Sahibinden Nefret Eden Köpekler

Sahibinden Nefret Eden Köpekler

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2018

İnsanlar ve köpekler arasındaki özel ve sıkı bağ ile ilgili bugüne dek pek çok şey söylendi. Köpekler için “insanların en iyi dostu ” derler. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, deyim yerindeyse, parlayan her şeyin altın olmadığını gösterir niteliktedir. Yani aslında sahibinden nefret eden köpekler vardır.

Tarih boyunca köpeklerin bize karşılık beklemeden sevgi ve sadakat gösterdikleri için, bu söylediğimiz şey size inanması zor bir şeymiş gibi görünebilir. Köpeklerin pozitif duyguları ve kalplerinde kötü hiçbir duygu olmayacağı ile ilgili çok şey söylenmiştir. Peki öyleyse, sahibinden nefret eden bazı köpekler olduğunu nasıl iddia edebilirler?

Sahibinden Nefret Eden Köpekler Gerçekten de Var mı?

Massachusetts’te bulunan Tufts Üniversitesi’nde görev yapan Nicholas Dodman sahibinden nefret eden köpeklerin olduğunu düşünüyor. Nicholas Dodman’ın “The Conversation” (Türkçe’ye “İletişim” olarak çevrilebilir) adlı kitabında, Rick adında bir adam ve teriyer cinsi köpeğini bu konu ile ilgili gerçek hayata dair bir örnek olarak gösteriyor.

Rick, İrlandalı köpeğini gerçekten çok seviyordu; ama görünen o ki bu sevgi platonik bir sevgiydi. Ruckus adındaki köpek, sahibinin sevgisine çoğu zaman saldırgan bir şekilde cevap veriyordu. Köpek her yere çişini yaparak kendi bölgesini belirlemeye başladı ve Rick’in bazen köpeğin kendisine saldıracağı korkusuyla köpeği bağlamasına yardım etmesi için karısını çağırması gerekiyordu.

sahibinden korkan köpek

Dodman, bu sıra dışı örnek ile, bu gibi durumları yaşayan bazı köpek sahiplerinin var olduğunu göstermek istemişti. Bazen bu gibi durumları göz ardı etmek, dikkate almamak gerekir. Ancak Ruckus için her şey çok da iyi gitmemişti.

Bir gün Rick çimleri biçerken, Ruckus ona saldırdı ve hayvan kontrolü görevlileri köpeğe müdahale etmek zorunda kaldı. Acı; ama gerçek. Bu saldırı, köpeğin bu davranışını neyin tetiklediğini araştırmak ve bulmaya çalışmak için yeterli bir sebepti.

Köpeklerin Sahibinden Nefret Etmesine Sebep Olabilecek Şeyler

Ruckus’un hikayesi, bu konuda yaşanmış tek örnek değildir. Farklı farklı sebeplerle sahibine aynı şekilde tepki gösterme ihtimali olan köpekler vardır. Gelin bu sebeplerin bazılarına birlikte bakalım.

Travma

Her ne kadar Ruckus, sahibinden bilinmeyen bazı sebeplerle nefret etmiş olsa da, diğer köpekler belirli sebeplerle bu şekilde davranıyor olabilir. Örnek verecek olursak, daha önce kötü muameleye maruz kalmış hayvanlar, sırf bu sebeple yeni sahipleriyle yaşamak istemezler. Çünkü ya yeni sahipleri ilgilerini çekmemiştir ya da travmayı atlatamadıkları için gergindirler.

Unutmayın ki köpeklerin de kendi kişilik özellikleri vardır. Aynı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de her biri birbiriyle çok iyi geçinmek zorunda diye bir kaide yoktur. Hayvanların da kendi tercihleri vardır. Yaşadıkları travmatik bir durum onların olumsuz bir şeyler düşünmelerine ve insanlarla yaşamaktan mutlu olamayacaklarına inanmalarına yol açabilir.

Bazılarının bu gibi durumlara karşı tepkisi ilgisizlik ve kayıtsızlık olsa da, bazıları ise saldırgan tepkiler gösterebilir. Bunların tamamı köpeğe ve yaşadığı şeyin büyüklüğüne göre değişiklik gösteren şeylerdir.

Korku

Dodman,”The Dog Who Loved Too Much” (Türkçe’ye “Çok Seven Köpek” şeklinde çevrilebilir) adlı kitabında, sahibinden korkan bir Alman Çoban köpeği hakkında gerçek bir hikaye anlatıyor. Köpeğin sahibi eve ne zaman dönse, köpek koşarak sahibinden saklanmaya çalışıyordu.

Köpeğin sahibi köpeğe daha önce hiçbir şekilde zarar vermemiş; ancak köpek, geçmişte başka biri tarafından kötü muameleye maruz kalmıştır. Bu yaşadığı şey onun insanlardan korkmasına sebep olmuştur. Ancak neyse ki bu hikaye mutlu sonla biten bir hikaye.

insanlardan korkan köpek

Köpeğin sahibinin karısı hipoglisemi (düşük kan şekeri) atakları geçiriyordu. Bu sürece köpek de dahil olmuştu. Köpek, kadının yardıma ihtiyacı olduğunu gördüğü zaman direkt sahibinin yanına koşuyordu. Köpeğin sahibi, köpeğe biraz ilgi göstermek ve köpeğini sevdiğine onu inandırmak için bu anları bir fırsat olarak kullandı.  Zaman içerisinde bu ikilinin ilişkisi daha iyiye gitti.

Cesaret, korkusuz olmak ile ilgili bir şey değildir. Cesaret, bir şeyden korksan dahi o şeyi yapmaya çalışmak demektir.
-Anonim

Köpeğinizin de buna benzer davranışları varsa, ona karşı sabırlı olun. Travmatik şeyler yaşamış olan bir hayvanın eğlenmeye, yürüyüş yapmaya ve sahibiyle güzel anılar oluşturmaya ihtiyacı vardır. Hayvanlar ancak o zaman travmalarını atlatabilir ve ancak o zaman korkularını yenebilirler.

Köpeğinize karşı her zaman nazik kelimeler kullanın. Daha önce de söylediğimiz gibi, sevgi, ilgi ve sabır ile hiçbir şey imkansız değildir!

Ana görselin kaynağı: Tonatiuh Mendez Carrizosa


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.