T-Rex Sülüğü Nedir?

Kısaca T-rex sülüğü olarak adlandırılan Tyrannobdella rex (tiran sülük kralı), sülük familyasının diğer üyelerinden çok farklı bir sülüktür. T-rex sülüklerinin dişleri, diğer sülüklerin dişlerinden 5 kat daha büyüktür.
T-Rex Sülüğü Nedir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaklaşık 10 yıl önce, uzmanlar Peru’da yeni bir sülük cinsi keşfettiler: T-rex sülüğü. 9 yaşında küçük bir kızın burnunda bulunan bu hayvana Tyrannobdella rex (tiran sülük kralı) adını verdiler.

Bu çok şaşırtıcı bir keşifti çünkü yaklaşık 5 santim boyundaki sülüğün, iri dişlerle dolu tek bir çenesi vardı. Ve bu özelliği, onu türünün diğer örneklerinden tamamen farklı kılıyordu.

Bilim insanları önceki yıllarda, aynı ülkedeki çocukların da burunlarında benzer sülükler bulmuşlardı. Ancak, araştırmacılar bu konuya fazla ilgi göstermemişti. Ama, konu üzerine biraz araştırma yapıldıktan sonra, hem söz konusu küçük kızın hem de diğer çocukların, Amazon’daki aynı sulara girmiş olduğu ortaya çıktı.

Ardından, Amazon yağmur ormanlarında benzer sülüklere rastlandı. Ve, bu iri dişli garip sülük, pek çok bilim insanının ilgisini çekti. Bu yazımızda, size bu sülükten bahsedeceğiz.

Ne yazık ki, bu türün kötü bir ünü vardır ve adının geçmesi bile bazı insanların iğrenmesi için yeterlidir. Peki bu sülük, bu kötü ünü hak ediyor mu?

Neden T-Rex Sülüğü Olarak Adlandırıldı?

T-rex sülüğü, sülüklerin kralıdır ve adı tam olarak “tiran sülük kralı” anlamına gelir. Bu türün, dinozorlarla birlikte yaşamış olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, 200 milyon yıl önce de aynı ortamı paylaştıkları iddia edilmektedir.

dişli sülük

T-rex ile aynı kısaltmayı paylaşan 4 tür daha vardır: Miyosen döneminden kalan iki fosil (bir böcek ve bir salyangoz), Malezya’da yaşayan bir karınca ve tabii ki Kretase dönemden kalma ünlü dinozor .

T-Rex Sülüğünün Özellikleri

Bu sülük, serçe parmağınızdan daha küçüktür. Ancak, çenesi ve dişleri diğer sülüklerinkilerden 5 kat daha büyüktür.

T-rex sülüğü Praobdellidae ailesine ait bir sülüktür. Bu aileyi oluşturan sülükler Amazon yağmur ormanlarına ek olarak, Afrika, Orta Doğu ve Meksika’da da görülmektedir.

Biraz iğrendirici olmalarından dolayı çok popüler olmayan bu sülükler, insanlardan çok daha uzun süredir var olmaktadır.

Hayvan krallığının dengesi göz önünde bulundurulduğunda, T-rex sülüğünün çok önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir.

T-Rex Sülüğü Neyle Beslenir?

Araştırmacılar, bu sülüğün daha tam olarak ne yediği konusunda hem fikir olmasa da, pek çok farklı fikir bulunmaktadır. Diğer çoğu sülük türü gibi, T-Rex sülüğü de kan emer. Ve bu sebeple, en sevdiği yiyecek, diğer hayvanların kanıdır.

T-rex sülüğünün tercih ettiği protein kaynağı suda yaşayan memeli hayvanlardır. Sülük, hayvanın burun veya ağzına yerleşip orada haftalarca kalarak, hayvanın kanını emer. Daha sonra, beslenmeye devam etmek üzere kendisine yeni bir kurban arar. Ama endişelenmeyin, bu sülükler avlarının kanlarını bitirecek kadar çok beslenmezler.

t-rex sülüğü

Praobdellidae ailesinin diğer üyeleri gibi T-rex sülüğünün de beslenme alışkanlıkları, dünyadaki çeşitli yerlerde insanların ve hayvanların sağlığını riske atmaktadır.

T-Rex Sülüğünün Akrabaları ve Ataları

Bu sülüğün ortaya çıkışı, bilim insanları için zorlu bir keşifti. Sülüğün filogenetik yapısını detaylı bir şekilde inceleyip, diğer sülük aileleri ile kıyasladılar.

T-Rex sülüğünün, yapısı ve DNAsı nedeniyle, Meksika’da genelde büyükbaş hayvanların ağzında görülen Hirudinaria granulosa sülüğü ile kuzen olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca, yine Meksika’da, özellikle de Chiapas’da görülen Pintobdella chiapasensis sülüğünün de akrabası olduğu düşünülmektedir. Bu sülük cinsi genelde tapirlerden beslense de, büyükbaş hayvanlardan da beslendiği görülmektedir.

Hindistan ve Tayvan’da yaşayan Dinobdella ferox sülüğü gibi başka sülük türleri de T-rex sülüğü ile yakından bağlantılıdır. Bu sülükler, insanların ağız ve burunlarına yerleşip, mukoz dokuyu tüketirler.

Bu sülük türlerinin hepsinin atalarının, daha kıtalar birbirlerinden ayrılmadan önce, Pangea olarak adlandırılan süperkıtada yaşadıkları düşünülmektedir. Bu, bu sülüklerin bu kadar farklı ve uzak bölgelere nasıl yayılmış olabileceğini açıklamaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.