Sıçan Zekası: Düşündüğünüzden Daha Akıllılar!

Sıçanlar her zaman kötü bir üne sahip olmuştur, ancak doğru eğitim ile onları evcil hayvan olarak besleyebilirsiniz. Bu makalede sıçanları bu kadar akıllı yapan şeyin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!
Sıçan Zekası: Düşündüğünüzden Daha Akıllılar!

Son Güncelleme: 21 Eylül, 2019

Fareler ve sıçanlar birçok insanı korkutuyor ve oldukça kötü bir üne sahipler ve zeka muhtemelen bir sıçan ile en son ilişkilendireceğiniz şey olabilir. Ama aslında onları eğitebilirsiniz ve eğer onlara iyi bakarsanız harika evcil hayvanlar olabilirler.

Sıçanlar doğaları gereği meraklıdır. Ayrıca harika bir hafızaları var ve çok hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Sadece bununla da kalmaz, karmaşık kavramları da anlayabilirler ve bir şeyi yapmayı öğrendiklerinde pek unutmazlar.

Bir sıçanın zekasını kavradığınızda, onu takdir etmeye başlayabilirsiniz. Bu akıllı yaratıkları güvende tutarsanız ve onlara ihtiyaç duydukları zihinsel uyarımı verirseniz, tam olarak ne demek istediğimizi görürsünüz.

Sıçan zekası: Nasıl bu kadar akıllılar?

Sıçan beyni

Başlangıç olarak, sıçanlar ve insanlar farklılıktan çok benzerliğe sahiptir. Aslında, benzer fizyolojimizden dolayı sıklıkla aynı hastalıklara maruz kalıyoruz. Bilim adamlarının onları ilaç testi için kullanmasının nedenlerinden biri de budur aslında.

Beyin açısından, sinirbilimciler, sıçanların bize çok benzer olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, bir sıçandaki motor korteks ile bir insan beyni arasında sayısız benzerlik vardır.

Şaşırtıcı bir şekilde, sıçanlar bu konuda bizden daha iyiler. Bizim beynimiz tamamen görsel bilgilere dayanırken, sıçanlar bıyıklarından anahtar duyusal-motor bilgisini kullanırlar.

Onlar harika öğrencilerdir

Evcil sıçanlar oldukça eğlenceli ve tatlıdır. Tıpkı bir köpekle yapacağınız gibi, bir sıçana numaralar öğretebilirsiniz. Hatta kendi ismine cevap vermeyi bile öğretebilirsiniz!

Şaka yapmıyoruz. Bir sıçan oturmayı, aramayı veya bir çemberin içinden atlamayı öğrenebilir. Ayrıca çağırdığınızda gelmeyi ve ipte yürümeyi de öğrenebilir.

sıçan oyunları

Ayrıca zeka oyunları çözmek, labirentlerde koşmak ve milyonlarca başka numara yapmayı da bir sıçana öğretebilirsiniz. Aslında bir sıçan eğitmek oldukça kolaydır, çünkü gıda temelli ödüllere iyi cevap verir. Tabii ki, internette bunun adım adım nasıl yapılacağını gösteren tonlarca video da var.

Öğrenme kapasitesi

Bir sıçanın doğada hayatta kalması büyük ölçüde öğrenme yeteneğine bağlıdır. Sıçanlar, doğanın onların karşısına çıkardığı her sorunla başa çıkmak zorundadır. Yiyecek bulmak ve avlanmaktan veya yakalanmaktan kaçınmak onlar için zor bir iştir.

Araştırmacıların bir sıçana yiyecek almak için bir düğmeye basmayı öğretmeyi başardıkları birçok laboratuvar çalışması var. Yiyecek almayı başardıkları her dördüncü sefer, düğmeye dört kez hızlıca basmaya başlarlar.

Bunun da ötesinde, benzer çalışmalar, bir ödüle bile ihtiyaç duymadan ışıkları açmayı ve kapatmayı öğrenebileceklerini göstermiştir. Bunu yapabilirler çünkü değişimi severler. Bazı araştırmacılar buradaki ödüllerinin bu şeyler üzerinde kontrol sahibi olma hissi olduğunu düşünüyor.

Minik kahramanlar

Bir sıçanın insanları memnun etme arzusu, keskin koku alma ve duyma duyuları ile birleştiğinde mayınları ve bombaları tespit etmek için onları eğitmeyi mümkün kılar.

Ayrıca bazı fare zehiri türlerinden kaçınmayı da öğrenebilirler. Aslında, fare kapanlarını yakalanmadan tetiklemeyi ya da kendilerini veya başka bir sıçanı kapandan kurtarmayı bile öğrenebilirler.

Sıçanlar sosyal yaratıklardır

Sıçanlar inanılmaz derecede sosyal yaratıklardır. Diğer sıçanlar ile derinden karmaşık ilişkileri vardır, bağlanma geliştirir ve ailelerinin tüm üyelerini tanırlar. Bazı durumlarda, türlerinin yaralı veya hasta üyelerine de bakarlar.

sahibinin omzuna çıkan sıçan

Sıçanlar da gülebilir! Dişlerini gıcırdatmaya başlarlarsa, bunu yaptıklarını söyleyebilirsiniz. Ayrıca başka bir sıçanın onlara bir iyilik yaptıklarını anlayabilirler ve iyiliğe karşılık verirler. Bu tür davranışlar (doğrudan karşılıklılık denir) hayvan krallığının belirleyici bir özelliğidir.

Sıçanlar, aralarında iletişim kurmak için yüksek frekanslı sesler içeren karmaşık iletişim sistemlerine sahiptir. Köpek düdüklerine benzer: İnsanlar onları duyamaz. Ayrıca insanlara bir bağ kurabilirler ve evcil hayvanlar olarak oldukça popülerdirler.

Mahalle baskısına teslim oluyorlar

Sıçan zekası ile ilgili diğer ilginç bir şey de, bizim gibi, mahalle baskısına teslim olmalarıdır. Eğer gerçekten tadı güzel olmayan şeyleri yiyen başka farelerle beraberlerse, onlara ayak uydururlar ve yine de o şeyi yerler.

Şu anda, bilim adamları sıçanları daha akıllı hale getirmeye çalışmak için genleri şekillendiriyorlar. Amaçları, insanlarda demans tedavisi bulmamıza yardımcı olmak için bu sıçanları kullanmaktır. Şimdilik, sıçanların ne kadar zeki olduklarını inkar etmek pek de mümkün görünmüyor. İçinde yaşadıkları koşullarda bu kadar uzun süre yaşayabilmiş olmaları gerçeği kesinlikle saygımızı hak ediyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Davis, H. (1996). Underestimating the rat’s intelligence. Cognitive brain research, 3(3-4), 291-298. https://doi.org/10.1016/0926-6410(96)00014-6
  • Whishaw, I. Q., & Wallace, D. G. (2003). On the origins of autobiographical memory. Behavioural Brain Research, 138(2), 113-119.
  • Perry, C., & Felsen, G. (2012). Rats can make relative perceptual judgments about sequential stimuli. Animal cognition, 15(4), 473-481.
  • Card, N. Reverse Engineering the Brain Beginning with the Motor Cortex. http://pitt.edu/~nsc15/Writing_Assignment_3_nsc15_R05.docx

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.