Kedileri Mutlu Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

Kedileri Mutlu Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

Son Güncelleme: 03 Temmuz, 2018

Evcil hayvan sahipleri olarak bizler hayvanlarımızın rahat, huzurlu ve elbette ki mutlu olmalarını istiyoruz.  Belki de konu kediler olunca hayvanların neler hissettiğini bilmek daha zor olabilir; çünkü kedilerin kendilerini ifade etme yöntemleri kendilerine hastır diyebiliriz. Bu nedenle bu yazımızda size kedinizi gerçekten de çok mutlu edebilmeniz için neler yapabileceğinizden söz edeceğiz.

Evinizde Kedinizi Çok Mutlu Etmeniz İçin Bazı Tüyolar

Köpekler bize olan sevgilerini gösterirken kuyruklarını sallarlar ve eve geldiğimizde sevinç içinde sıçraırlar. Öte yandan kediler ise bize olan sevgilerini göstermek konusunda köpeklere göre biraz daha isteksiz davranırlar ya da gerçekten böyle hissetikleri zaman bize de bunu gösterirler. Bu nedenle, evcil hayvan sahipleri olarak bizim edindiğimiz rol ise, kedilerin sevgilerini özellikle göstermemelerine rağmen, mutlu olmaları için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamaktır.

  1. İyi Besleyin

kara kedi

Beslenme düzeni bir hayvanın sağlıklı ve güçlü olması için gerçekten de çok önemlidir. Ancak aynı zamanda kedinizin mutlu olmasını da sağlar. Ancak dikkatli olun. Çünkü bazen bizler hayvanlarımızı gereğinden fazla besleyerek sevgimizi göstermek gibi bir kafa karışıklığı yaşamaya meyilli oluyoruz. Dolayısı ile kedinizi bu şekilde aşırı beslerseniz onun çok fazla kilo almasına ve aşırı kilolu bir kedi olmasına sebep olabilirsiniz. Yüksek kaliteli bir kedi maması bulun ve bu mamanın kedinizin yaşına ve ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olun. Veteriner tarafından belirtilmiş olan günlük mama miktarına da uymayı unutmayın.

  1. Kedinizi Veterinere Götürün

Her ne kadar kediniz bütün günü evde geçiriyor olursa olsun, hala hasta olma ihtimalleri vardır. Bu nedenle, veteriner hekime yıl içinde en az iki kere ziyarete götürülmeleri önemlidir. İstenmeyen yavru kedilerden kaçınmak ve kedi HIV riskini azaltmak için kedinizin kısırlaştırılması gerekecektir. Eve bir kedi getirdiğinizde, gerekli tüm aşıları yaptırmak için çok uzun süre beklemeyin ve aynı zamanda pire ve keneleri önlemek için doğru tedavileri yaptırmayı da sakın unutmayın.

  1. Kedinizi Temiz Tutun

Sizler zaten kedilerin dünyadaki en temiz hayvanlar olduklarını biliyorsunuzdur. Ancak biz insanların da yaşadığımız yeri daha da temiz yapmak için uygulayabileceğimiz bazı alışkanlıklar da vardır. Kedinizin kum kabı kokmamalıdır ve her zaman temiz tutulmalıdır. Kediler kokulara karşı çok hassas hayvanlardır ve genellikle eğer kum kaplarının halini beğenmezlerse işlerini evin başka bir yerinde görmeye karar verirler. Bu nedenle kum kabını günde bir kere temizlemek ve haftada bir kere de değiştirmek gerçekten çok önemlidir. Kedinizin mutlu olmasını sağlamak önemlidir.

  1. Kedinizi Okşayın

Kediler sahipleriyle etkileşim içinde olmayı gerçekten de çok severler; ancak bunu tek bir koşulda gerçekleştirirler. Sadece onlar istediği zaman. Eğer onu birazcık okşamanız için sizi arıyorsa… Bu fırsatı mutlaka kullanın! Kediniz tarafından izin verilen alanlar, kulakların arkası, çenenin altı ve burunlarının yan taraflarıdır.. Sakın bacaklarına ya da kuyruklarına dokunmayı denemeyin yoksa onları çok fazla rahatsız etmiş olursunuz. Eğer size çok fazla güveniyorlarsa, belki karınlarını kaşımanıza da izin verebilirler. Ancak unutmayın ki kediler onlara uzun bir süre dokunulmasından pek hoşlanmazlar. Eğer kuyruklarını hareket ettirmeye başladıklarını görürseniz, onları okşamayı bırakın.

  1. Özgürlük

Özgürlük, onların istedikleri yere gitmelerine izin vermeniz anlamına gelmez; ancak kedilerin kendi alanlarına ihtiyacı olduğunu ve mutlu olmak için oyunlar oynamaları gerektiğini unutmamanız gerekir. Kedilerin buldukları her ne ise onunla kendilerini eğlendirmelerine izin verin. Ya da onları elinizde olan ya da satın aldığınız nesnelerle siz kendiniz eğlendirin. Kediler basit bir karton kutu ile saatlerce oynayabilirler. Eğer evinizde boş bir alan varsa, kedinizin farklı seviyelerde yukarı ve aşağı zıplayabileceği bir çeşit oyun kulelerinden birini kendiniz kurabilirsiniz. Kuşları, insanları ve dışarıda hareket eden diğer her şeyi izlemek için pencereden dışarı bakmalarına izin verin.

  1. Onlara Arkadaşlık Edin

mutlu kediler

Her ne kadar kediler daha yalnız ve gece yaşamayı daha çok seven hayvanlar olsa da, diğer hayvanlardan az da olsa sevgi ya da sıcaklık almak isterler. İç mekanlarda uzun süre kalan evcil bir kedi depresyona girebilir ya da sıkılabilir. Bu nedenle size evinizde bir şeyler yaparken onların yanında yapmanızı öneriyoruz. Örneğin televizyon izlerken, kitap okurken ya da bilgisayar başında otururken kedinizin yanında olmaya çalışın. Böyle zamanlarda onu kucağınıza alın ya da arada bir okşayın… Bu etkileşim sebebiyle çok daha mutlu olacaklardır!

  1. Kedinizin Dışarı Çıkmasına İzin Verin

Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız, belki sizin için bunu yapmak biraz daha zor olacaktır. Aslında kedinizin balkona veya terasa çıkmalarına izin verebilirsiniz. Tabii ki sadece kaçmak ya da zıplamak için ortalıkta gerekli şeylere sahip olmadıkları zaman buna izin vermelisiniz..  Eğer bir bahçeniz ya da parkınız varsa sizin için tabii ki her şey daha kolay olacaktır. Kediler güneş altında çimenlerde biraz uyuklamayı gerçekten çok severler. Bunun aksine yağmur yağdığında ise kaçacak bir yer ya da bir sığınak ararlar. Kediniz için özel bir kedi kapısı yaptırabilirsiniz; böylece istedikleri zaman dışarı çıkıp, yine istedikleri zaman eve geri dönebilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.