Köpekleri Sevmek: Nasıl ve Nerede

Köpekleri sevmek, genellikle onların hoşuna giden bir davranış olsa da, bazı köpekler bu konuda daha tereddütlü olabilir. Bir köpeğin onu sevmenize izin vermesi, sizi halihazırda tanıyıp tanımadığına ya da sizinle ilk kez karşılaşıp karşılaşmadığına göre değişir. Hangi seçenek olursa olsun, bazı işaretlerin farkında olmanız gerekir.
Köpekleri Sevmek: Nasıl ve Nerede

Son Güncelleme: 08 Ocak, 2019

Köpekleri sevmek, aslında onların hoşuna gider; fakat bazı durumlarda fiziksel temas konusunda o kadar da “arkadaş canlısı” olmazlar. Bu makalede, bir köpeği nerede ve nasıl sevmeniz gerektiği ile ilgili bazı ipuçları paylaşacağız.

Bu ipuçları, ilk kez karşılaştığınız köpekleri sevmek ile ilgili şüpheye düştüğünüz durumlar için size çok büyük fayda sağlayacaktır. O nedenle bugünkü makalemizi mutlaka okuyun!

Köpekleri Sevmek: İlk Kez Bir Köpeği Severken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnsanların çoğu, bütün köpeklerin sevilmek ve okşanmaktan hoşlandığını düşünür; ancak bu her zaman doğru değildir. Bazı köpekler insanlarla temas kurmak konusunda daha isteksiz davranır. Örneğin, Berger Blanc Suisse cinsi köpekler genellikle çok şüphelidir.

Köpeklerin bu şekilde davranmalarının sebebi muhtemelen geçmişte yaşadıkları bir travma olması ya da bizi tanımıyor olmalarıdır. Köpekleri sevmek ile ilgili bu ipuçları, yeni tanıştığınız bir köpeği tanımanıza yardımcı olabilir:

1. Onlara Dikkatli Bir Şekilde Yaklaşın

Hayvan sokakta yalnızsa ya da sahibinin yanındaysa, hareketleriniz konusunda çok dikkatli olmalısınız. Onları korkutmaktan ya da saldırmaya teşvik etmekten kaçınmanız gerekir.

Bağlanmış ya da tasma takılmış köpeklerin hırlaması ya da ısırması daha olasıdır. Bunun yanı sıra, yemek yiyorlarsa ya da yakındaki bir oyuncağı veya kişisel eşyalarını kullanıyorlarsa ve özellikle de yavrularını koruyorlarsa, kesinlikle aynı şey geçerlidir!

2. Onların Seviyelerine Kadar Yere Eğilin

Köpeklerin boylarına gelecek şekilde yere eğilebilir ya da çömelebilirsiniz. Her zaman hayvanlarla yüz yüze olun; böylece onları her zaman gözlemleyebilirsiniz. Elinizi yavaş yavaş köpeğe doğru uzatın ve reaksiyon vermesini bekleyin.

Gürültü yapmayın, çığlık atmayın ya da ani hareketler yapmayın. Eliniz kapalı bir şekildeyken elinizi koklamalarını sağlayın; bu sayede niyetinizin ne olduğunu anlayabilir.

3. Kafalarından Başlayın

Bir köpeği sevmek için ilk temas etmeniz gereken alan kafalarıdır. Hatta, tam olarak kulaklarının arasında kalan bölgedir. Köpeği severken çok nazik olmalı ve hayvanın size verdiği işaretlere dikkat etmelisiniz.

köpeğini seven kadın

Eğer hayvanın gözleri hafifçe kapalı ve sakin görünüyor ya da kuyruğunu sallıyorsa, arkadaşlığınızdan keyif alıyor demektir. Bir köpeği severken, eğer köpek bu durumdan hoşlanmadıysa, kesinlikle bunu size gösterdiğinden emin olacaktır.

Böyle bir durumda, örneğin kafasını öbür tarafa çevirebilir, hafifçe hırlayabilir ya da başka yere doğru “çekip gidebilir.” Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız, köpeğin kararına saygı gösterin ve ona daha fazla yaklaşmaya çalışmaktan vazgeçin.

Bunun tam tersine, eğer hayvanla bir iletişim kurduğunuzu hissediyorsanız ve hayvan da bundan keyif alıyorsa, hayvanın kafası dışında kalan yerlerini de sevebilirsiniz.

Bazı köpekler sırtlarının üstü, kafalarının arka kısmının okşanmasından hoşlanır. Bazıları ise çene ya da göğüs bölgesini sevdirmeyi tercih eder. Köpeklerin kendini en çok neresinden sevdirmekten hoşlandığını onları severek anlayacaksınız.

Tanıdığınız Bir Köpeği Nasıl Seversiniz

Belki de bahsettiğimiz hayvan sizin köpeğiniz ya da tanıdığınız birinin köpeğidir. Böyle bir durumda bazı adımları çoktan “geçtiniz” ve şu an size sadece köpeğin hangi bölgelerini sevdirmekten hoşlandığını anlamak kaldı.

Köpeğin hangi bölgelerini sevdirmekten hoşlandığını öğrenmenin tek yolu onları sevmektir. Bazı köpekler karınlarının kaşınmasına ya da okşanmasına bayılır. Bazıları bacaklarına masaj yapılmasını sever.

Bazıları kafalarının okşanmasını ve bazıları da göğüslerinden sevilmeyi tercih eder. Her ne kadar köpek sizin köpeğiniz bile olsa, ağzına, gözlerine ya da kuyruğuna dokunmamanızı öneririz.

Çünkü köpekler genellikle bu bölgelere insanların dokunmasından pek hoşlanmaz. Hayvanın tepkilerine çok dikkat edin; çünkü örneğin sizi sırt üstü yatarak ve kuyruklarını sallayarak karınlarını okşamanız için adet “davet ederler”.

bir köpek nasıl sevilir

Ancak garip hareketler yaparsanız sizi ısırma olasılıkları vardır. Bu nedenle, tüm temasın arkadaşça olduğuna kesin gözüyle bakmayın. Bunun yanında, köpek hızlı hızlı nefes alıyor ve gözleri yarı kapalıyken hızla kuyruğunu sallıyorsa ya da sizden daha da fazlasını istiyorsa, tüm bunlar köpeğin sizinle iyi vakit geçirdiğinin çok güzel birer işaretidir.

Bir köpeği sevmenin, tamamen köpeğin onu sevmenize ne kadar izin verdiği ile ilgili olduğunu hatırlamamız önemlidir. Bahsedilen köpek sizin köpeğiniz de olsa, kucaklaşmalardan ya da onu bazı şekillerde kucağınıza almanızdan muhtemelen hoşlanmayacatır.

Bu nedenle, köpeğinizi her zaman ellerinizle sevin. Kollarınızı ya da vücudunuzun herhangi başka bir kısmını kullanmayın. Sonuç olarak, sizi tanıyıp tanımadığına bakmadan, bir köpeği severken çok dikkatli olmalısınız.

Aynı zamanda köpeğin onu sevmenizden hoşlanıp hoşlanmadığını gösteren işaretlerin neler olduğunu belirlemelisiniz. Bu şekilde, köpeğin sizi ısırmasını önleyecek ve onunla olan ilişkinizi güçlendirmiş olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.