Cüce Tavşanlar: Özellikleri Ve Bakımı

Bu ufacık, iyi huylu tavşanlar evde beslemek için idealdir. Cüce tavşanlar her tür evde rahatlıkla yaşayabilir.
Cüce Tavşanlar: Özellikleri Ve Bakımı

Son Güncelleme: 19 Nisan, 2019

Cüce tavşanlar son zamanlarda oldukça popüler oldu. Eğer bu tavşan türünden birine sahip olmayı düşünüyorsanız, bu yazı işinize yarayabilir. Cüce tavşanları merak edenler için bazı ilginç bilgiler bu yazıda!

Cüce tavşanlar hakkında bilmeniz gerekenler

Fiziksel Özellikleri

Bu hayvan türü cüce tavşan olarak bilinir, çünkü adı üzerinde oldukça ufaktır ve bu özellikleri sayesinde evde beslemek için idealdir. Çok fazla yer kaplamayan bu sevimli tür, en fazla 50 cm boya ve 1.5 kiloya kadar ulaşabilir.

Bu hayvanın bu kadar ufak olmasının nedeni büyüme hormonundaki eksikliktir; ancak bu durumun genel sağlıkları üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Diğer tavşanların aksine kulakları daha kısa olan bu türün burnu düzdür; vücudu ise daha derli toplu görünür. Kafası nispeten ufak olan cüce tavşanların en yaygın renkleri ise siyah, gri, beyaz ve kahverengidir.

bitkilerin arasında oturan cüce tavşanlar

Karakter özellikleri

Cüce tavşanların enerjisi yüksektir ve haliyle oyun oynamayı çok severler; ancak bağımsız bir şekilde kendi başlarına vakit geçirmekten de keyif alırlar. Bu tatlı hayvanların sık sık köpekler gibi davrandığına şahit olan birçok insan vardır; bu nedenle söz konusu bağlılık ve sevecenlik olduğunda cüce tavşanlar köpeklere benzetilebilir.

Zaman zaman gerginleşebilen bu tavşan türünü, eğer çoğaltmayı düşünmüyorsanız, mutlaka kısırlaştırın. Bu şekilde onun da daha sakin hissetmesini sağlayacaksınız. Kısırlaşan hayvanlar bölgeleri konusunda da daha az gergin hisseder. Bölgesiyle ilgili endişe duymayan bir hayvan, alanını işaretlemek için evin farklı noktalarına çiş yapmayı da bırakır.

Yüksek sesten pek hoşlanmayan ve hatta ürken bu tatlı dostlarınız için, evin içinde istedikleri zaman saklanabilecekleri sakin bir ortam sağlamanız gerekir. Bu tatlı hayvanların aynı zamanda yükseklikle ilgili de bir problemi vardır; kucağınıza aldığınızda yüksekten korkacağı için sizi ısırabilir.

elinde oyuncağı olan beyaz tavşan ve cüce tavşanlar

Cüce tavşanların bakımı

Kendilerine has farklı boyutları, karakterleri ve korkuları olduğundan, eğer bir cüce tavşan edinmeyi planlıyorsanız birkaç önemli tavsiyeyi aklınızda tutmanız gerekiyor. Örneğin:

  • Tüy bakımı: Kürkü kısa, ipeksi ve ince olsa da minik tavşanınızı düzenli olarak taramanız gerekiyor. Çünkü tüylerinin bu özel yapısı maalesef daha sık düğüm oluşmasına neden oluyor.
  • En uygun yeri bulun: Cüce tavşanlar sadece temiz ve düzenli bir alandan hoşlanmaz, yaşayacakları alanın gürültüden uzak olması da önemlidir.
  • Göz bakımı: Tüyleri o kadar uzun olmasa da zaman zaman gözlerine girip rahatsız edebilir. Bu nedenle tavşanınızın göz çevresine günlük bakım yapmanız gerekir.
  • Egzersiz: Tavşanlar doğal yapıları nedeniyle sinirli hayvanlardır ve egzersiz yapmaları daha dengeli, sağlıklı ve formda olmalarına yardımcı olur.
  • Saman: Tavşanınızın kafesinin içine saman koyun, bu bitki tavşanlar için oldukça besleyicidir.
  • Diyet: Tavşanlar birçok sebzeyi ve insan yiyeceğini tüketebilir. Ancak en sağlıklısı, onlar için özel olarak üretilen besinleri seçmeniz olacaktır.
  • Temizlik: Tavşanlar tıpkı kediler gibi kendilerini temizleyebilir, bu yüzden yıkamanıza gerek kalmaz. Ancak herhangi bir nedenle aşırı derecede kirlenirse, ıslak bir bezle silerek kürkünü temizleyebilirsiniz.
  • Kulaklar: Tavşanınızın kulaklarını mümkün olduğunca sık kontrol edin. Cüce tavşanların kulakları küçük olsa da, birçok bakteri ve parazit için harika bir yaşam alanıdır.
  • Aşılar: Tavşanların mutlaka takip edilmesi gereken katı bir aşı takvimi vardır. Bu konuda veterineriniz ihtiyacınız olan bilgiyi size verecektir.

Cüce tavşan, mükemmel bir evcil hayvandır; çok fazla ilgiye ihtiyaç duymayan bu tür, aynı zamanda temiz ve sakindir. Eğer bir cüce tavşan sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu yazıda bahsettiğimiz tavsiyeleri aklınızda tutun ve bu sevimli yeni dostunuzla vakit geçirmenin tadını çıkarın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.