Kanarya Yetiştiriciliği İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu küçük kuşların yeniden üremesini sağlamak kafes, beslenme düzeni, çiftleşme sezonu ve kuluçka gibi faktörleri dikkate almayı gerektirir.
Kanarya Yetiştiriciliği İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 07 Kasım, 2018

Kanaryalar hayvanlar alemindeki en güzel seslerden bazılarına sahip olan çok değerli hayvanlardır.  Pek çok insanın kanarya yetiştiriciliği ile ilgilenmek istiyor oluşu bizim için de şaşırtıcı bir şey değildir. Siz de kendiniz için böyle bir şey yapmayı daha önce hiç düşünmüş müydünüz? Eğer öyleyse, birazdan bahsedeceğimiz ipuçlarını bir kenara not edin.

Kanarya Yetiştiriciliği ile İlgili Bilmeniz Gereken Şeyler

Diğer bütün yeniden üreme süreçlerinde olduğu gibi kanarya yetiştiriciliğinin de başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için düşünmeniz gereken bazı yönleri vardır. Yine de aslında o kadar da karışık bir işlem değildir. Yalnızca güzel bir şekilde bazı notlar alın ve aşağıdaki talimatları dikkatli bir şekilde izleyin.

Kafes

Kafes kanarya yetiştiriciliği için en önemli ve en temel unsurlardan biridir. Seçmeniz gereken kafesin kuşların rahat bir şekilde hareket edebilmesi için yeterli bir alanı olması gerekiyor. Ancak aynı zamanda çok da büyük bir kafes olmadığından ve temizlemesi kolay bir kafes olduğundan emin olun.

Hayvanın yalnızca etrafta hareket etmesi için bir alana ihtiyacı yoktur; aynı zamanda yavruları için kuluçkaya yatabileceği yeterli bir alan olmasına da ihtiyacı vardır. Kafesi birbirinden ayıran iki ayrı şeye ihtiyaç vardır. Bunlar metal ve şeffaf olmak üzere iki tel örgüdür. Bunun sebebi ise diğer kuşların yumurtaların olduğu yuvaya bakmalarını engellemek ve çiftleşme sürecinde gizlilik sağlamaktır.

Kafes her zaman mükemmel bir şekilde temizlenmiş ve korunmuş olmalıdır. Hayvanın mama ve su kaplarını, ayrıca kafesin içindeki alt kısmı en azından haftada iki kez temizlemeye çalışın.  Temizlik, doğacak yavruların enfeksiyon ya da hastalık kapmasını engelleyecektir.

Beslenme Düzeni

Kuş yemi kanaryaların beslenme düzeninin temelini oluşturur. Ancak kuşunuza  haftada iki kez bir miktar mısır gevreği ve biraz meyve ya da sebze karışımı vermeniz beslenme düzenine dahil etmeniz gereken bir şeydir. Aynı şekilde, kalamar kemiği ve kuş kumu da köpeğinizin günlük beslenmesine dahil olmalı ve hayvanın kafesinde sürekli bulundurulmalıdır.

kuş yemi

Elbette ki yavrular doğduktan sonra kuş yemi ve sebzeler gibi yemlere ihtiyaçları olacaktır. Brokoli en çok önerilen mamalardan bir tanesidir. Görünen o ki yeni doğan yavrular için besin değeri yüksek bir sebzedir.

Çiftleşme İçin Yapılacak Hazırlıklar

Işık, kanarya yetiştirme konusunda belirleyici bir faktördür. Bu konuyu merak ettiğiniz gibi, izlemeniz gereken adımları da hemen anlayacaksınız.  Çiftleşme mevsimi genellikle Şubat ayının sonu ve Mart ayı arasında bir tarihte başlar. Kanaryalar yaklaşık olarak 20 ila 30 gün sonra eşleşmeye başlarlar.

Kafesleri birbirinden ayırmak için şeffaf ve metal kafesi kurun. Hayvanlar ne kadar güneş ışığı alırsa, dişi kuş o kadar sıcak kalacaktır ve dolayısı ile çiftleşmenin gerçekleşme olasılığı aynı oranda artacaktır. Bu çiftleşmenin olduğu kafesle kafesin diğer bölümünü ayıran teller yaklaşık 20 gün aynı şekilde kalmalıdır. Ardından bu tellerden şeffaf olanı alın ve metal olanı 10 güne kadar daha orada bırakın.

Hayvanlar diğerlerinden ayrı olduğu sürede onlara üreme maması verin. Böylece yeni aile üyeleri dünyaya gelmeden önce tadına ve kokusuna alışmalarını sağlamış olursunuz. Aynı şekilde hayvanlara ilave kalori ve vitamin de vermeniz gerekir. Özellikle de müstakbel anne adayına. Anne kuş normalde ihtiyacı olandan daha fazla enerjiye gereksinim duyacaktır.

Kuluçka

Anne kuş doğal ortamında olmadığı için kendi kuluçkasını inşa etmesi zor olacaktır. Dolayısı ile bunun için iki şey yapabilirsiniz. Ya bir kuluçka alacaksınız ya da kuşunuzun kendi kuluçkasını yapması için gereken malzemeleri ona sağlayacaksınız. 

Eğer kuluçkayı satın almaya karar verirseniz, anne kuş için bir yerden keçi tüyü almanız gerekir. Anne kuş kuluçkayı doldurmak ve yumurtalar için bir çeşit yatak yapmak için keçi tüyünü kullanacaktır. Bu, yumurtaların sıcak kalmasını ve yavrular doğduğunda rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

yeni doğmuş yavru kuşlar

Yumurtalar

Her gün anne karnından bir yumurta çıkacaktır. Normalde en çok altı yumurta yumurtlanabilir; ancak her zaman istisnai durumlar vardır. İlk yumurtayı gördüğünüz zaman onu plastik bir yumurta ile değiştirmeniz önerilir. Gerçek yumurtayı içi kuş yemi olan bir kaba koyun ve her gün ters çevirin.

Aynı şeyi annenin yumurtladığı yumurta sayısı dört olana dek daha sonra gelen yumurtalar için de yapın. Ardından, annenin kuluçkaya yatması için gerçek yumurtaları geri yerine koyun. Bu yaptığınız, yavru kuşlar arasındaki ilk önce hangisinin yumurtası çatlayacak yarışını önler ve hepsinin yumurtasının aynı anda çatlamasını sağlar.

İşte bunlar kanarya yetiştiriciliği için uymanız gereken adımların tamamıdır. Bu hayvanların melek gibi bir sesleri vardır ve evcil hayvan olarak mükemmel hayvanlardır. Siz de bir tane ister misiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.