Garip Davranışlar: Kedi ve Köpeklerin Yaptığı 7 Garip Şey

Garip Davranışlar: Kedi ve Köpeklerin Yaptığı 7 Garip Şey

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2019

Bazen hayvanlar bizi güldürür. Bazen kafanız karışabilir ve kendinize “Neden bunu yapıyor ki?” diye sorabilirsiniz. Hayvanlar genellikle bizi şaşırtan şeyler yapar. Kediler ve köpekler her zaman anlamadığımız garip davranışlar yapar. Hayvanların yaptığı bazı garip davranışlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu yazıda, kedilerin ve köpeklerin yaptığı şeyleri yakından inceleyeceğiz.

Köpeklerdeki garip davranışlar

Mamaları kaptan çıkarmak

mama yiyen köpek

Köpek sahipleri köpeklerin bunu neden yaptığını asla anlamazlar. Bir köpeği sahiplendiğinizde, mama kabı da dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları her şeyi alırsınız. Peki neden kullanmıyorlar?

Bu davranışın arkasında bilimsel bir sebep yoktur. Bununla birlikte, bazı profesyoneller sürü mantığından kaynaklanabileceğine inanmaktadır. Kurtlar (köpeklerin ataları) avlandığında daha az baskın olan kurtlar bir et parçası seçerdi. Başka bir kurt onlardan bu parçayı kapıp gitmesin diye eti alırlar ve özel bir yerde yerlerdi.

Başka bir neden, köpeğinizin boynundaki künyenin kabına çarpınca çıkardığı ses olabilir. Kabın dışında yemek yemeyi tercih edebilir.

Tuvaletini yaptıktan sonra eşelemek

Köpeğiniz tuvaletini yaptığında, bacaklarını geriye tekmelediğini fark etmiş olabilirsiniz. Fakat neden bunu yapıyorlar? Kediler de kum kutularında tuvaletlerini yaptıktan sonra “temizlik yapmak” için bunu yaparlar. Aslında köpekler de bunu aynı sebepten ötürü yapıyor.

Ek olarak, bu onların bölgelerini işaretlemelerinin bir yoludur. Pençeleri, diğer köpeklerin o bölgenin kendi bölgeleri olduğunu bilmelerini sağlayan bir feromon salıverir.

Kedilerdeki garip davranışlar

Boşluğa bakmak

Bütün kediler bunu yapar. Sabit bir noktaya bakarlar. Siz de bakarsınız ve orada hiçbir şey yoktur. Neye bakıyorlar?

Bazı insanlar kedilerinin ruhları ve hayaletleri görebildiğine inanmaktadır. Buna inanan insanlar, her durumda kedilerinin neye baktığını kontrol halinde olurlar.

Onları severken arka taraflarını kaldırmaları

Kedinizin onu severken arka tarafını ve kuyruğunu kaldırdığını fark ettiniz mi? Bu tuhaf bir kedi davranışıdır. Peki bunu neden yaparlar? Bu, dişilerin çiftleşme ile ilgilendikleri zaman yaptıkları bir harekettir. Fakat, kediniz bunu size arkadaşlığını göstermek için yapar. Bu davranış, yaptıklarınızdan hoşlandığını ve sizi takdir ettiğini gösterir.

Her şeyi yemek

Mama kaplarındaki mamaların ne kadar kaliteli olduğu önemli değildir. Kedinizin evde plastik, yün veya başka bir nesne yemeye çalıştığını görebilirsiniz. Uzmanlara göre, bu davranış tekrar emzirme isteği ile ilişkilidir. Ayrıca endişe, sıkıntı veya strese bağlı olabilir.

Geceleri etrafta dolanmak

Kedilerin bu garip davranışı özellikle ahşap zeminlere sahipseniz muhtemelen en sinir bozucu olan davranıştır. Kediler, onu gündüzleri uyurken görmeseniz bile geceye özgü hayvanlardır.

Avlanma içgüdüsü, geceleri onları uyandırıyor. Bu, özellikle kediniz gün boyunca yalnız başına çok zaman geçiriyorsa gerçekleşir. Ancak, evcil kediler normalde kendi sahiplerinin programlarına uyarlar.

Garip duruşlar

İnternette bir havlunun içine kıvrılıp yatan veya baş aşağı bir şekilde yataktan asılan kedilerin kaç adet fotoğrafını gördünüz? Bu davranış onlar için garip değil çünkü son derece esneklerdir. Bize rahatsız edici görünen şeyler onlar için son derece rahattır. Onları taşımayı denemeli misiniz? Hayır! Kedinizi rahat bırakın ve Instagram’da bir fotoğrafını yayınlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.