Terk Edilmiş Köpeklere Nasıl Davranmalı

Terk Edilmiş Köpeklere Nasıl Davranmalı

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2018

Sokakta terk edilmiş bir köpek görmeyen yoktur. Bu köpeklerin bazıları kaybolmuş ya da kaçmış olsa da büyük çoğunluğu sokağa bırakılmış oluyor. Bu yazımızda sahipsiz bir köpekle karşılaşınca neler yapılması gerektiğini konuşacağız.

Terk edilmiş köpekleri görmezden gelmeyin

Yapacağınız ilk ve en önemli şey kayıtsız kalmamaktır. Terk edilmiş ya da kaybolmuş bir köpeğin travmatik bir süreçten geçtiğini unutmayın.

mutsuz yavru köpek

Köpek büyük ihtimalle korkmuş, aç ve susuz olacaktır. Ayrıca trafik veya insanlardan gelen saldırgan davranışlar gibi alışık olmadığı tehlikeli durumlar da yaşamış olabilir.

Bu nedenle, mümkünse köpekle sakince siz ilgilenin. Mümkün değilse yardım için bir tanıdığınızı ya da veterineri arayabilirsiniz.

Her koşulda burada vereceğimiz önerileri dinlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Yapabileceğiniz en kötü şey terk edilmiş bir köpeği görüp umursamamanızdır.

Terk edilmiş bir köpekle karşılaşınca ne yapmalı

Köpeğe yaklaşmadan önce şunlara dikkat edin:

  • Saldırgan olmadığından emin olun
  • Hasta ya da yaralı olup olmadığını kontrol edin. Acı çekiyorsa ya da durumdan rahatsızsa saldırgan davranabilir.

Eğer bu iki maddeden biri geçerliyse bir hayvan barınağını ya da veterineri arayın. Ancak köpek sakin gözüküyorsa siz kendiniz de hayvanın güvenini kazanmak için dikkatle ve yavaşça yaklaşabilirsiniz.

  • Köpeğe doğru yavaşça yürüyün.
  • Ani hareketlerden kaçının.
  • Yumuşak bir sesle konuşun.
  • Yanınızda yiyecek bir şeyler varsa verin ama mesafenizi koruyun. İçmesi için su da verebilirsiniz.

Üstünde adı ya da adresi olup olmadığını kontrol edin

Size güvenmeye başlamış gibi gözüküyorsa sevmeyi deneyebilirsiniz. Avucunuz üste gelecek şekilde elinizi uzatıp öncelikle köpeğin koklamasına izin verin. Eğer sakin kalırsa önce sevip sonra tasma ya da o an elinizde tasma işi görecek ne varsa boynuna geçirebilirsiniz. Boynunda zaten bir tasması varsa üstünde sahibinin iletişim bilgileri yazıp yazmadığına bakın.

Yoksa en yakındaki veterinere götürmeye çalışın. Veterinerde üstünde mikroçip olup olmadığını kontrol edeceklerdir. Siz de veterinerden bir sağlık kontrolü yapmasını isteyebilirsiniz.

Köpeğin üstünde adres ya da iletişim bilgisi olmasa da hala terk edilmiş değil sadece kaybolmuş olabileceğini unutmayın. Bu nedenle sahibini bulmak için sokaklara ya da yakın çevredeki dükkanlara ilan asmanız ya da sosyal medyada bahsetmeniz akıllıca olacaktır.

Yeni bir yuva bulmak

mutlu köpek

Eğer köpeğin sahipleri ortaya çıkmazsa sokaktan kurtardığınız bu yeni arkadaşınızla ne yapacağınız sorusu gündeme geliyor. Birkaç farklı seçeneğiniz var:

  • Siz sahiplenebilirsiniz.
  • Geçici olarak siz evinize alıp ya da güvendiğiniz bir arkadaşınıza teslim edip yeni bir sahip arayabilirsiniz.
  • Hayvan barınağına götürebilirsiniz.

Barınaklara bırakmadan önce diğer seçenekleri denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu tür yerlere götürülen köpekler, eğer kısa sürede onları sahiplenecek birileri çıkmazsa bazen uyutulabiliyor.

Neyse ki bu durum yavaş yavaş değişmeye başladı. Mesela Madrid’de terk edilmiş köpekleri uyutmak artık yasak. Yeni uygulanmaya başlanan yasalara rağmen, tüm ülkelerdeki hayvan barınaklarının terk edilmiş dostlarımıza gereken şekilde davranmaya başlamaları biraz zaman alacaktır. Tüm insanlığın köpeklerin kullanıp atabilecekleri eşyalar olmadığını anlaması ise belki de çok daha uzun zaman alacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.