarını unutmayın, bu yüzden hayatta kalmak için gerekenlere sahip olduklarından emin olun.

Evinizde iribaş beslemek

Kurbağa yavruları yapay yaşam alanlarına eklendikten sonra, onları bir tür bitki örtüsü ile beslemeniz gerekir. Elodea cinsi için özel bir tercihleri vardır, ancak onu tamamlamak için başka bir tür alg elde etmeyi başarırsanız, çok daha iyi olur. Taze marul ve ıspanak oldukça işe yarar, hastalıktan kaçınmak için onları iyice yıkamayı unutmayın.

Diyetleri çoğunlukla spirulina gibi alglerden oluşan balıklar için ticari pelet kullanmak da mümkündür. İşlenmiş gıdanın özellikleri uygunsuzsa bunlardan kaçının, çünkü birçok varyant kendilerine zarar verebilecek hayvansal kökenli malzemeler kullanır. Yukarıdakilerin tümü iribaşların otçul alışkanlıklarıyla yakından bağlantılıdır, hatırlayacağınız gibi bu onların ana beslenme şeklidir.

Kurbağa yavruları günde kaç kez yemek yer?

Miktar konusunda katı kurallar yoktur. Bunun nedeni, her türün doğal ortamlarında sahip olduğu besinlerin mevcudiyetine çok bağlı olmasıdır. Ancak genel tavsiye, günde 2 ila 3 öğün küçük miktarlarda verilmesidir. Bu sayede ne kadar yenmemiş yiyecek kaldığını gözlemleyebilecek ve israfı azaltmak için dozu ayarlayabileceksiniz.

Yiyecekleri genellikle ezilmiş olsa da, bu gerekli değildir, ancak miktarlar üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmanızı sağlar. Uzuvları büyüyüp ortaya çıktıkça, iribaşlar et tüketmeye başlayacaklardır, bu nedenle peletlerle devam edebilir veya böcekçil bir diyete başlayabilirsiniz. Bu aşamada, beslenmelerini tamamlayacak larva, solucan veya bazı mikroeklem bacaklılar kullanmak daha iyidir.

Yetişkin evrelerinde, tüm kurbağalar ve kara kurbağaları böcekçildir.

Bir derede bir grup iribaş görürseniz, onları eve götürmek isteyebilirsiniz. Ancak onlara bakmak bir oyun değildir ve hafife alınmamalıdır, çünkü bir oyuncaktan değil, bir canlıdan bahsediyoruz. Tüm türler, kendi doğal ortamlarında takdir edilebilecek belirli bir güzelliği içinde barındırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Teplitsky, C., Plénet, S., Léna, J. P., Mermet, N., Malet, E., & Joly, P. (2005). Escape behaviour and ultimate causes of specific induced defences in an anuran tadpole. Journal of evolutionary biology, 18(1), 180-190.
  • Eterovick, P. C., & Barros, I. S. (2003). Niche occupancy in south-eastern Brazilian tadpole communities in montane-meadow streams. Journal of tropical ecology, 19(4), 439-448.
  • Caut, S., Angulo, E., Díaz-Paniagua, C., & Gomez-Mestre, I. (2013). Plastic changes in tadpole trophic ecology revealed by stable isotope analysis. Oecologia, 173(1), 95-105.
  • Mijares-Urrutia, A. (1998). Los renacuajos de los anuros (Amphibia) altoandinos de Venezuela: morfología externa y claves. Revista de Biología Tropical, 46(1), 119-143.
  • Altig, R. (2006). Tadpoles evolved and frogs are the default. Herpetologica, 62(1), 1-10.
  • Crump, M. L. (1986). Cannibalism by younger tadpoles: another hazard of metamorphosis. Copeia, 1986(4), 1007-1009.
  • Kupferberg, S. J. (1997). The role of larval diet in anuran metamorphosis. American Zoologist, 37(2), 146-159.
  • O’Rourke, D. P., & Rosenbaum, M. D. (2015). Biology and diseases of amphibians. In Laboratory animal medicine (pp. 931-965). Academic Press.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.