Sahipsiz Bir Kediyi Evlat Edinmek Üzerine Bir Rehber

Bir kediyi sokaktan almak ve evlat edinmek çok ince bir davranış olabilir; ama aynı zamanda bunu önceden dikkatlice düşünmeniz ve gereken sorumluluğu üstlenebildiğinizden emin olmanız gerekir.
Sahipsiz Bir Kediyi Evlat Edinmek Üzerine Bir Rehber
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Araştırmalara göre, her yıl yaklaşık 110.000 kedi ve köpek sokaklara terk ediliyor. Bu soruna yardımcı olmak için sahipsiz bir kediyi evlat edinmek istiyorsanız, birkaç adımı takip etmeniz gerekecektir. Detaylar için bugün sizinle paylaştığımız makaleyi okumaya devam edin.

Sahipsiz bir kediyi evlat edinmek: Düşünmeden verilebilecek bir karar değildir

İlk olarak, sahipsiz bir kediyi evlat edinmek konusunda iyi düşünmüş ve bu kararın getireceği sorumluluğu üstlenmiş olmanız gerekir. Sahipsiz bir kedinin yardıma ihtiyacı olduğu doğrudur; ama aynı zamanda böyle bir hayvan, insanlara karşı çok fazla güvensiz olacaktır.

Bu gibi bir durum özellikle kedinin daha evvel kötü muamele görmesi durumunda geçerlidir. Bunun dışında, belki de hayvanı  agresif bir hale getiren bir travma yaşamış da olabilir.

Bir kedi istiyorsanız; ancak evlat edinme çok fazla sorumluluk gibi görünüyorsa, bir barınak ya da organizasyon onlar için kalıcı bir ev ve aile bulana kadar her zaman geçici yuva görevi üstlenebilirsiniz.

sahipsiz bir kediyi evlat edinme rehberi

Sahipsiz bir kediyi evlat edinmek ve eve götürmek istiyorsanız, çok dikkatli olun. Çünkü kedinin sizi ısırmaya ya da tırmalamaya çalışmaması bizim için şaşırtıcı olurdu. Yumuşak bir ses tonu ve lezzetli bir mama, bu durumda son derece faydalı olacaktır.

Bir veteriner, barınak ya da bir uzmandan yardım istemek de iyi bir fikir olabilir. Kedinizi evinize güvenle getirmek için bir tür taşıyıcıya da ihtiyacınız olacağını aklınızda bulundurun.

Ev

Sokaktan kurtardığınız kedinizle evde geçireceğiniz ilk anlarınız çok önemlidir. Evin tüm kapılarını açın ve kediye en azından ilk başta hareket edebilmeleri için yeterli miktarda alan verin.

Hayvanın evdeki tüm odaları keşfetmesine izin verin. Bunu yapmak hayvanın güvenini kazanmanıza ve kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca, kedi beklemediğiniz bir yere saklanırsa, buradan çıkarmaya zorlamamanız da önemlidir.

Bazen bir sandalyenin altına, bazen de bir koltuğun altına saklanmak gibi davranışlar kedilerde yaygındır ve kedinin bu davranışına saygı göstermeniz gerekir.

Aynı zamanda, kediyle konuşmak da hayvanın sakinleşmesine ve güveninizi kazanmasına yardımcı olacaktır. Kediler sık sık, size – yeni sahibine – ve arkadaşlarınıza alışmak için zamana ihtiyaç duyarlar.

İlk birkaç gün, kedinin seçtiği odaya bir miktar yiyecek, su ve bir kum kabı bırakın. Hayvanın evin hangi bölümünü işgal etmesini istediğinize daha sonraki günlerde karar verebilirsiniz.

Ya evde başka kedileriniz varsa?

Halihazırda evde başka kediniz varsa, işler biraz daha karmaşık hale gelebilir. Buradaki en önemli şey hayvanların kendi kişilikleri olacaktır. Maalesef, çoğu kedi, özellikle evlat edinmeyi seçtiğiniz kedi bir sokak kedisi ise, başlangıçta doğal olarak güvensizdir.

Diğer kedilerle yeni kedinin ilk karşılaşması sırasında bir hayvan taşıyıcı sizin için çok büyük bir yardımcı olur. Sahipsiz bir sokak kedisini taşıyıcının içinde bırakın ve diğer tüm kedilerin girebileceği bir yere evin ortasındaki bir odaya koyun.

Kediler ilk olarak koklayarak; yani kendilerini “tanıtarak” başlayacaklar ve kendilerine has yöntemlerle birbirlerine aşina olacaklardır. Ayrıca, sokak kedisi diğer kedilerle tanışırken taşıyıcının içinde olmak kendini güvende ve rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

İlk tanışmaları iyi giderse, sokak kedisini dışarı çıkarabilir ve kedilerin normal olarak birbirlerini incelemesine izin verebilirsiniz. Tabii ki, devamında da hayvanları gözlemek için orada kalmaya devam etmelisiniz.

Sahipsiz bir kediyi evlat edinmek üzerine dikkat etmeniz gereken diğer ipuçları

sokak kedilerini sahiplenme
  • Sahipsiz bir kediyi evlat edinmek için alıp götürmek çok zor olabilir. Bir uzman, veteriner ya da bir barınaktan yardım almak en iyisidir.
  • Her ne kadar kedinin bir sahibi yokmuş gibi görünse de, bundan emin olmak zordur; bu yüzden kontrol etmek her zaman en iyisidir.
  • Parazit gibi bir çeşit hastalığı da olabilir. Hayvanın herhangi bir hastalığı, piresi vb. olmadığından emin olmak adına, bir sağlık kontrolü yaptırmak için en kısa sürede bir veterinere gidiniz.
  • Evde başka kedileriniz varsa, sokaktan aldığınız hayvan onlara da bir hastalık bulaştırabilir. Dolayısı ile, hayvanın sağlıklı olduğundan %100 emin oluncaya kadar onu diğer kedilerden ayrı tutmaya çalışın.
  • Bu yeni evcil hayvanın kendini tamamen evinde hissetmesi için elinizden geleni yapın. Bu onların yeni çevrelerine alışmalarında büyük bir yardımcı olacaktır.

Artık sahipsiz bir kedinin nasıl evlat edinilebileceği ile ilgili daha bilgi sahibi olduğunuza göre, bunu yapıp yapmama konusunda düşünerek, sorumluluk sahibi olarak bir karar verebilirsiniz. Hala ilgileniyor musunuz? O halde birini evlat edinin!

İlginizi çekebilir ...
Sokakta Yavru Kedi Bulursanız Ne Yapmalısınız?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Sokakta Yavru Kedi Bulursanız Ne Yapmalısınız?

Sokakta bir yavru kedi bulduğunuz zaman ne yapmanız gerektiğini bilmek, bu hayvanlara yaşamda ikinci bir şans verecektir. Daha fazlasını okuyun.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.