Köpeğiniz Kan Tükürürse Ne Yapmalısınız?

Köpeğiniz kan tükürürse hemen veterinere gitmelisiniz. Uzman, semptomları inceleyerek gerekli testleri yapacak ve tedaviyi uygulayacaktır.
Köpeğiniz Kan Tükürürse Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2019

Köpeğiniz kan tükürürse, bunun bir soruna işaret ettiğinden emin olabilirsiniz. Bu durumu fark eder etmez evcil hayvanınızı hemen veterinere götürmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bu yazıda, köpeklerde bu semptomun bilinen nedenlerinden bazıları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bununla birlikte, bu makalenin bir uzmanın yapacağı teşhis yerine geçmeyeceğini hatırlatırız.

Köpeklerin kan tükürmesinin nedenleri

Öksürük, solunum sistemindeki tahrişe karşı fiziksel bir reaksiyondur. Mukus birikimi, boğaz enfeksiyonu veya nefes almayı zorlaştıran yabancı bir maddenin varlığından kaynaklanabilir. A yrıca daha ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Köpeğinizin öksürmesine neden olabilecek en yaygın hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Canine laryngotracheitis ya da diğer adıyla kennel öksürük.
 • Farenjit
 • Trakea çökmesi veya darlığı gibi trakeayı etkileyen hastalıklar.
 • Boğazda yabancı bir nesnenin varlığı.
 • Bronşit.
 • Akciğerleri etkileyen parazitler.
 • Pnömoni.
 • Tüberküloz.
 • Pulmoner ödem gibi vasküler pulmoner hastalıklar.

Evcil hayvanınız şiddetli olarak öksürüyorsa bu durum, kılcal damarlarda yırtılmaya veya hemoptizi olarak da bilinen yaralanmaya neden olabilir. Bu durumda kan veya kanlı mukus açığa çıkabilir.

Kanama gırtlak, trakea veya akciğerlerden kaynaklanabilir. Bazen, kan bir burun kanaması veya ağız enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Bu yüzden hemen telaşa kapılmamalı ve veterinerinize danışmalısınız.

köpeğiniz kan tükürürse yapmanız gerekenler


Teşhis sürecinde farklı testler yaptırın

Veterineriniz köpeğinizin hava yollarında yabancı bir madde olup olmadığını görmek için ilk önce tam bir fizik muayene yapacaktır.

Bu testler ayrıca evcil hayvanınızın akciğerlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını ve ağız boşluğunda veya sümükte herhangi bir yara olup olmadığını kontrol edecektir.

Diğer durumlarda, veterineriniz köpeğinizin kan pıhtılaşma seviyelerini veya bazı iç organların işleyişini belirlemek için testler yapacaktır. Köpeğiniz yakın bir zamanda parazitlerden muzdarip olmuşsa, bunun için de testler yapılacaktır.

Köpeğiniz kan tükürürse nasıl müdahale edebilirsiniz?

İlk olarak, öksürüğün kaybolmasını ya da kan veya sümüğün durmasını beklemeyin. Gerekli tüm testleri yaptırmak için evcil hayvanınızı hemen veterinere götürün.

muayene olan köpek

Öksürüğün nedeni, bağırsak gibi hayati bir organla ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa, çok uzun süre beklemek ölümcül olabilir.

Köpeğiniz kusuyorsa, kusmukta kan olup olmadığına bakmaya çalışın. Böylece, sorunun sindirim sisteminde olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

En yaygın tedaviler

Köpeğiniz kan tükürürse, onu hemen veterinere götürmelisiniz. Veterineriniz kanın nedeni belirlendiğinde, köpeğinize bir ilaç yazabilir. En yaygın ilaç tedavileri şunlardır:

 • Damardan sıvı verilmesi
 • Anti-nemetik ilaç (bulantı ve kusma ile mücadele eden ilaç)
 • Antibiyotikler
 • Parazit önleyici ilaçlar

Evcil hayvanınız herhangi bir yabancı maddeyi yutmuş veya sindirmişse, bunu doğal olarak dışarı atması için müshil ve olası enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için antibiyotik verilecektir. Köpeğinizin öksürüğü gerçekten kötüyse, evcil hayvanınızın ameliyat olması gerekebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Guevara, Manuel & Oviedo, R. & Ratti, Silvia & García Menéndez, Sebastián & Gargiulo, Pascual Angel. (2015). Terapéutica antiemética veterinaria. 25. 1-17.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.