Amazon'daki En Tehlikeli 15 Hayvan

Büyülü ve vahşi olan Amazon, korunması ve saygı duyulması gereken şaşırtıcı ve benzersiz varlıkların yaşadığı bir yerdir. Bazıları insanlar için tehlikelidir, ancak bu onlara zarar vermek için bir neden değildir.
Amazon'daki En Tehlikeli 15 Hayvan

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2021

Tehlikeli hayvanlar her yerdedir, ancak günün sonunda hala hepimizin hayran olması ve saygı duyması gereken biyolojik çeşitliliğin ve toprağın bir parçasıdırlar. Gezegendeki Amazon denilen o büyülü yerlerden birinde, yaşama hakları için saygı duyulması gereken birkaç tehlikeli ve inanılmaz hayvan var. Ayrıca, onlarla karşılaşırsanız başınız belaya girebilir. Amazon’daki en tehlikeli hayvanları bugün bizimle keşfedin.

Amazon, gezegendeki en büyük tropikal yağmur ormanıdır. Muhteşem Amazon Nehrinin geçtiği, son derece çeşitli bir coğrafi bölgedir. Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Peru, Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası gibi ülkelerin bir parçasıdır.

1. Kırmızı karınlı pirana (Pygocentrus nattereri)

Pirana, subtropikal ila tropik iklimlerde yaşayan bir tatlı su balığıdır. Amazon da dahil olmak üzere Güney Amerika’daki çeşitli nehirlerin havzalarında bulunur. İnsanlara ciddi şekilde zarar verebilecek dişlerle dolu bir ağzı olan belirgin bir çenesi vardır.

Bu balıklar, timsahlar ve dev su samurları gibi popülasyonlarını onlarla beslenerek kontrol eden daha büyük hayvanların olmaması nedeniyle bir problemdir. Ne yazık ki, bu pirana avcıları 20. ve 21. yüzyıllarda neredeyse yok edildi, bu nedenle popülasyonlarını kontrol eden doğal denge de ortadan kalktı.

Amazon'daki en tehlikeli hayvanlardan biri.

2. Siyah kayman (Melanosuchus niger)

Siyah Kayman, Alligatoridae ailesinden etçil bir sürüngendir. Adını yetişkinken derisinin koyu renginden alır ve Güney Amerika’da göllerde ve nehirlerde yaşar. Ana evi, en tehlikeli yırtıcılardan biri olduğu Amazon havzasıdır. Kesinlikle tanışmak istemeyeceğiniz bir gece avcısıdır.

Onlardan kaçınmak için çok dikkatli olmanız gerekse de, bu vahşi yırtıcı, IUCN kırmızı listesinde savunmasız bir tür olarak listelenmiştir. Değerli derisi için avlandığından 1940’larda nüfusu %99 azalmıştır. Aslında acaba kim daha tehlikeli?

3. Zehirli ok kurbağası (Dendrobates tinctorius)

National Geographic’e göre bu amfibiyenin derisi renkli ve parlak, sırtı sarı, bacakları mavidir. Buna ek olarak, dünyadaki en büyük zehirli kurbağalardan biridir ve 5 santimetreye kadar büyüyebilir.

Bu tür, Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında, özellikle Fransız Guyanası, Guyana ve Surinam’da yaşar. Nesli tükenme tehlikesi altında değildir, ancak habitatının kesilmesi, egzotik hayvan ticareti ve iklim değişikliği nedeniyle sürekli risk altındadır. Bunun nedeni, çevrelerindeki değişikliklere karşı çok hassas olmalarıdır.

Bu amfibi çok tehlikeli toksinlere sahiptir, ancak sadece onu yemeye veya ona dokunduktan sonra açık bir yaraya dokunmaya çalışırsanız ölümcül olur.

Zehirli bir amfibi.

4. Brezilya gezgin örümceği (Phoneutria nigriventer)

Bu, yaygın olarak muz örümcekleri olarak bilinen bir cinse aittir; cinsi, taksonomik düzeyde, Orta ve Güney Amerika’dan 8 türden oluşan bir grup oluşturur. Gececidirler ve mağaralarda veya ağaçlarda yaşadıkları için örümcek ağı yapmazlar.

Adları, yaşadıkları bölgedeki muz veya plantain plantasyonlarındaki tipik örümcekler olmaları gerçeğinden kaynaklanmaktadır; ancak kazalarının çoğu kentsel yaşam alanlarında olmuştur. Ayrıca, muhtemelen dünyanın en zehirli örümceğidir ve toksini, erkeklerde ereksiyon oluşturması ve ardından kalp durmasına neden olması ile karakterizedir.

5. Amazon dev kırkayağı (Scolopendra gigantea)

Scolopendra gigantea olarak da bilinen bu böcek, Venezuela, Nikaragua, Kosta Rika, Kolombiya, Meksika ve Trinidad adasının ovalarında bulunan bir türdür. Esas olarak hamam böceği, akrep, cırcır böceği, çekirge, kelebek, tarantula ve ayrıca kertenkele, fare ve yarasa gibi bazı omurgalılarla beslenir.

Bu kırkayak ortalama 26 santimetre uzunluğunda olduğundan ve 30 santimetreyi aşabildiğinden, adı anekdot değildir. Dişleri başının altında kıvrılır ve avlarını zehirle ısırır. İnsanlar için üşüme, ateş ve halsizliğe neden olan zehirli bir madde taşır.

Amazon'daki en tehlikeli hayvanlardan biri.

6. Elektrikli yılan balığı (Electrophorus electricus)

Bu balığın avlanmak, kendini savunmak ve iletişim kurmak için 850 volta kadar elektrik şoku yaydığı bilinmektedir. Güney Amerika’nın kuzeyine özgü bir türüdür ve Orinoco havzasında ve Guyana kalkanından okyanusa akan nehirlerde yaşar.

