Uzun Tüylü Kediler İçin 12 İsim

Mısır, İskandinav, Asya veya Kelt mitolojisindeki isimler uzun tüylü kedilerle yakışabilir.
Uzun Tüylü Kediler İçin 12 İsim
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yeni bir evcil hayvan almayı düşündüğünüzde, ona uygun bir isim bulmak önemlidir. Uzun tüylü kediler için bu makaledeki isimler gibi bir isim bulmak diğer hayvanları isimlendirmek kadar karmaşıktır.

Uzun tüylü kediler için isim seçerken evcil hayvan isimlerini hafife almamanız gerektiğini unutmayın. Kediniz için seçtiğiniz isim, onu anlamasını sağlamak için çok uzun olmamalıdır. Üç heceden fazla kullanmamak en iyisidir.

Kedinize uzun bir isim vermek istiyorsanız, onu bir takma adla çağırmak en iyisidir. Ayrıca, isim bir komuta veya herhangi bir aile üyesinin veya evcil hayvanın adına benzememelidir.

uzun tüylü kedi

Mısır mitolojisi

Kediler, Mısır kültürü üzerinde çok büyük bir etkiye sahipti, öyle ki, onlar kutsal yaratıklardı. Kediler genellikle Mısır mitolojisinde karşımıza çıkar, bu yüzden kedinize bir kedi tanrısının ismini vermek etkileyici olacaktır.

  • Evlerin ve tapınakların koruyucusu eski Mısır tanrıçasının iki ismi Bast veya Bastettir. Evcil kediler Bast’ı temsil eder, bu yüzden uzun tüylü kediler için, özellikle dişi olanları için çok uygun bir isimdir.
  • Dişi bir aslan olan Sekhmet bir başka eski Mısır tanrıçasıdır. Bu nedenle, uzun tüylü bir kedi için uygun bir isim olacaktır. Bu tanrıça savaşı, intikamı, gücü ve iyileşmeyi temsil ediyordu.

İskandinav mitolojisi

Belki de kedilerle İskandinav ilişkisi daha az bilinir, ancak İskandinav mitolojisi Vikinglerin kedilerle yaşadığını gösterir. Belki de kediniz için bir İskandinav ismi seçebilirsiniz.

  • Freya, İskandinav halkının ana tanrıçalarından biridir. Aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinir ve aynı zamanda bir savaşçı tanrıça olarak da kabul edilir. Freya, Odin’in kargalarla  olduğu gibi kedilerle de yakından ilgilidir ve onun oldukça uzun saça sahip olduğu tasvirleri vardır, bu yüzden böyle bir isim kullanabilirsiniz.
  • Bygul ve Trjegul, Freya’nın savaş sırasında savaş arabasını çeken iki uzun tüylü kedisidir, bu yüzden uzun tüylü kediniz için, özellikle de erkek ise bu iki İskandinav ismini seçmek isteyebilirsiniz.
sarman kedi

Asya mitolojisi

Çin, Japon ve diğer Doğu Asya kültürlerinin kedilerle yakın bağları vardır. Mitolojilerinde uzun tüylü kedilerin birçok adı vardır. Kedilere olan düşkünlükleri o kadar büyüktür ki Japonya‘da bir kedi adası vardır.

  • Li Shou, Çin’in bir koruma tanrısıdır; Ekinler ve doğurganlıkla ilgili bir ilahtır. Çinliler için, kediler tanrıların koruyucularıdır.
  • Bakeneko, Japoncada Hayalet Kedi anlamına gelir. Her ne kadar tanrı olmasalar da, dönüşüm veya uçma yeteneği gibi doğaüstü güçlere sahiplerdir.

Kelt mitolojisi

Keltler kedilerle yakından bağlantılıdır, çünkü Cat Sith olarak bilinen peri kedileri, İskoçya ve diğer ilgili ülkelerde anlatılan Kelt masallarının bir parçasıdır.

  • İrlandalılar için Eire, kedisine sihirli bir kazandan bilgi yeteneğini veren bir tanrıydı, Irusan ise Kedilerin Kralı idi ve uzun tüylü büyük bir tanrıydı. Her ikisi de uzun tüylü kediler için iyi isimlerdir.
  • Pangur Ban, eski bir İrlanda şiirinde beyaz bir kediyken, Ceridwen, beyaz kedilerle çevrili tasvir edilmiş bir Gal tanrıçasıdır. Bu nedenle, özellikle beyaz uzun tüylü kediler için her iki isim de harikadır.

Uzun tüylü kediniz için bu isimlerden birini seçtiniz mi? Hayal gücünüzü her zaman kullanabilir ve kendiniz bir isim yaratabilir veya mitolojik kedilerden ilham almış olan bazı fikirlere güvenebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.