Köpekler neden ağlar? Evcil Hayvanların Duyguları Hakkında Her Şey

Evcil hayvanınızın ifade ettiği tüm duyguların ardında yatan bir sebep vardır. Hadi şimdi köpeğinizin üzüntüsünü yok edebilmek için bunun altında yatan sebepleri inceleyelim.
Köpekler neden ağlar? Evcil Hayvanların Duyguları Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 30 Haziran, 2018

Köpeğimizin ağladığını görmek gibi şeyler bizlere çok üzüntü verir. Ve bazen, köpeğimiz ortada hiçbir belirgin sebep yokken, aniden ağlamaya başlayabilir. Onların ağladığını duymak canımızı acıtır, çünkü bir şeyleri yanlış yaptığımıza inanırız. Peki köpekler neden ağlar?

Bu sebepler köpeğin yaşına göre değişebilir, fakat biz köpeklerinin ağlamasının en az 5 temel sebebi olduğunu düşünüyoruz.  Bu yazımızda, huzurunuz için bilmeniz gereken 5 nedeni derledik:

Köpeklerin Ağlamasının 5 Sebebi

ağlayan köpek

Köpeklerin davranışlarını, kendi davranışlarımızla kıyasladığımız için onları yanlış anlamamız çok normal. Biz insanlar rahat olmadığımız ya da canımız acıdığı zaman ne yaparız? Tabii ki, ağlarız. Ancak bu, köpeklerin ağlamasının da aynı nedenlerden kaynakladığı anlamına gelmez.

Köpekler, insanlardan farklı olarak, gözyaşlarını saklamazlar ve üzüldükleri zaman ya da bir şeyin canlarını acıttığı zaman ağlamazlar. Aynı havlamaları gibi, ağlamaları da iletişim amaçlıdır.

Köpeklerin sosyal ilişkileri çok kuvvetlidir. Bu nedenle, köpeğinizin çok ağlamasının sebebi, ilgi istemesi ya da sevgiye ihtiyacı olması ile ilgili olabilir. Ve ilgi çekmek için ağlamayı sürdürebilir.

Köpeklerin ağlamasının başlıca sebepleri şunlardır:

Ailesini özlüyordur

En çok yavru köpekler ağlar. Bunun en büyük sebeplerinden biri de aileleri ile birlikte olmayı istemeleridir. Yavru bir köpek doğduğunda izlenim yoluyla öğrenme olarak tanımlanan bir süreç uygulanır. Bu süreç içinde, yavru köpek sahibi, yavrunun ilk iki ay boyunca annesi ve kardeşleriyle birlikte kalmasına izin vermek zorundadır. Bu yöntem ile yavru köpeklerin sosyal beceriler kazanması sağlanır.

Bu nedenle küçük bir köpek yavrusu geceyi ağlayarak geçirebilir. Yapabileceğimiz üç şey var.

  1. Eğer yavruların, anneleri ve kardeşleri ile uyuduğunu görürseniz, sarılarak uyuyor olduklarını fark edeceksiniz. Bu nedenle, eğer köpek yavrusu vücudunun yakınında onu koruyabileceğini hissedeceği hiçbir şey göremezse, ağlayacaktır. Ona sarılabilmesi için bir battaniye verin, ya da eğer dilerseniz yavru köpeğinizi yatak odanıza götürebilirsiniz.
  2. Her saniye tik tak sesi çıkaran bir saat onu sakinleştirebilir.
  3. Yavru köpeğinizden daha büyük bir pelüş hayvan oyuncak bulun, ve yanına uzanıp, sarılabilmesi için oyuncağı yavru köpeğinizin yatağına koyun.

Korku

Bir köpeği korkutabilecek çok fazla şey vardır. Örneğin; yeni bir eve taşınmak, dışarıdan gelen sesler, sahibi tatile gittiğinde başka bir yerde kalmak, veterinere gitmek, ya da yalnız kalmak.

Normalde bu durum, köpek aileye daha fazla bağlandığında ya da sahibi onu geri almaya geldiği zaman gerçekleşir.

Açlık

Her köpeğin, sahibi ile iletişim kurmak için kullandığı farklı bir yöntemi vardır. Örneğin, birçok köpek, aç olduğu zaman, köpek mamasının yanına gidip sahiplerine aç oldukları anlatmak için gürültülü bir şekilde patileriyle köpek mamasını itmeyi tercih eder.

Buna rağmen, diğerleri ağlamayı seçer. Ve kural olarak, bunu her zaman yemek yedikleri yerin yakınında yaparlar.

Ağrı veya hastalık

halsiz köpek

Eğer bir köpek kendini iyi hissetmiyorsa, bunu başkalarına ağlayarak ya da inleyerek anlatmaya çalışır. Böyle bir durumda, köpeğinizin iyi görünmediği fark ederseniz, onu veterinere götürmek en iyi seçenek olacaktır. Özellikle de köpeğinizin hayatında onun ağlamasına sebep olacak başka bir değişiklik olmadığından eminseniz kesinlikle bir veterinere gitmeniz gerekir.

Bazı durumlarda, diğerlerinin ilgisi çekmek için

Daha önce de söylediğimiz gibi, köpekler davranışları sonuçlarla ilişkilendirebilir. Eğer köpeğinizin ağlamasını yatıştırmak için onunla ilgilenip, oyunlar oynuyorsanız, hayvan bunu bilir ve tekrar dikkatinizi çekmek için ağlayabilir.

Bununla başa çıkmanın tek yolu profesyonel eğitimden geçer.

Kimsenin köpeğinizi sizden daha iyi tanımadığını ve onun neden ağladığını sizden daha iyi hiç kimsenin bilemeyeceğini unutmayın.

This might interest you...
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı

Köpeğimizin bazı davranışları bazen bize garip ya da hatta komik gelebilir. Ancak aslında bu davranışlar bize bir şeylerin ters gittiğini anlatır. ...