Neden Konuştuğunuzda Köpeğiniz Kafasını Yana Eğer?

28 Temmuz 2018
Konuştuğunuzda neden köpeğiniz kafasını yana eğer hiç düşündünüz mü?
Köpeğinize bir emir verdiğinizde, sizi anlamış gibi kafasını yana eğiyor mu? Çoğu köpek sahibi, tıpkı insan iletişiminde biri bir şey söylediğinde karşı tarafın anlamadığı zaman kafasını yana eğmesi gibi, köpeklerin de söylenenleri anlamadıklarında bu hareketi yaptıklarını düşünüyor. Köpekler kafalarını yana eğdiklerinde insana ne kadar da çok benziyorlar! 

Köpeğinizin bu tatlı hareketinin sebebi nedir? Konuştuğunuzda neden köpeğiniz kafasını yana eğer sorusuna iki muhtemel teori ile cevap vereceğiz.

Bilim insanları karar veremiyor

Biyoloji, veterinerlik ve nörobilim alanlarında uzman olan bilim adamları, hala köpeklerin nasıl iletişim kurduklarını araştırıyorlar. Şimdiye kadar, köpeklerin neden başlarını yana eğdikleri konusunda kanıtlanmış bir cevap yoktur.

köpekler kafalarını yana eğer

Köpeklerin yaptığı kafa eğme hareketi, bilim insanları arasında tartışılmaktadır. Bu hareketi açıklamaya çalışan bilim insanları ikiye ayrılıyor. Bir grup bilim insanı, köpeklerin başlarını eğdiklerinde daha iyi duyduklarını savunuyor. Ancak, ikinci grup ise bunu başka bir amaçla açıklıyorlar: bizi daha iyi görebilmek için görüş açılarını genişletmek.

Gelin, her iki bilim insanının açısından olayı inceleyelim…

Köpeğiniz kafasını yana eğer çünkü sizi daha iyi duymak ister

Bazı köpek psikolojisi uzmanlarına göre, köpekler dış kulak kanallarının insan vokal tonlarının nüanslarını daha net ve kesin bir şekilde yakalamaları için kafalarını eğerler.

Köpekler 160 kelimeye kadar öğrenme ve ayırt etme yeteneğine sahiptir. Bazı köpek ırkları 160 kelimeden çok daha fazlasını öğrenebilir. Bu yüzden, köpeklerin, sahiplerini daha iyi dinlemek için kafalarını eğmeleri çok da absürt değil.

Köpeğiniz kafasını yana eğer çünkü sizi daha iyi görmek ister

Başka bir araştırmacı gruba göre ise, köpekler kafalarını yana eğer çünkü bu şekilde, siz konuşurken dudaklarınızı daha iyi görebilirler. Peki dudaklarınızı görmek köpekler için neden zor olsun? Cevap basit: burunlarından dolayı.

Köpeğinizle yüz yüze konuşuyorsanız, köpeğiniz burnundan dolayı yüzünüzün alt kısmını göremez. Çok doğaldır; burnu tam gözlerinin önündedir. Bu, neden büyük ve uzun burunlu köpeklerin sık sık başlarını yana eğdiklerini açıklıyor.

Her şey köpeğin nasıl eğitildiğine bağlı

Köpeğinizin, komutlarınıza nasıl tepki verdiği, onu ne kadar etkili bir yöntem ile eğittiğinize bağlıdır. Köpekler, hem ağızlarımızı izleyerek hem de sözlerimizi dinleyerek ne demek istediğimizi anlamaya çalışırlar. Bu yüzden, ortada önemli bir etkileşim olduğunu düşünüyorlar ve dikkatlerini buna vermek istiyorlar.

Bu teoriye göre, köpeklerin başlarını eğme sebebi, bizim söylediklerimizi anlamaya çalışmalarıdır. İster görüş ister duyuş yoluyla olsun, bir köpeğin asıl amacı sahibinin ne demek istediğini anlamaktır. Buna ek olarak, siz de başını eğmesi için onu teşvik etmiş olabilirsiniz.

Baş eğmesi programlanmış bir tepki mi?

başını yana eğen köpek

Çoğu köpek sahibi, köpeklerin başlarını eğmelerinin sebebinin ilgi göstermek ve itaat etmek olduğunu düşünüyor. Köpeğiniz başını yana eğdiğinde, onu sevimli bulup kafasını okşayabilirsiniz. Bunun sonucunda, köpeğinizi istemsiz bir şekilde, olumlu pekiştirme yaparak eğitmiş oluyorsunuz. Köpeğiniz, olumlu bir pekiştirici (hafif bir okşama) kazanmak için aynı hareketi tekrar tekrar yapacaktır.

İnsanlar, bu tepkiyi birlikte yaşadığımız binlerce yıl boyunca, köpeklere programlamış olabilir. Ayrıca, köpekler sahiplerinden her ödül kazandıklarında ne yapıyorlarsa onu yapmaya devam edeceklerdir.

Her şeyin fazlası zarardır

Eğer köpeğiniz kafasını sık sık yana eğiyorsa, onu muayene ettirmelisiniz. Kulak enfeksiyonu yaşıyor olabilir. Kulağını etkileyen herhangi bir sağlık sorunu, dengesini bozuyor ve onu sürekli bir tarafa eğilmek zorunda bırakıyor olabilir. Eğer köpeğiniz, sadece onunla konuştuğunuzda bu hareketi yapıyorsa, bu iyiye işarettir. Bir köpeğin, sahibinin sesini tanıması normaldir; bu her şeyin yolunda olduğunu gösterir.