Terk Edilen Hayvanların Kahramanı Olun

Terk Edilen Hayvanların Kahramanı Olun

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2018

Bir sokak köpeğini ya da terk edilmiş bir köpeği sahiplenerek kahraman olabilirsiniz. Başta yaklaşmaya çalıştığınız köpek size güvenmeyebilir, korkabilir veya saldırganlaşabilir ama eğer siz köpeğe sakin bir şekilde sevgiyle yaklaşırsanız, onu soğuk, açlık ve insanların kayıtsızlığından kurtarabilirsiniz.

Terk edilmiş bir hayvana nasıl davranmalı?

Sokakta ölüme terk edilen köpeklerin sayısı oldukça endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Bu sayı neden gitgide artıyor? Çünkü düşünmeden hayvan sahiplenen insanlar, taşınırken veya seyahat ederken çıkabilecek zorlukları hesap etmiyorlar. Bu nedenle de en ufak bir sıkıntı çıktığında ne yapacaklarını bilemeyip hayvanı sokağa bırakıyorlar ve arkalarına bile bakmadan gidiyorlar.

Bazı köpekler, sahiplerinin arabasının ardından kilometrelerce koşuyor. Bazılarıysa haftalarca aradıktan sonra evlerini bulup geri dönüyorlar. Kimi hayvanlarsa, sahiplerinin onları bıraktığı noktadan hiç ayrılmadan bekleyip geri döneceklerini umuyor. Her ne şekilde gelişirse gelişsin son derece üzücü bir olaylar silsilesi.

İyi haber ise terk edilmiş hayvanları besleyecek, sahiplenecek veya onlara yuva bulacak kahramanların olması. Sokakta gördüğünüz bir hayvanın size güvenmesini istiyorsanız takip edebileceğiniz bazı adımlar var:

Sakin olun

sokak köpeği yardım

Gördüğünüz hayvan hakkında sokakta yaşadığı dışında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Hayvana kötü muamelede bulunulmuş ve o da bu nedenle insanlara güvenmiyor olabilir. Eğer kendini tehlike altında hissederse içgüdüsel olarak ona yaklaşmaya çalışanlara saldırabilir.

Köpeğe yavaşça, adım adım ve sakince yaklaşın. Yüksek sesle konuşmayın veya ani hareketlerde bulunmayın. Onu korkutup kaçırmak istemiyoruz.

Güvenini kazanın

Önceki tavsiyeyi dinleyip köpeğe yavaş ve sakince yakınlaşmak gerekiyor. Korktuğunuza dair bir işaret göstermeyin veya zorla üstüne gitmeyin. Sadece gülümseyip arkadaşça bir tonla konuşun.

Sizinle ilk teması yapan köpek olmalı. Sizi koklamasına izin verin. Aniden onu sevmeye ya da kucaklamaya çalışmayın. Köpeğin güvenini kazanmak oldukça uzun sürebilir. Sabırlı olun!

Yemek verin

Büyük ihtimalle, köpeğin karnı açtır. Eğer ona yemek gösterirseniz, meraklanıp yakınlaşmaya başlayabilir. Gelip mamayı yemesi için yemeği kendinizden biraz uzakta bir yere koymanız gerekebilir. Elinizden beslemeye çalışmayın. Yere koyun ve bırakın kararı köpek versin.

Veterinere götürün

Köpek kendisine dokunulmasına izin verdikten sonra da sakin davranmaya devam edin. Yumuşak bir tonda konuşup ona zarar verme niyetiniz olmadığını söyleyin. Dediklerinizi anlamayabilir ama tonunuzu anlayacaktır. Veterinere götürüp bir yarası ya da hastalığı olup olmadığını kontrol ettirin.

Sevginizi gösterin

Köpeğe sevginizi göstermek için onu bir battaniyeye sarabilir, üstünde uyuması için rahat bir yastık verebilir ya da tüm gece sıcak kalması için kaloriferin yakınına koyabilirsiniz. Veterinerin izin verdiği ölçüyü aşmadan bolca mama verebilir ve isterse onunla oyun oynamayı deneyebilirsiniz. Başta sizden çekinip güvenmeyebilir ama zaman geçtikçe sizin onu ne kadar sevdiğinizi ve kötü bir niyetiniz olmadığını anlayacaktır.

Neden terk edilmiş hayvanların kahramanı olmalıyız?

siyah beyaz kedi

Hayvanlar size ne kadar minnettar olduklarını, hiç bitmeyen sevgileri ve vefalarıyla gösterir. Belki sizinle konuşarak iletişime geçemiyor olabilirler ama sizi korumak ve gerekirse hayatlarını vermek için bir saniye bile tereddüt etmeyeceklerdir.

Sokağa bırakılan hayvanlar, bir zamanlar çok sevip güvendikleri ve aile kabul ettikleri insanların ihanetine uğruyor. Bu nedenle, sizin gibi onu hiç terk etmeyecek insanların var olduğuna güvenmesi biraz zamanını alabilir.

Ancak buna inandıktan sonra size tamamen bağlanacaktır. Yanınızdan ayrılmayacak ve size olan sevgisini hiç durmadan gösterecektir. Bir pelerininiz ya da süper güçleriniz olmayabilir ama ebediyen onun kahramanı olarak kalacaksınız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.