Amerika Vizonu: Yaşam Alanı Ve Özellikleri

Amerika vizonu, en büyük egzotik istilacı türlerinden biridir ve neredeyse dünyanın her bir köşesinde bu hayvana rastlayabilirsiniz. 
Amerika Vizonu: Yaşam Alanı Ve Özellikleri
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Amerikan vizonu, aslen Kuzey Amerika’ya ait bir türdür. Ancak insanların müdahalesi ve bu türün geniş bölgelere dağılması sonucu günümüzde Avrupa’nın, Asya’nın, Güney Amerika’nın ve Yeni Zelanda’nın büyük kısmında Amerika vizonuna rastlamak mümkündür. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Amerika vizonunun kısa hikayesi

Bu etobur memeli, ilk kez 1777’de Alman doğa bilimci Johann Von Schreber tarafından keşfedildi. Amerika vizonu, sansargiller ailesinin bir parçasıdır. Bu memeli grubu, etçil olmasıyla, uzun vücudu ile ve geniş coğrafyalara dağılmış olmasıyla bilinir. Sansargiller ailesinde gelincik, dağ gelinciği ve su samuru gibi birçok insanın bildiği türler bulunur.

Biyologlar günümüzde Avrupa vizonu (Mustela lutreola) ve Amerika vizonu (Neovison vison) olmak üzere iki tür vizon çeşidinden bahsediyor. Amerika vizonuyla ilgili yapılan son çalışmalar, bu türün daha uzmanlaşmış bir hayvan olduğunu göstermekte. Genel olarak Amerika vizonunun avlanma becerileri, bazı fiziksel özelliklerinin avcı olmaya daha uyumlu olması, kafatasının ve vücudunun şekli bu argümanı bir noktaya kadar destekliyor.

Morfolojik özellikleri

siyah sansar taşın üzerinde oturuyor

Amerika vizonu, orta cüsseli bir sansar türüdür. Boyu 30-45 cm arasında değişen bu cinsin ağırlığı ise 500-1300 gram arasındadır. Bu verdiğimiz rakamlar, özellikle ağırlık, vizonun yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak değişebilir. Erkekler cüsse olarak genelde dişilerden daha büyüktür.

Vizonların bacakları kısadır ancak son derece sağlamdır. Bu özelliklerine ek olarak vücutlarının uzun olması, avlarının yuvalarına gizlice girerken onlara büyük avantaj sağlar. Vücutlarının bitiminde gür ve uzun bir kuyruk bulunur. Amerika vizonunun kafası genelde küçüktür; ancak Avrupa’daki akrabalarına kıyasla daha belirgindir. Gözleri ve kulakları küçük olmasına rağmen, bu tür ilginç bir şekilde mükemmel görme ve işitme becerilerine sahiptir.

Bu türün tüyleri yoğun ve parlaktır, mevsimlere göre rengi değişir. Kışın koyu ve kahverengi tonları daha baskınken, yaz aylarında ise tüylerin boyu kısalır ve renkleri daha soluk olur.

Amerika vizonunun alt dudağı ve çenesi, karakteristik bir biçimde beyaz renktedir. Bu renk durumu, Avrupa’daki akrabalarından Amerika vizonunu ayırt etmek için kullanılır. Çünkü Avrupa vizonunun üst dudağında beyaz bir leke daha bulunur.

Amerika vizonu: yaşam alanı ve dağılımı

uzun vizon yukarı bakıyor ve Amerika vizonu

Diğer sansar türleri gibi, Amerikan vizonu da tatlı su kaynaklarının yakınında yaşamayı tercih eder. Bu yüzden vizonları nehirlerde, göllerde veya derelerde görebilirsiniz. Ancak bu tür, nehir ve dere kenarlarındaki korunaklı setlerde (taştan veya odunlardan oluşan) kendini daha güvende hisseder. Bu bahsettiğimiz yerlerde kendi yuvalarını oluşturabilirler.

Başlangıçta sadece Kuzey Amerika ve Kanada’da yaşayan bu tür, kürk endüstrisinin ilgisi yüzünden insan etkisi ile Güney Amerika, Asya ve Avrupa gibi başka bölgelere de yayıldı. Hatta bazı vizon türleri, dünyanın farklı bölgelerinde kendileri için vahşi yaşam alanları oluşturmayı başarabildi.

Ancak farklı coğrafi bölgelere hızlı bir şekilde yayılması, birçok ülkeyi alarma geçirdi. Amerika vizonu bazı yerel sansar türlerinin habitatlarını ve nüfusunu da etkileyebiliyor. Özellikle Avrupa vizonu, bu hızla yayılma hareketinden etkileniyor. Amerika vizonunun nüfusunu azaltmaya yönelik çalışmalarsa, çoğu durumda çok da fazla etkili olmuyor.

Bu tür problemler, kürk çiftliklerindeki kontrollerin ve önlemlerin de sertleştirilmesine yol açtı. Buna ek olarak, birçok hükümet imha planlarının yanında, bu türün İstilacı Egzotik Türler Kategorisine dahil edilmesi gibi önlemler de almıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Martínez, A. B., Santos, I., & Carbonell, R. (2015). El visón americano Neovison vison (Schreber 1777) en España: posibles causas de su expansión, interacción con otros mamíferos semiacuáticos y actuaciones de control. Revista Ecosistemas24(1), 4-11.
  • Zuberogoitia, I., & de Ana, J. M. P. (2014). Evolución de las poblaciones y del conocimiento de los visones europeo Mustela lutreola (Linnaeus, 1761) y americano Neovison vison (Schreber, 1777) en Bizkaia. Munibe Monographs3, 119-131.
  • Morales, J. A. V. I. E. R., Díez, D. A. V. I. D., & Lizana, M. I. G. U. E. L. (2010). Análisis de la alimentación y distribución del visón americano (Neovison vison) y de la nutria (Lutra lutra) en la población simpátrica del río Moros (Sistema Central, Segovia). Galemys22(1), 63-89.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.