En Yaygın 7 Tırtıl Türü

Silindir bedenli tırtılların farklı renk ve desen komboları, avcıları onların zehirli olduğuna karşı uyarır.
En Yaygın 7 Tırtıl Türü
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tırtıllar, pul kanatlılar familyasındaki çeşitli böceklerin larvalarıdır. Ayrıca, bu terim çeşitli böcek ve haşerelerin de larvaları için kullanılır. Bu yazımızda, dünyada en yaygın görülen 7 tırtıl türünden bahsedeceğiz.

Morfolojik olarak tırtıllar silindir, çeşitli renk ve tonlardaki bedenleri ile tanınırlar. Genel tırtıllar yeşil ve beyaz olsa da, aposematik renklerde ve desenlerde de tırtıllar vardır. Bu desenler olası avcıları tırtılın zehirli olduğuna dair uyarır.

Genel olarak, aposematik tırtıllar, parlak ve canlı renkleri nedeniyle çok çekicidir. Aşağıda hem aposematik tırtıllardan hem de en yaygın görülen tırtıllardan bahsedeceğiz.

Dünyada En Sık Rastlanan 7 Tırtıl Türü

1- Kırlangıçkuyruk Tırtılı

Bu tür, tarla ve benzeri yerlerde en sık görülen ve gündüz kelebeklerine dönüşen bir tırtıl türüdür. Aslında, büyük kırlangıçkuyruk ailesinde birkaç farklı tür bulunmaktadır. Bu tırtıllar ana olarak maydanozgiller familyasından rezene ve sedefotu ile beslenirler.

kırlangıçkuyruk tırtıl

2- Yeşil Kurt

Dünya çapında pek çok ekim alanında bulunan bir başka tırtıl türüdür. Adı yeşil kurt olsa da; sarı, yeşil ve kahverengi tonlarında olabilirler.

En yaygın rastlanan yeşil kurt türü heliothis armigera olarak adlandırılır.  Genel olarak patlıcangiller familyasından patates, domates ve biber gibi yiyecekleri tercih ederler. Bunlara ek olarak, fasulye ve lahana da yerler. Ayrıca, karpuz ve kavun  gibi meyveleri ve çiçekleri de yedikleri görülmüştür.

yeşil kurt

3- Bozkurtlar

Agrotis familyasına ait bu tırtıl türü yaygın olarak kurtçuk olarak bilinir. Bozkurtlar orta boylu, silindir vücutlu ve yumuşak derili tırtıllardır. Gri veya kahverengi olabilirler.

Bozkurtlar toprakta yaşar ve, bitki köklerini istila eder ve yerler. Bu tırtıl türünü en çok çeken ürün türleriyse: Marul, patates, lahana, biber, mısır, havuç, turp ve çeşitli çiçeklerdir.

sarı ve siyah benekli tırtıl

4- Semerli Tırtıl (Acharia Stimulea)

Semerli tırtıl, doğadaki en dikkat çekici tırtıllardan birisidir. Ancak, daha önce bahsettiğimiz tırtıl türleri kadar yaygın değillerdir. Kuzey Amerika kökenli bu tırtıl türüne Kolombiya gibi Güney Amerika ülkelerinde de rastlanmaktadır.

Bu tırtıllar, gelişme dönemindeyken tamamen yeşildir ve fazla dikkat çekmezler. Ancak, yaşları ilerledikçe vücutlarında yeşil, kahverengi ve beyaz aposematik desenler belirir. Ek olarak, avcılara karşı bir uyarı görevi gören küçük iğne gibi tüyleri (kılçık da denebilir) vardır.

semerli tırtıl

5- Lahana Kurdu

Bu tırtıllar genelde iki ana kelebek türüne dönüşürler: Lahana kelebeği olarak da bilinen büyük beyaz melek (pieris brassicae) ve küçük beyaz melek (pieris rapae). Genel olarak sebze bahçelerinde yaşar ve lahanaları yerler.

Bu iki kelebek türü birbirine çok benzer. İkisinin de ana rengi beyazdır ve siyah noktaları vardır. Ancak, ilginç bir şekilde bu tırtılların renk desenleri farklıdır. Büyük beyaz meleğe dönüşen tırtıllar sarı ve siyah renklidir.

Küçük beyaz meleğe dönüşen tırtıllar ise tamamen yeşildir ve lahana yaprakları arasında rahatlıkla gizlenebilirler.

lahana kurdu

6- Yeşil veya Kahverengi Yaprak Kurtları

Bu ufak tırtıl ailesinde ana olarak iki tür bulunmaktadır: Çizgili yaprak kurdu (spodoptera exigua) ve pamuk yaprak kurdu (spodoptera littoralis). Bu tırtıl türü ismini ana savunma mekanizmalarından alır. Tehdit altında hissettiklerinde kendilerini korumak ve avcıları şaşırtmak için bir yaprak gibi kıvrılıp, bükülürler.

Genel olarak sebze ile beslenirler. Ama, kavun, karpuz, muz, biber, domates ve marulu tercih ederler.

yaprak kurdu

7- Kelebek Tırtılı

Kelebek tırtılları, dünyada en sık görülen başka bir tırtıl türüdür. Bu türe dahil, birbirine çok benzeyen bir sürü tırtıl vardır. Bu kategoride en çok dikkat çekenlerse, gamalı kelebek (autographa gamma)  ve ikiz benekli altın güvedir (chrysodeixis chalcites).

Altın güveler iri boylu ve genelde yeşilimsi tonludur. Bu tırtıllardan dönüşen güveler, kafalarının arkasındaki hilal deseninden ayırt edilebilir.

Tarla ve meyve bahçelerini istila edip, erişebildikleri neredeyse her şeyi yerler. Bu sebeple çiftçiler tarafından ekinler için çok zararlı olarak görülürler.

sarı yeşil tırtıl
İlginizi çekebilir ...
Karıncalar Hakkında Bazı İlginç Bilgiler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Karıncalar Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

Bu küçük yaratıklar yaz ayları geldiğinde çoğumuz için çok can sıkıcı olabilir. Ancak karıncalar hakkında bilinmeye değer pek çok şaşırtıcı bilgi d...
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.