11 Eylül Saldırılarında Sahibinin Hayatını Kurtaran Rehber Köpek

11 Eylül Saldırılarında Sahibinin Hayatını Kurtaran Rehber Köpek

Son Güncelleme: 10 Aralık, 2018

New York’ta yaşanan İkiz Kuleler terör saldırısının her yıldönümünde, tüm kurbanları ve kurtulmayı başaranları onurlandırmak için çeşitli anma törenleri düzenleniyor. Bu makalemizde ise bu saldırıda sahibinin hayatını kurtaran rehber köpek ve bu köpeğin hikayesini okuyabilirsiniz.

Bir İnsan, Bir Rehber Köpek ve O Korkunç Hatıra

Kolombiyalı mühendis Omar Eduardo Rivera ve onun Salty (Türkçe’de tuzlu anlamına gelir) ismindeki rehber köpeğinin anıları, 11 Eylül saldırılarından 17 yıl sonra bile hala pek çok insanın kalbine dokunuyor.

Bu vahim günde, görme engelli bir insan olan Omar  71. katta, New York ve New Jersey Bilgi Hizmetleri ve Teknoloji Liman Dairesi ofislerinin de bulunduğu Birinci Dünya Ticaret Merkezi (First World Trade Center)’nde çalışıyordu.  Rehber köpek Salty ise her zaman olduğu gibi sahibi Omar’ın yanında duruyordu.

Omar birden bire çok yüksek bir patlama sesi duydu ve binanın sallanmaya başladığını hissetti. Ayrıca köpeğinin de endişelenmeye başladığının farkına varmıştı. Bu nedenle Salty’i tasmasından tutarak en yakın acil çıkış kapısına doğru yürümeye başladı.

Mühendis, görme engelli olduğu için ve o an canhıraş binadan çıkmaya çalışan çok fazla insan olduğu için, bu durumdan canlı bir şekilde çıkmanın çok zor olacağını hemen anladığını söylüyor.

New York’ta yaşanan 11 Eylül saldırılarında, Birinci Dünya Ticaret Merkezi’nde çalışan görme engelli sahibini sağ salim kurtarmayı başaran rehber köpek Salty’nin hikayesini mutlaka okuyun. Yaşanan bu trajik olaydan 17 yıl sonra, Omar Eduardo Rivera’nın hikayesi, çok sevgili ve sadık rehber köpeği Salty ile ilgili anılarını bize tekrar hatırlatıyor. 

Salty, Saldırı Anında İkiz Kulelerde Bulunan Sahibini Terk Etmeyi Reddederek Onun Hayatını Kurtardı

Hayati tehlikenin çok yüksek olduğu böyle bir durumun tam ortasında Omar, önce köpeği Salty’i kurtarmaya karar verdi. Köpeğin tasmasını çözerek, ona Omar’ı orada bırakıp gitmesi için komut verdi. Ancak Salty, yalnızca birkaç dakika sonra bu komutu dinlemeyerek sahibinin yanına geri döndü. 

Yaşanan tüm bu kaosun arasında -bir binaya bir uçağın çarpması- bu ikili yetmiş kat merdiven indikten sonra binadan çıkarak bu tehlikeli durumdan sağ salim kurtulmayı başardı. 

70 kat aşağı inmeleri bir saatten uzun bir zaman almıştı. Omar ve ona rehberlik eden köpek Salty, sonunda sokağa çıkmayı başardıklarında hayvan, sahibini güvenli bir alana kadar götürmeyi başarmıştı. Kısa bir süre sonra kule tamamen yerle bir olmuştu.

Her Zaman Sahibinin Yanında Olan Bir Rehber Köpek

rehber köpek

2001 yılında 44 yaşında olan Omar, o günleri hatırlarken “Salty’nin beni, benim onu sevdiğim kadar sevdiğini anladığım an tam olarak o andı,” dedi. Omar’ın rehber köpeği olan Salty’nin bu sadakati, onun ailesiyle birlikte yaşamaya devam edebilmesini sağlamıştı. Öyle ki, bu yaşanan terör saldırısından birkaç yıl sonra doğan torunlarını görme ve onlarla vakit geçirme şansını elde etmiş oldu.

Bu güzel Golden Retriever, Salty, görme engelli mühendise rehberlik etmeye bir süre daha devam etti. Ve nihayetinde, 2008 yılında dünyaya gözlerini yumdu. Bununla birlikte, ölümünden önce pek çok kez kahramanca eylemleri ile tanındı.

Rehber köpek Salty’nin aldığı ödüller arasında Dickin Madalyası da bulunuyor. Bu madalya, bir veteriner kuruluşu olan Hasta Hayvanlar İçin Halkın Sağlık Merkezi (People’s Dispensary for Sick Animals) tarafından verildi. Omar’ın rehberi 1998 yılında, New York’un Yorktown Heights bölgesinde bulunan Görme Engelliler İçin Rehber Gözler Kuruluşu tarafından eğitilmişti.

Köpekler Bizler İçin Pek Çok Şey Yapıyor

Ayrıca, İkiz Kuleler’deki korkunç terör saldırısından sonra, köpeklerin enkaz altında kalan kurbanları kurtarmak için büyük önem arz ettiklerini söylemeyi de unutmamalıyız. 

Ancak bu hikayeyi göz önünde bulunduracak olursak, görme engelli bir insanın böyle trajik bir durumda hayatta kalmayı başarmasını mümkün kılan, bir rehber köpeğin sevgisi ve sadakati idi.

Bununla birlikte, 11 Eylül’deki uçakların binalara çarpması ile yapılan saldırılarda binaların içinde bulunan tek rehber köpek Salty değildi. Roselle adındaki bir diğer köpek de oradaydı. Roselle, aynı binanın 78. katında bulunan sahibi Michale Hingson’a rehberlik etti. Ancak bu soylu hayvan – bir Labrador Retriever – yalnızca sahibinin güvenliği için rehberlik etmedi. Aynı zamanda diğer 30 kişinin de bu trajik olaydan kaçması için yardım etti.

Ana fotoğrafın kaynağı: www.abc.es


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.