Ayrılık korkusunu önlemenin yolları

Ev hayatının normal bir rutini olsa da, köpekler sahipleri evden ayrıldığında çok üzülürler
Ayrılık korkusunu önlemenin yolları

Son Güncelleme: 03 Haziran, 2018

 Sahibi her gün de işe gitse, hayvanlar ayrılık korkusu denilen bir acı yaşarlar. Bu bazı türlerde daha belirgindir, bu yüzden biz de sizlere bunu önlemenin yollarıyla ilgili bazı tavsiyeler vermek istiyoruz.

Ayrılık korkusunu önlemenin yolları

Hayvanlarımızla kurduğumuz bağ son derece güçlüdür. Onlar bizi bir lider olarak görürler ve bir an için bile bizleri terk etmek istemezler; bu yüzden, sizi tuvalette bile yalnız bırakmamaları çok normal. İşe, alışverişe veya spor salonu gibi herhangi bir yere gittiğinizde hayvanların tuhaf davrandığını görebilirsiniz. Hatta onun havlamasını ya da ağlamasını sokaktan bile duyabilirsiniz.

Köpekler kurtlarla uzaktan akraba oldukları için doğaları onlara sürü halinde yaşamalarının daha güvenli olduğunu söyler, bu yüzden de yalnız kaldıklarında kaygılı, stresli ve gergin olurlar. Mobilyaları çizerler, eşyaları ısırırlar, yapmamaları gereken yerlere çiş veya kaka yaparlar. O yüzden ayrılık korkusunu önlemek için aşağıdaki tavsiyelerimize uymanızı öneririz.

1. Onu yürüyüşe çıkarın

Köpek gezdirmek

İşe gitmeden önce evcil hayvanınızı yürüyüşe çıkararak biraz yorulmasını ve enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Böylece gün boyu fazla uyanık kalmaz ve sakinleşir. Sabah egzersizinden sonra ihtiyaç duyacağı için ona yemek ve su bırakmayı unutmayın. Bu fikir aslında siz evde yokken köpeğin dinlenme modunda kalmasını sağlar.

2. Belirli bir rutini takip edin

Evden ayrılmadan önce: anahtarları almak, ışıkları söndürmek, panjurları kontrol etmek gibi aynı şeyleri yapın. Bu şekilde köpek hareketlerinizi sizin gidişinizle ilişkilendirecek ve buna hazırlıklı olacaktır. Bu rutini evden ne zaman ayrılmanız gerekirse tekrarlayın, kısa ya da uzun süreli ayrılıkların hepsinde.

3. Ona aşırı ilgi göstermeyin

Çoğu insan onunla konuşmak, öpmek, ayrılmadan birkaç dakika önce okşayarak sevmek gibi hayvanlarıyla aşırı yakınlaşma hatasını yapıyor. Ancak bu hayvan için iyi değil, çünkü bu durum onun bu hareketleri ayrılıkla ilişkilendirmesine sebep oluyor. Bunun yerine, ayrılığınızın normal olduğunu ve bunun günlük hayatın bir parçası olduğunu anlamasını sağlamalısınız. Ona “uslu ol, hemen döneceğim, beni çok özleme, eve iyi bak” gibi normalde ayrılırken insanlara söylediğimiz şeyleri söylemeyin.

4. Ona önceden veda edin

Bunun anlamı, eğer uyanmanızla evden ayrılmanızın arasında bir saat varsa, köpeğinizi evden ayrılmadan en az 20 dakika önce sevip oynamalısınız. Bu şekilde onu ne kadar sevdiğinizi göstereceksiniz, ancak o da kendisini terk ettiğinizi düşünmeyecek. Merak etmeyin, veda etmeden gittiğinizde kötü bir şey olmaz.

5. Kendinizi suçlu hissetmeyin

Gitmeye hazır olduğunuzda, köpeğinizi evde yalnız bıraktığınız için size kendinizi kalpsiz bir şeytan gibi hissettiren o negatif duygulardan kurtulun. Hiçbir şekilde üzüntü, suçluluk veya endişe duymamalısınız. Bu ilişkide kontrolün sizde olduğunu ve liderin siz olduğunuzu unutmayın. Sakin bir lider sürüyü rahatlatır ve güven verir.

6. Onu yavaş yavaş alıştırın

Parkede uzanan köpek

Ayrılık korkusunu aşmanın yolu hayvana bir adaptasyon süresi tanımaktan geçer. Bu yüzden, köpeğiniz her seferinde biraz daha uzun yalnız kalmaya alıştırılmalıdır. Örneğin, önce sokakta kısa bir yürüyüş için dışarı çıkabilir, ardından bir kahve içmeye gidebilir, bunlara alıştıktan sonra da alışverişe çıkabilirsiniz. Bu şekilde işe gittiğinizde 8 veya 10 saat yalnız kalmaya alışacak kadar yokluğunuzu uzatabilirsiniz.

7. Eve geldiğinizde rahatlayın

Uzun bir günden sonra kapıyı açtığımızda ilk gördüğümüz mutlulukla sallanan bir kuyruk, üzerimize atlanması ve havlama sesleridir. Ama zor da olsa, köpeğinize merhaba demek için sakinleşmesini beklemelisiniz. Aksi halde, bu yaramazlıklarının hoşunuza gittiğini zannedebilir.

8. Onu cezalandırmayın

Köpekler ceza ve ödülleri yaptıkları hareketlerle ilişkilendirirler. Onlar için, ayrılık korkusu kendi istekleriyle yaşadıkları bir şey değil. Bu yüzden, eğer köpeğiniz evde bir şeye zarar verirse, onu ne kadar azarlarsanız azarlayın neyi yanlış yaptığını anlamayacaktır. Hatta, yalnız bırakılmayı bir ceza olarak görecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.