Dünyanın en tehlikeli balıklarından biri.

7. Tityus akrebi (Tityus trivittatus)

Bu örümcek, Arjantin, Brezilya ve Paraguay’da daha sık yaşamasına rağmen, Güney Amerika’nın birçok tropikal ve ılıman bölgesinde yaşar. Zehri çok tehlikelidir ve normalde 5 yaşın altındaki çocuklar ve yaşlılar için öldürücüdür. Bu nedenle, Amazon’daki en tehlikeli hayvanlar arasında da yer alır.

8. Sivrisinekler

Amazon bölgesinde hastalık bulaştırabilen birkaç sivrisinek türü vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Anopheles sivrisineği (Anopheles darlingi), sıtmanın ana vericisidir.
  • Culex nigripalpus, at ensefaliti gibi çeşitli hastalıklara neden olan bir türdür.
  • Lutzomyia amazonensis tatarcığı, Leishmaniasis’in ana kaynağıdır.
Sivrisinekler tozlaşan hayvanlardır.

9. Dört çizgili Pim yayın balığı

Bu balık Güney Amerika’da, Orinoco ve Amazon nehir havzalarında bulunur. Bu bölgede balıkçılarda bu balığın neden olduğu birçok zehirli lezyon vakası vardır.

10. Yeşil anakonda (Eunectes murinus)

Bu tür, boa ailesinin bir üyesidir ve Güney Amerika’daki tropikal nehirlere özgüdür. Diğer yerlerin yanı sıra Guyana, Venezuela, Kolombiya, Brezilya, Ekvador, Peru ve Bolivya’da bulunur. Ayrıca, dünyanın en uzun yılanlarından biridir.

Zehirli değildir, ancak yeşil anakonda kurbanlarını boğar ve bütün olarak yutar. Neyse ki, nefsi müdafaa olmadığı sürece insanlar bundan etkilenmez. Saldırıya uğramış bazı yetişkin ve çocuk vakaları olsa da, bunlar çok nadirdir.

Amazon'daki en tehlikeli hayvanlardan biri.

11. Goliath kuş yiyici (Theraphosa blondi)

Dev tarantula veya kuş kafesi tarantulası, dünyanın en büyük örümceği olarak kabul edilir, uzatılmış bacaklarının uçları arası 28 ila 30 santimetreye ulaşır ve 100 gramdan daha ağırdır. Zehri ölümcül değildir, ancak ağız kısımları derin bir yaraya neden olur ve ağrı, bulantı ve terleme ile birlikte 48 saate kadar sürebilir.

Amazon'daki en tehlikeli hayvanlardan biri.

12. Potamotrygon vatoz

Bu vatoz, Şili hariç tüm Güney Amerika ülkelerinde yaşayan bir tatlı su balığıdır. Bu vatozların en büyük tür çeşitliliği tam olarak Amazon havzasındadır. Zehirli sokmaları nedeniyle bazen piranalardan ve elektrikli yılan balıklarından daha çok korku salarlar.

Ancak bu kıkırdaklı balıklar, üzerlerine basmadığınız sürece tehlikeli değildir, çünkü tek savunma mekanizmaları sizi sokmaktır. Ancak sokmakta başarılı olurlarsa, bu yaralanmalar bazen ölümcül olabilir.

Tatlı su balığı türleri.

13. Sarı sakallı engerek (Bothrops atrox)

Bu, etraftaki zehirli yılanlardan biridir ve yaşadığı bölgede en çok ölüme neden olur. Isırması böbrek sorunlarına, pıhtılaşma bozukluğuna, nekroza ve kardiyovasküler ve böbrek sistemlerinde yetmezliğe neden olur.

Ölüm oranı daha önce çok yüksekti, ancak bugün acil tıbbi yardım alındığında olası tedaviler vardır.

14. Candirú veya vampir balığı (Vandellia cirrhosa)

Candirú , avlarının kanlarıyla beslenmek için genital veya boşaltım deliklerine yerleştiği için ünlü ve korkulan bir tatlı su balığıdır, bu yüzden Amazon’daki en tehlikeli hayvanlardan biridir.

22 santimetreye varan boyutlarda numuneler rapor edilmiştir, ancak bunlar uzun ve şeffaftır ve su altında tespit edilmesi çok zordur. Çoğunlukla nehrin güçlü akıntılarında ve nehrin inişini oluşturan lagünlerde bulunur.

15. Jaguar (Panthera onca)

Bu kedigil, Panterino ailesinin bir parçasıdır ve cinsi Panthera’dır. Bu cinsin Amerika’da bulunan tek türüdür ve Amerika Birleşik Devletleri, Orta Amerika ve Güney Amerika’da, özellikle kuru ve nemli tropik bölgelerde yaşar.

Amazon’daki en tehlikeli hayvanlardan biri olmasının yanı sıra, bu memeli IUCN kırmızı listesinin bir parçasıdır ve habitatının kaybı, ticareti ve insan sığır çiftçileriyle çatışması nedeniyle nüfusu azalmaktadır. Birçok yerli kültür için bu kedinin mitolojilerinde çok önemli bir yeri vardır.

Bir tür kedigillerden biri.

Gördüğünüz gibi Amazon denilen bu büyülü yerde bulunabilecek birçok harika hayvan var. Burada en tehlikelilerle karşılaştınız, ancak bunlar yalnızca belirli koşullar altında tehlikelidir. Hepsi gezegenimizin ve ekosistemlerimizin bir parçasıdır ve bu yüzden onlara saygı duymak önemlidir. Ve unutmayın, bazen insanlar en tehlikeli hayvandır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.