Köpeklerin De Televizyon İzlediğini Biliyor Musunuz?

Köpeklerin De Televizyon İzlediğini Biliyor Musunuz?

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2018

Çoğumuz evcil hayvanlarımızı ailenin bir üyesi olarak görürüz. Her ne kadar köpeklerin TV izledikleri bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da, asıl soru neleri izledikleri ve dikkatlerini en çok neyin çektiği?

Köpeklerin neden TV izlediğini araştıran çalışma

İngiltere’nin Central Lancashire Üniversitesi‘ndeki bilim insanları bu ve benzer soruların cevaplarını bulmaya çalışmışlar. Ve araştırma sonuçları şu başlık altında raporlanmış: Köpeğim TV izliyor mu? Köpeklerin televizyon izleyip izlemediğinden emin olmak için de, insan gözünde kullanılan takip cihazlarına benzer bir mekanizma kullanılmış.

TV izleyen köpekler

Bu bilimsel çalışmalar göstermiş ki, köpekler de aynı sahipleri gibi televizyona karşı kayıtsız değil ve izledikleri programlar arasında da kişisel tercihleri mevcut. Uzmanların vardığı sonuçlar arasında aşağıdakiler de var:

  • Köpekler kendi türlerinden hayvanların başrolde olduğu ya da ekranda ara sıra göründüğü programları seyretmeyi tercih ediyorlar.
  • Dikkatleri dağınıktır ve kısa sürelidir. Genellikle, sadece birkaç saniye.
  • Televizyondaki diğer köpeklerin havlama veya ulumaları özellikle dikkatlerini çeker.
  • Köpekler ayrıca insanların emir verdiği ve bağırdığı şeyleri seyretmekten de hoşlanırlar.
  • Ve televizyonda ne seyrediyor olurlarsa olsunlar ekrandan en fazla birkaç santim uzağa otururlar. 

Köpekler dünyayı ve televizyonu nasıl görürler

Bu aşamada, köpeklerin dünyayı bizden çok daha farklı gördüğünü hatırlatmak isteriz. Köpeklerin görüşü sadece iki renk reseptörüne sahip oldukları için iki renklidir. Bu renk reseptörü hücrelerin algıladığı renkler de sarı ve mavi.  

Ek olarak, köpeklerin gözleri harekete biz insanların gözlerinden daha duyarlıdır. O yüzden yüksek çözünürlüklü ekranlardaki belirgin nesneler tüylü doslarımızın ilgisini çeker ve ekranda görünen görüntülerden daha fazla etkilenirler.

Eski televizyonlar saniyede çok daha az görüntü verdikleri için tüylü dostlarımızın dikkatini daha az çekerler. Ve ekrandaki görüntüleri insan gözüne göre daha hızlı yakalayan köpeklere göre televizyon bir çeşit Charlie Chaplin filmi gibidir.

Köpeklere özel TV kanalı

İlginç olan şu ki, İngiltere’deki araştırmacıların bulguları Atlantik’in diğer tarafında zaten uzun zamandır kabul gören sonuçlarmış. 2002 yılında Amerika’da bir köpek televizyon kanalı yayına başlamış ki o da köpekler için bir kanal talebi olmasından dolayı. Kanalın yaratıcıları evde yalnız kalan köpeklere yardımcı olmak için bu kanalı kurmuşlar.

Uzmanlara göre, bu kanaldaki programlar köpekleri görsel ve işitsel algılarına hitap edecek şekilde kurgulanmış. Ana fikir ise, köpekleri eğlendirmek, rahatlatmak ve beyinlerini uyararak stresi ve ayrılık kaygısını azaltmakmış.

Eğer siz de Dog TV’ye bir göz atmak isterseniz, Youtube kanalındaki videolara bakabilirsiniz.

Televizyon oyun oynamanın ve sarılmaların yerini tutmaz

 köpekler televizyon izler

Kısacası, daha önceden haberiniz olmadıysa bile artık biliyorsunuz. Ailenin diğer üyeleri gibi köpekler de televizyon izlerler. Bu da evcil hayvanınızla birlikte zaman geçirmeniz için çok güzel bir sebep. Ama siz yine de eğer ekranda köpekler görünmüyorsa köpeğinizin televizyon programlarına yeterince ilgi göstermemesine şaşırmayın.

Ayrıca dikkat edin! Bu bilgiyi TV’yi açarak kendi kendine eğlenmesi ve köpeğinizle ilgilenmemek için bahane olarak kullanmamalısınız. TV programları yürüyüşe çıkmanın, oyun oynamanın ve sarılmanın yerini tutamaz. Köpekler TV seyrediyor olabilir, ama bütün gün televizyon seyretmesi kendisi için de iyi değildir.

Her şey kararında olmalı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.