Köpeklerin Neden Bıyıkları Vardır?

Konu hayvanlar olduğu zaman, aklımıza birçok soru gelir, örneğin köpeklerin bıyıklarının ne işe yaradığı gibi. Elbette hayattaki her şey gibi, onların da bir amacı var. Bu sorunun cevabını öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızda köpeklerin bıyıklarının ne işe yaradığını anlatacağız.
 

Köpeklerin, geceleri insanlardan çok daha iyi görmelerini sağlayan altıncı hissi vardır. Bu hisleri tamamen bıyıklarıyla bağlantılı! Köpeğinin bıyıklarını kesenler, hayvanın bazı yeteneklerini kaybetmesine neden olur, bu da hayvanın kendisini güvensiz hissetmesine yol açar.

Köpeklerin bıyıklarının önemi

Köpeğinin bıyıklarını kesme alışkanlığı olan birçok insan var. Bu hayvanın sağlığı için bir tehlike yaratmaz, fakat köpeklerin bıyıklarının onlar için adeta bir altıncı his olduğu doğrudur. Bu nedenle onları kestiğimiz zaman, avlamak veya oynamak için gerekli bazı yeteneklerini ellerinden alıyor olabiliriz.

Köpek bıyıkları, hayvanın normal tüylerinin iki katı kalınlığında olmakla beraber, kökleri de üç kat daha fazla derinliğe sahiptir. Bıyıkları sayesinde, köpekler içinde bulundukları dünya hakkında bir fikre sahip olurlar. Köpeğinizin ne algı ne de görme gücünün bizimkiyle aynı olmadığını unutmayın.

 

Köpeklerin bıyıklarının sağladığı faydalara ek olarak, kirpik görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Gözlerinde yer almıyor olsa da, bıyıklar kirpik görevi üstlenip köpeklerin gözlerini koruyabilir.

Köpek bıyıkları ne işe yarar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bıyıkları köpeklerin dünyayı keşfedebilmesi için çok önemlidir. Köpeklerin bıyıkları bilgi toplamalarına ve mesafeleri ölçmelerine yardımcı olur. Bir nevi, böceklerin antenleriyle aynı işlevi görür. Dokunulduğu zaman tepki verir ve vücudun diğer kısımlarını doğrudan etkiler.

köpek bıyıkları

Bazı köpek kuaförleri, belirli ırklara mensup köpeklerin bıyıklarının kesilmesini tavsiye ediyor ve bunun köpek için bir zararı olmadığını söylüyorlar. Fakat bu doğru değil, köpeğinizin bıyıklarını kestiğiniz takdirde hayvanın bir algısını yok etmiş olursunuz. Bu nedenle, evcil hayvanınızın iyiliğini göz önünde bulundurarak, bıyığını kesip kesmeme kararı vermelisiniz.

 

Bir köpeğin bıyıkları kesildiği zaman, daha utangaç ve daha korkak olabilir ve hatta kendini güvensiz hissedebilir. Ayrıca, yürürken ona yardım eden önemli bir algısı elinden alındığı için tuhaf hareket edebilir.

Köpek bıyıkları dokunulduğu zaman neden tepki verir?

Köpeklerin dokunma duyusu, kıl foliküllerinin tabanlarında biriken deri reseptörlerinde  bulunur. Bu nedenle, bazı köpek kılları, dokunma algısı olan kıllar olarak bilinir ve bulundukları yere göre, göz çukuru üzeri, elmacık kemiği, dudak üzeri, yan çene ve alt çene olmak üzere beş guruba ayrılırlar.

bıyığı sevilen köpek

Köpek bıyıkları bu dokunma algısı olan kıl grupları arasındadır. En çok bilinenleri çene altı bölgesindeki kıllar olsa da, göz üzerinde ve vücudun diğer kısımlarında da bulunurlar.

 

Peki bu dokunma algısı olan kıllar nasıl çalışıyor? Aynı bir kaldıraç gibi. Diğer kıllara göre daha derin kökleri olduğu için dokunulduğu zaman vücudun en yakın bölgesine doğru uzanan bir uyarıcı üretirler ve böylece refleks yaratmış olurlar.

Aynı zamanda, köpek bıyıkları karanlıkta da işe yarar, çünkü köpeklerin kendileri ve onlara zarar verebilecek veya incitebilecek bir nesneyle aralarında olan mesafeyi  bilmelerini sağlarlar. Siz gece karanlığında bir duvara ya da eşyaya tutunmadan yürüyemezken, köpeğinizin aynı karanlıkta evin içinde rahat bir şekilde dolaşabilmesinin sebebi budur.

Sizlere yazının başında da belirtiğimiz gibi, evrendeki her şeyin bir amacı vardır. Gördüğünüz gibi, köpek bıyıklarının da bir oluş amacı var. Öyleyse, köpek bıyıklarını neden keselim ki?