Bir Köpek Saldırdığında Yapmanız Gerekenler

Bir Köpek Saldırdığında Yapmanız Gerekenler

Son Güncelleme: 16 Ekim, 2018

Siz daha fark etmeden bir köpek üzerinize atlayarak sizi ısırmaya çalışabilir. Bu durum parktayken, bisiklet sürerken veya çevrede yürürken başınıza gelebilir. O yüzden bu makalede de bir köpek saldırdığında yapmanız gerekenler nelerdir biraz ondan bahsedeceğiz. 

Bir köpek saldırdığında yapmanız gerekenler – Tavsiyeler

Bazen, bir köpeğin tehlikeli davranışlar sergilediğini ve saldırının geldiğini görürsünüz. Ki köpek ısırması sandığınızdan daha yaygın. Bu yüzden, aşağıda bir köpek saldırdığında yapmanız gerekenler ile ilgili tavsiyelerimizi yazıyoruz:

köpek saldırdığında yapmanız gerekenler

1. Paniğe kapılmayın

Köpekler insanların korkularını ve gerginliklerini hissetmekte çok yeteneklidir. Eğer çığlık atar, kaçar veya heyecanlanırsanız hayvan sizi bir tehdit olarak görür ve daha da agresifleşerek saldırır.

2. Ani hareketler yapmayın

Bir köpek sanki saldıracakmış gibi yaklaştığında, ani hareketlerde bulunmamak çok önemli. Onu korkutmayın veya gitmesi için zorlamayın, çünkü bu her şeyi daha da kötüleştirir. Yapabileceğiniz en iyi şey elleriniz vücudunuza yapışık bir şekilde sakin olarak beklemek ve başka bir yöne bakmak. Sanki bir ağaç veya telefon direğiymişsiniz gibi davranın.

3. Kaçmayın

Tekrar söyleyelim, bir köpek sizi kaçarken görürse, bunu kendine karşı bir tehdit olarak algılar. O yüzden, eğer koşarak kaçarsanız bir kuşu veya böceği yakalamak istediğinde yaptığı gibi sizi kovalayacaktır. Unutmayın ki köpek sizden daha hızlı koşabilir ve siz daha görmeden ısırabilir.

4. Dikkatini dağıtın

Eğer elinizde veya ulaşabileceğiniz bir yerde herhangi bir nesne varsa, yakalaması için bu nesneyi fırlatın. Hayvanın bir kez dikkati dağıldığında sizi bırakıp gidecektir. Bir su şişesi, sırt çantanız, bir dal veya bir parça yemek çok işe yarar.

5. Emir verin

Bir köpek saldırdığında yapmanız gerekenler arasındaki bir diğer madde de durumun kontrolünü elinize almaktır. Bunu yapabilmek için, kendinize güvenmeli ve onu durduracak, bırakıp gitmesini sağlayacak veya sakinleştirecek otoriteye sahip olduğunuzu gösterebilmelisiniz. Sert ve net bir ses tonu ile ona kimin patron olduğunu gösterin. Yalnız gözlerine bakmayın.

6. Sadece gerekli olduğunda kendinizi savunun

Bir köpek havlayarak ve hırlayarak yaklaşıp sizi ısırmaya çalışırsa kendinizi savunmalısınız. Üzerine onu sizden uzaklaştırmaya yetecek ama çok da ağır olmayan bir şey fırlatın. Sakın tekmelemeyin veya yumruk atmayın. Çünkü intikam almak için size zarar vermeye çalışabilir.

7. Üstünlüğünüzü koruyun

Hayvanın ısırmasına engel olmak için tüm ağırlığınızı vererek onu bastırın. Bunu yapabilmek örneğin, bacaklarınızı sırtına dayayabilirsiniz.

8. Kendinizi yere atın

Bir köpek size saldırdığında yapmanız gerekenler arasındaki bir başka seçenek de kendinizi yere atarak bir top gibi kıvrılmaktır. Yüzünüzü, boğazınızı ve göğsünüzü el ve kollarınızla koruyun, midenizi de bacak ve dizlerinizle. Çoğu durumda, bu hayvanın sizi bırakıp gitmesi için yeterli oluyor. Ya da en azında, ısırılarak hayatınızı tehlikeye atmanızı engelliyor.

9. Yavaşça yürüyün

Bir köpek sanki ısıracakmış gibi size doğru yaklaşıyorsa, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de çok yavaş bir şekilde geri geri yürüyerek ondan uzaklaşmaktır. Bu sırada ani hareketlerde bulunmayın.

köpekler

10. Uyarı işaretlerine dikkat edin

Eğer yakınlarda tehlikeli bir köpek olduğunu biliyorsanız, ondan kaçınmak için elinizden geleni yapın. Yolda yürürken evlerde yer alan ve agresif hayvan oduğuna dair uyarı veren işaretlere dikkat edin ve o kısımlardan geçmemeye çalışın. Eğer bir hayvan size birden fazla defa saldırmaya çalıştıysa sahibiyle konuşun.

Eğer her şeye rağmen bir köpek size saldırır ve ısırırsa, zaman kaybetmeden bir doktora gidin. Bu arada köpeğin aşılarının tam olup olmadığıyla ve bir hastalığı olup olmadığıyla ilgili sahibiyle konuşmayı da unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.