Araba Yolculuğu Giriş Dersleri: Köpek Emniyet Kemeri

Genel trafik kurallarına göre evcil hayvanların, arabanın içindeyken sürücüyü hiçbir türlü engellemeyecek bir şekilde tutulması gereklidir. Buna ek olarak, bir trafik kazası olması durumunda, eğer köpek öne doğru fırlarsa; bu hayvan için ya da araç içindeki başka bir kişi için ölümcül sonuçlar doğurabilir.
Araba Yolculuğu Giriş Dersleri: Köpek Emniyet Kemeri

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2018

Köpeğimizle   arabada yolculuk yapmak karşı karşıya gelmemiz gereken bir takım koşulları da beraberinde getirir. Köpek emniyet kemeri ise bu koşullardan bir tanesidir. Bugün sizinle neden en güvenli yöntemin bu olduğunu ve hangi çeşit kemerlerin kullanım için en iyi olduğunu konuşacağız.

Arabada Köpeğiniz Varken Nasıl Seyahat Etmelisiniz?

Genel trafik kurallarının 18. maddesi şöyle der:

“Bir aracın sürücüsü, hareket kabiliyetini, gereken görüş alanını, sürüş anındaki daimi dikkatini, kendinin, araç içinde bulunan diğer kişilerin ve yol üzerinde etrafında bulunan diğer araçların içindeki kişilerin güvenliğini garanti altına almayı sağlamakla yükümlüdür.

Bu sebeple, taşınan nesnelerin ya da hayvanların sürücüye müdahale etmeyecek şekilde oturmuş olması da dahil olmak üzere, sürücünün kendi uygun konumunu sağlaması ve araçtaki diğer yolcuların da uygun bir konumda olduklarını garanti altına alması için özel dikkat göstermelidir. ”

Bunun anlamı, siz araba sürerken köpeğinizin size müdahale etmemesini sağlamak sizin sorumluluğunuz altındadır. Eğer bu kurala uymazsanız, belli bir miktar ceza ödemeniz gerekecektir.

arabada kafes içinde köpek

Her ne kadar arabanın içinde özgür bir şekilde gezinmekte olan pek çok köpek görmüş olsanız da, bu aslında yasa dışı bir şeydir. O nedenle, lütfen bunun olmasına izin vermeyin. Köpeğinizin rahatlığını bozmadan da bu kurala uymanızı sağlayacak çok çeşitli yollar vardır. Örnek olarak:

  • Köpek taşıma kafesleri ya da çantaları. Bunların pek çok boyutu ve farklı şekilli olanları vardır. Eğer köpeğiniz küçük bir köpek ise, aracın arka tarafının yer kısmına kafesin içinde koyabilirsiniz. Ve eğer köpeğiniz büyük bir köpek ise yan bir şekilde koyabilirsiniz.
  • Köpek emniyet kemeri. Köpek emniyet kemerleri günümüzde çok revaçta; çünkü araba yolculuklarında evcil hayvanınız için en ekonomik ve en güvenli yol olarak biliniyor.

Neden köpek emniyet kemeri kullanmanız gerektiğini öğrenelim

Köpeğimiz ile birlikte araba yolculuğu yapıyorsak, trafik kuralları gereği onları kontrol altında tutmanız gerekiyor. Ancak bizim bunu yapmak isteme sebebimiz ise onun hayatını korumak.  Bu nedenle köpeğimize uygun bir emniyet kemeri bulmamız ve yolculuk esnasında bu kemeri köpeğimize takmamız gerekiyor.

Hangi emniyet kemeri en iyisi? Mağazalarda seçebileceğimiz binlerce farklı model bulunuyor. Ancak her ne kadar çok fazla seçeneğimiz olsa da, köpeğimiz için bir emniyet kemeri almak istediğimizde göz önünde bulundurmamız gereken bir şey vardır. İlk kez köpek emniyet kemeri alacaklar için : Kemer onaylanmış olmalıdır.

Dolayısı ile, emniyet kemeri alırken size bu kemerin işe yaradığının test edildiğine dair bir sertifika vermeleri gerektiğini unutmayın. Çünkü bu köpeğiniz için ölüm ve yaşam arasındaki fark anlamına gelir.

Ayrıca bu sertifika sayesinde, kemer test edildiği ve işe yarıyor olduğu için sizin de kafanız rahat olacaktır. Çünkü bu demek oluyor ki bir kaza anında, aldığınız kemer köpeğinizin hayatını kurtarabilir.

Köpek Emniyet Kemerini Nasıl Kullanmalıyız?

Kullanma şekli oldukça basittir. Bu kemerlerin arabalarda bulunan bizim kullandığımız emniyet kemerlerindeki gibi bir kancası bulunur. Aynı bizim emniyet kemerlerimiz gibi, bu kemerler de o kancaya takılacaktır. Zor kısım, kemeri köpeğe takmak olacaktır.

emniyet kemeri takılmış arabada duran bir köpek

Belki köpeğiniz, daha önce arabada özgür bir şekilde hareket ediyordu. Ya da belki de köpeğinizin ilk kez araba ile bir yolculuğa çıkacak. Her iki durumda da, köpeğinizin eğitime ihtiyacı olacaktır. Onu emniyet kemeri takmaya hazırlamak için bir yolculuğa çıkmayı beklemeyin. Araba hareket halinde değilken ve daha önceden alıştırma yapın. Nasıl mı?

Köpeği arabaya alın ve arabada onun sakinleşmesi için onunla yumuşak bir şekilde konuşurken, köpek emniyet kemerini takın. Emniyet kemerinin köpeğinizi rahatsız etme ihtimali çok yüksektir. Öyle ki köpeğiniz muhtemelen kemeri ısırmaya ve çıkarmaya çalışacaktır. Ve belki, ağlayıp sızlanabilir.

Onu severek sakinleştirin ve onunla konuşun. Dolayısı ile hayvan sizin orada olduğunuzu ve herhangi bir sorun olmadığını görecektir. Bu yaptığınız onu biraz sakinleştirecektir; fakat yine de kemeri çok uzun süre takılı tutmayın. Bir süre sonra kemeri çıkartın ve onunla bir yürüyüşe çıkın. Ardından tekrar emniyet kemerini takmayı deneyin. Unutmayın. Kemeri kademeli olarak ve nazikçe takmayı deneyin. Ve köpeğiniz artık kemerin takılmasına karşı çıkmayana kadar, bu süreci kaç kez gerekiyorsa o kadar tekrarlayın.

Artık köpeğiniz kemer takmaya alıştığında arabanız ile bulunduğunuz mahalle civarında düşük bir hızda bir süre sürüş yapın. Bu süreçte onunla sohbet etmeyi bırakmayın; siz arabayı sürerken ve bir yandan onunla konuşurken köpeğinizin siz farkına bile varmadan uyuyakalması kuvvetle muhtemeldir. Tebrikler, artık köpeğiniz emniyet kemerini nasıl takacağını biliyor!

Unutmayın ki, bir köpek sahibi olmak büyük bir sorumluluktur. Onunla her zaman ilgilenmeniz ve onunla ilgili olan kurallara ya da yasalara uymanız gerekecektir. Aynı şekilde, köpeğiniz için trafik kurallarına uyduğunuzdan da emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.