Balinalar Strese Girer mi?

Teksas Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma, 1870 ve 2016 yılları arasında Atlantik ve Pasifik Okyanusundaki balinaların yaşadığı stresi araştırmıştır.
Balinalar Strese Girer mi?
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Esaret altındaki hayvanların strese girmesi, bugünlerdeki en büyük endişe konusudur. Bugünün makalesinde, her ne kadar inanılmaz gözükse de, strese giren balinalar hakkında bilgi vereceğiz.

Strese giren balinalar hakkında çalışma

Birçok insan depremlerin hayvanlar üzerindeki etkisi üzerinde yapılan çalışmaları bilir, ancak yeni bir çalışmaya göre, insanların İkinci Dünya Savaşı’ndaki çevreye verdikleri olumsuz etkileri, balinaları strese sokmaktadır.

Teksas Üniversitesi tarafından yürütülen ve Natura Communications‘da yayınlanan çalışma, 1870 ve 2016 yılları arasındaki Pasifik ve Atlantik balinalarının yaşadığı stresi analiz etti. Özellikle en bilindik türler olan mavi balinaları, kambur balinaları ve çatal kuyruklu balinaları incelediler.

balinalar

Balinalarda stres nasıl ölçülür?

Bu tür çalışmaları yürütmek genelde zordur. Çünkü bu çalışmalar için kan testi yapmanız gerekir, bu da hayvanı strese sokar.

Ancak, bu araştırma için balinaların kulaklarında tabaka halinde biriken kulak kirini kullandılar. Bu madde, bilim insanlarının hem balinaların yaşını hem de kortizol oranını tahmin etmelerini kolaylaştırır.

Normalde, araştırmacılar hayvanın yaşını ölçmek için kulak kirinden yararlanırlar. Bu, biraz da ağaç halka analizine benzer. Her yapışkan katman, balinanın hayatındaki ayları temsil eder. Hatta, katmanların rengi sayesinde, göç dönemlerinden beslenme dönemlerine kadar öğrenebilmektedirler. Bu devasa hayvanlar hakkındaki bilgilere bu yollarla ulaşmaktayız.

Dünyadaki müzelerde bulunan balina kalıntıları sayesinde, bu büyük memelileri doğal ortamlarında rahatsız etmeden de bu hayata dair bilgi edinmemiz mümkün.

Bilim insanları stresi ölçmek için yüzlerce çalışmada kortizol kullanmıştır. Bu durumda da, 1960’larda balina avcılığının tavan yaptığı dönemde, balinalardaki kortizol seviyelerinin yükseldiği bulgularına ulaşmışlardır.

Benzer şekilde, balinalar 1920’lerde ve 30’larda da oldukça stresliydi. Bu dönemler, balina nüfusunun gözle görülür bir biçimde düştüğü başka bir dönemdi.

savaşan gemiler

Balinalar İkinci Dünya Savaşı’nda stresliydi

Araştırmacılar, özellikle İkinci Dünya Savaşı’nda ilginç bir şekilde balinaların stres seviyelerinin artış gösterdiğini fark etti. O dönemde balina avcılığında azalış olsa bile, hayvanlar savaştan etkilendi.

Deniz savaşlarının, denizaltılarının ve deniz altı mayınlarının bu hayvanlarda stres yarattığı gözlemlenmiştir. Araştırmacıları şaşırtan bir başka şey ise, 1970’ten beri balina avcılığı azalsa bile, balinalardaki stres seviyelerinin sürekli yükselme göstermesidir.

Araştırmacılar, avcılık dışındaki insan aktivitelerinin bu hayvanlarda neden hala stres yarattığını şöyle açıklamaktadır: İnsan gemileri balinalar tarafından kendi türüne yapılmış bir saldırı olarak algılanmaktadır.

Balinaları korumak için insan aktivitesini kontrol altında tutmamız gerekmektedir. Bu çalışma ile denizdeki memeliler üzerinde onları avlamadan bile, olumsuz bir şekilde etkilediğimiz gerçeği üzerinde düşünme imkanı bulmaktayız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Trumble, S. J., Norman, S. A., Crain, D. D., Mansouri, F., Winfield, Z. C., Sabin, R., … & Usenko, S. (2018). Baleen whale cortisol levels reveal a physiological response to 20th century whaling. Nature communications9(1), 4587.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.