Köpekler Hakkında 21 Şaşırtıcı Gerçek: 2. Bölüm

Köpekler hakkında sizi çok şaşırtacak bilgileri derlediğimiz yazımıza ikinci bölümüyle devam ediyoruz.
Köpekler Hakkında 21 Şaşırtıcı Gerçek: 2. Bölüm

Son Güncelleme: 05 Ekim, 2018

Köpekler hakkında eğlenceli bilgiler okuyup onları daha iyi tanımak istediğinizi biliyoruz. Her ne kadar kedilerin de çok seveni olsa da dünya genelinde köpeklerin yeri bir başka gibi gözüküyor.

Köpekler Hakkında 21 Şaşırtıcı Gerçek yazımızın ikinci bölümüne hoşgeldiniz. İlk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Köpeklerle İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Listemize kaldığımız yerden devam edelim:

11- Köpek burnu insanlardan 60 kat daha iyi koku alır

İnsanların koku alma sistemindeki alıcı sayısı 5 milyondur. Köpeklerin alıcı sayısıysa 300 milyona kadar ulaşabilir. İnanılır gibi değil!

12- ABD’de en çok tercih edilen köpekler hangileridir biliyor musunuz?

Amerika’da ev kiraları çok yüksek olduğu için daha çok küçük köpek türlerinin tercih edileceğini varsaymıştık. Anlaşılan Amerikalılar büyük köpeklerden vazgeçemiyor. İşte Amerika’nın en popüler 10 köpek türü:

labrador retriever
  • Labrador
  • Golden Retriever
  • Alman Çoban Köpeği
  • Beagle
  • Yorkshire
  • Bulldog
  • Boxer
  • Poodle
  • Rottweiler
  • Dachshund

Labrador’un tam 23 senedir listenin tepesinden inmemiş olması da bir başka ilginç detay.

13- Köpekler astım ve soğuk algınlığından koruyor

Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Evde bir köpekle büyüyen çocukların astım ya da soğuk algınlığına yakalanma riskinin daha düşük olduğu araştırmalarla saptandı. Köpekler sürekli dışarı çıkıp eve çeşit çeşit bakteriler getirdiği için düzenli olarak mikroplara maruz kalan çocukların bağışıklık sistemi daha kuvvetli oluyor. Böylece hastalıklarla daha iyi mücadele edebiliyorlar.

14- En eski köpek türü

Gazal tazısı. Bildiğimiz tazıyla da akraba olan Gazal tazısının bacaklarının bir kısmı, kuyruğu ve kulakları uzun tüylerle kaplıdır. Mısır’da Gazal tazılarının soylu bir kökenden geldiklerine inanılırdı, zaten bu türün de orada doğduğu düşünülüyor. Mısır’da ölen Gazal tazıları, aynı firavunlara yapıldığı gibi mumyalanırdı.

15- Köpekler de depresyona girebilir

Mevsimsel duygulanım bozukluğu olarak bilinen bir depresyon türünün köpekleri de etkilediği biliniyor. Yani köpekler mevsim değişikliklerine bağlı olarak moral bozukluğu yaşayıp düşük enerjili olabilirler.

Özellikle kış aylarında köpeğinizin mutsuz olduğunu fark ederseniz onunla oyun oynayıp dışarıda uzun süre gezdirerek enerjisini toplamasına yardımcı olabilirsiniz.

16- En dayanıklı köpek türü

Sibirya kurdu (Husky). Sibirya kurtları da tazılar gibi hızlı koşabilir ancak dayanıklılık seviyeleri tazılardan daha yüksektir. Bir günde hiç mola vermeden 160 kilometre yürüyebilirler. Oldukça etkileyici!

17- Köpekler de aşık olur

Köpek beyinleri de “aşk hormonu” olarak bilinen oksitosin hormonunu salgılayabilir. Bu hormonun salınımı köpeğin sosyalleşmesini, diğer insanlar ve köpeklerle etkileşime girmesini sağlar.

Yani sizin aşık olmanızı sağlayan hormon, köpeğinizin sizi sevmesini de sağlıyor.

18- En akıllı köpek türü

Border Collie, Poodle ve Alman Çoban Köpeği. Pek de zeki olmayan köpek türleri ise: Afgan tazısı ve Basenji

19- Fransız kanişi aslında Fransız değil

Genelde tüyleri tuhaf şekillerde tıraş edilen bu zarif köpekler, adlarının ima ettiği gibi Fransız değiller. Aslında ilk olarak ördek avcılığı için Almanya’da yetiştirildiler.

Peki, kanişler niye Fransız zannediliyor? Kim bilir!

20- Uzaya çıkan ilk canlı, insan değil köpekti

köpeğin atası

“Laika adında Rus bir köpekti…” diye başlar dünyaca ünlü İspanyol Mecano grubunun 1957’de uzaya çıkan köpeğin anısına yazdığı şarkı. Laika uzay görevinde başarılı oldu ama hayatta kalamadı. Uzay yolcusu Laika’nın bir yavrusu vardı ve küçük Laika’nın, eski ABD başkanı John F. Kennedy’nin köpeğiyle yavruları oldu.

21- Cadılıkla suçlanan köpek

Orta Çağ’da sadece cadılarla kâhinlerin köpek sahibi olduğu düşünülürdü. Bazı iyice batıl inançlı insanlar, cadı ve kâhinlerin doğaüstü güçlerini köpeklerine borçlu olduğuna inanıyordu.

Hatta 1692’de ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Salem şehrinde bir köpek bu suçla asıldı.

Bu iki parçalı yazımızda sizlere köpekler hakkında az bilinen gerçekleri anlatmaya çalıştık. Umarız hoşunuza gitmiştir. Eğer sizin de eklemek istediğiniz başka detaylar varsa lütfen bizi Facebook’ta takip edip yorum bırakın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.