Ölen Evcil Hayvan Nereye Gömülmeli?

Sadık dostunuzun ölümüyle baş etmek zorunda kaldığınızda, onu nereye gömeceğiniz konusunda kafanız karışabilir. Birçok seçenek bulunsa da, kanunları çiğnemeyecek seçeneği seçmek önemlidir. 
Ölen Evcil Hayvan Nereye Gömülmeli?

Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2019

Hayatta kimsenin yaşamak istemediği bazı şeyler vardır. Ne yazık ki bu durumlar karşısında önceden hazırlıklı olmak gerekir. Evcil hayvanınızı gömmek kesinlikle acı verisi bir süreçtir ve başınıza geldiğinde ne yapacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Bu yüzden, ölen evcil hayvan nereye gömülmeli diye merak ediyorsanız bu yazımızı kaçırmayın.

Ölen evcil hayvan nereye gömülmeli: Farklı seçenekler

Eğer köpeğinizin bir hastalığı varsa ya da çok yaşlıysa, önünde sonunda öleceği fikrine alışıyor olabilirsiniz. Düşüncesi bile acı verici ancak ilk adım kabul etmektir.

Ancak, bazen köpekler bir kaza sonrası ansızın sahiplerini “terk edebilirler”. Bu yüzden, hayvanın bedeniyle ne yapmanız gerektiğini şimdiden bilmeniz gerekir.

Eğer evcil hayvanınız veteriner kliniğinde öldüyse, veteriner bütün süreçle ilgileneceği için nispeten kolay olacaktır. Ancak, evcil hayvanınız sokakta ya da evde öldüyse, yardım almanız gerekebilir.

Bu zamanda, ölen evcil hayvanınızın bedeniyle ilgilenecek duygusal ya da fiziksel gücü kendinizde bulamayabilirsiniz. Birisinin size eşlik etmesi gerekebilir. Bu kişi bir aile üyesi, arkadaş ya da ne yapmanız gerektiğini söyleyecek bir veteriner olabilir.

Ölen evcil hayvan nereye gömülmeli: Sigortalı mı sigortasız mı

İspanya gibi bazı ülkelerde evcil hayvan için bu durumları kapsayan ve gömüleceği yere dair tavsiye alabileceğiniz sigortalar yaptırabilirsiniz.

Türkiye’de ise pati sigorta adı altında evcil hayvanınıza sigorta yaptırabilirsiniz. Eğer böyle bir sigortanız yoksa, hayvan öldüğü zaman para ödeyerek gömülme işlemini yaptırabilirsiniz. Biraz pahalı olacaktır ancak sadece bir kez ödemeniz gerekecektir.

hayvan mezarı

Belediyeleri arayarak ölmüş hayvanınızın bedenini aldırabilirsiniz.

İspanya gibi ülkelerde kanunen evcil hayvan cesedini toprağa gömmek yasaktır. Bunun sebebi çürüyen bedenin sebep olacağı toplumsal sağlık sorunlarının önüne geçmektir. Akbaba gibi bazı hayvanların, cesetleri kilometrelerce uzaklıktan tespit edebileceğini unutmayın.

Ayrıca evcil hayvanınız öldükten sonra mikro çipini mutlaka iptal ettirmeniz gerekmektedir. Bu konu ile ilgili veterinerinizle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de ölen hayvanınız için aşağıdaki seçenekleri izleyebilirsiniz:

1. Yakma

Türk kanunlarına göre, hastalık da dahil olmak üzere herhangi bir nedenden ölmüş bir hayvanın bedeninin yakılmasına izin verilmektedir. Bunun için veterinerlerden ya da Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü’nden randevu almanız gerekmektir.

Eğer hayvanınızın küllerini almak istiyorsanız, belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. 

2. Hayvan mezarlığı

Türkiye’de sadece bir tane hayvan mezarlığı bulunsa da, diğer ülkelerde hayvan mezarları oldukça yaygındır. Gömme işlemi, bir insanın gömme işlemiyle aynı şekilde yürütülür. Bu sürece mezar taşı ve tabut seçme de dahildir. Bütün masraflar sizin tarafınızdan karşılanır.

hayvan mezarında bekleyen adam

Evcil hayvanınızı arka bahçenize gömebilir misiniz?

Şehirde yaşayan kişiler için bu seçenek çok zordur, özellikle bulunduğunuz ülkede bu seçeneğe dair bir yasak varsa. Türkiye dahil bazı ülkelerde, evcil hayvanların gömülmesine karşılık bir yasak bulunmamaktadır. 

Ölen evcil hayvanın, hastalık yaymaması için ölümünden en fazla 24 saat içerisinde gömülmesi gerektiğini unutmayın. Gömüldüğü yer de çok önemlidir. Evlerden en az 30 m; kirlenmemesi için çeşme, nehir, göl gibi su kaynaklarından en az 50 m uzaklıkta gömülmesine dikkat edin.

Mezarın derinliği hayvanın boyutuna (Minyatur Pinscher ile Newfoundland mezarı arasında fark olacaktır) göre değişse de, en az 1 m derinliğe sahip olmalıdır.

Hayvanı sağlam bir plastik torbaya yerleştirdikten sonra bir tabuta veya tahta bir kutuya yerleştirin. Üzerine bolca toprak atın ve diğer hayvanların mezarı açmaması için üzerine bir taş yerleştirin. 

Birkaç haftanın sonunda hayvanınızı gömdüğünüz noktaya ağaç ya da çiçek dikebilirsiniz. En iyi dostunuzu hak ettiği gibi onurlandırabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Giraldo-Echeverri, Carlos Andrés; Ruiz Cortés, Zulma Tatiana; Olivera Ángel, M. (2009). Brucella canis EN MEDELLÍN (COLOMBIA), UN PROBLEMA ACTUAL. Revista U.D.C.A Actualidad & Divulgación Científica.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.