Tanışmaya Hazır Mısınız: Yavaş Loris

Yavaş loris, sakin mizaçlı ve genelde bir defans mekanizması olarak sabit durmayı tercih eden bir hayvandır. Öte yandan, kendisini korumak için zehir bezleri sayesinde bir toksin de salgılayabilir.
Tanışmaya Hazır Mısınız: Yavaş Loris
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan ıslak Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yavaş loris, primat ailesinden, az bilinen bir hayvandır. Ne yazık ki son yıllarda, bu sevimli hayvanın yasa dışı alım-satımı ciddi oranda arttı. Dünyadaki en ilginç hayvanlardan birisiyle tanışmaya hazır mısınız?

Yavaş Lorisin Karakteristik Özellikleri

Tembel loris olarak da bilinen yavaş loris, güneydoğu Asya’da yaşayan bir hayvan türüdür. Hindistan, Bangladeş, Filipinler ve Java adası gibi yerlerde de yavaş lorislere rastlanabilir.

Birkaç farklı loris türü olsa da, bunların arasından sekiz tanesi özellikle dikkat çekmektedir. Potolar, galagollar ve zayıf loriler gibi primatların akrabaları olsa da, yavaş lorislerin evrim geçmişi hakkında çok az şey bilinmektedir. Yavaş lorisler, tembel hayvan gibi başka memelilerle rahatlıkla karıştırılabilir. Klasik maymundan çok, yuvarlak kafaları, ufak burunları ve iri gözleri nedeniyle, küçük gece ayılarını andırırlar.

Lorisler, cinslerine göre farklı renklere sahiptir. Uzun bir gövdeleri ve bir şeyleri sıkıca kavramalarını sağlayan el ve ayakları vardır. Bu sayede ağaçlara rahatça tırmanıp, tutunabilirler.

kahverengi yavaş loris

Huyları

Yavaş lorisi diğer hayvanlardan ayıran bir özelliği vardır, kollarında zehir bezleri bulunan tek memeli hayvan türüdür.

Bu küçük hayvan kendini tehlike altında hissettiğinde, kollarındaki bu zehir bezlerini yalayarak zehrin ağzına geçmesini sağlar. Toksin ağızda tükürük ile birleştiğinde aktif hale gelir. Yavaş loris bu zehri avcı hayvanları veya insanları ısırarak kullandığı gibi, yavrularını yalayıp onları korumak için de kullanır.

Yavaş lorisler oldukça sessiz hayvanlardır. Zehirli bezlerine rağmen, sadece köşeye sıkıştıklarında saldırırlar. Normalde, kendilerini koruma taktikleri, arasında yaşadıkları ağaç dallarında tamamen hareketsiz durmaktır. Baş düşmanları yılanlar, kartallar, misk kedileri ve nadiren orangutanlardır.

dallar arasında yavaş loris

Utangaç bir hayvan türü olduğundan, yavaş lorislerin huyları hakkında çok bilgi edinilememektedir. Sosyal yapıları bilinmemekle birlikte, genelde tek başlarına yaşamayı tercih ettikleri görülmüştür. Yavaş lorisler, erkeklerin kendi bölgelerini işaretlemesi gibi kokusal bir işaretleme yöntemiyle iletişim kurarlar.

Diğer primatlar gibi, yavaş loris yavruları da tamamen ebeveynlerine güvenir ve bu aralarında güçlü bir bağ oluşturur. Yavaş lorisler omnivor hayvanlardır ve hem meyve yerler hem de çeşitli küçük hayvanları avlarlar.

Yavaş Loris: Nesli Tükenmek Üzere

Birkaç yavaş loris türünün nesli tükenme tehlikesi altında. Bahsettiğimiz 8 cinsin 5’i, IUCN’nin Kırmızı Listesine göre ya hassas ya da tehlike altında olarak görülmektedir. Eğer dikkat edilmezse, Çin’de nesilleri tükenebilir.

Bu hayvanları tehlike altına sokan ana unsur, palm yağı üretimi gibi nedenlerle doğal ortamlarının yok edilmesidir. Oryantal tıp ve ilaç üretimi için kullanılmaları da nesillerini tehlike altına sokmaktadır. Ayrıca, birlikte fotoğraf çektirmek gibi turistik aktivitelerde kullanılmak üzere yasa dışı avlanmaları da ciddi bir sorun oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Dünyanın Yedi Doğa Harikası
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Dünyanın Yedi Doğa Harikası

2011 yılında İsviçreli bir işadamının tutkusu sayesinde, dünyanın yedi doğa harikası uzmanlar tarafından resmi olarak tanındı.  • Thorn, J. S., Nijman, V., Smith, D., & Nekaris, K. A. I. (2009). Ecological niche modelling as a technique for assessing threats and setting conservation priorities for Asian slow lorises (Primates: Nycticebus). Diversity and Distributions15(2), 289-298.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.