Köpekleri Sahil Kenarına Götürmek Mümkün Mü?

26 Mart 2019
Bazı ülkelerde yasal olarak evcil hayvanınızı bir nehir kenarına götürmenizi engelleyen hiçbir düzenleme bulunmamakla birlikte, yine de belirli önlemleri almak ve dere ya da nehir kenarına gelmiş diğer insanlara saygı duymaya çalışmak zorundasınız.

Güneşli ve güzel bir günde evcil hayvanınızla yüzmeye gitmekten daha iyi bir şey olamaz. Ancak birçok insan köpekleri sahil kenarına götürmek ile ilgili bir yasak ya da bir yasa olup olmadığını bilmiyor.

Diğer ülkelerin aksine, Türkiye’de, halka açık belirli yerlere köpeklerin kabul edilmesini yasaklayan herhangi bir düzenleme ya da özel bir yasa yoktur. Ancak köpeklere ve diğer hayvanlara izin vermeyen bazı yerler de vardır. Bu durum nereye gideceğinize ve yılın hangi zamanı olduğuna bağlı olarak değişir.

Köpekleri sahil kenarına götürmek iyi bir fikir midir?

  • Prensipte buna izin vardır. Sahipleri ile birlikte dolaşmaya ve yürüyüşlere çıktıkları zaman köpekler de çok eğlenirler.
  •  Köpekleri sahil kenarına götürmek köpeğinizin suya dalması, serinlemesi ve doğal ortamında geçirdiği zamanın tadını çıkarması için mükemmel bir fırsattır.
  • Evcil hayvanınız sahil kenarında çok eğlenecektir ve bu deneyim size de güzel anılar bırakacaktır.

Dışarıda hava sıcakken köpeğinizi serin tutmak için ipuçları

Yoğun sıcaklık yalnızca köpeğinizin enerjisini ve ruh halini etkilemekle kalmaz; aynı zamanda hayvanın sıcak çarpması yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmanız çok önemlidir; böylece köpeğinizin serin kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

köpekleri sahil kenarına götürmek

Sıvı kaybını önlemek

Yeterince sıvı almak insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de önemlidir. Köpeğinizin gün boyunca temiz ve taze suya sahip olması son derece önemlidir. Köpeğinizin sıvı alımına yaz boyunca daha fazla dikkat etmek zorundasınız; çünkü su buharlaşmaya ya da ısınmaya meyillidir.

Yeterli sıvı alımını sağlamanın iyi bir yolu, su kaplarını köpeğin genellikle dinlendiği farklı yerlere koymaktır. Köpeğinizi sahil kenarına götürürken de hayvanın su içmesini sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle, yanınıza biraz içme suyu almak çok faydalı olacaktır.

Köpeğinizi ıslatmak onları serin tutmak için iyi bir yoldur

Evcil hayvanınızın vücut ısısını düşürmek için kafasını ve vücudunu ıslatabilirsiniz. Evde bulunan minik havuzlara ek olarak, sahil kenarında geçirilecek bir gün onları serinletmenin mükemmel bir yolu olabilir.

suda oynayan köpek

Köpeğinizle sahil kenarına giderken almanız gereken önlemler

Her ne kadar evcil hayvanınızla sahil kenarında bir gün geçirmek ile ilgili herhangi bir risk yok gibi görünse de, yine de akılda tutulması gereken bazı çok yararlı ipuçları vardır:

  • Oraya vardıktan sonra, köpeğinize güneş kremi sürmüş olsanız bile, en iyi arkadaşınızın güneşe maruz kalmasını önlemeyi unutmayın. Mağazalarda köpeğiniz için faydalı olabilecek pek çok farklı ürün bulabilirsiniz.
  • Yapmanız gereken bir diğer önemli şey, evcil hayvanınızın ayak tabanlarını ve patilerini korumaktır. Normal olarak sahil kenarındaki kum ve küçük taşlar gerçekten çok sıcak olur ve evcil hayvanınızı yakabilir. Bu nedenle, patileri için özel koruyucular kullanmalısınız.
  • Herhangi bir kırık cam, soda şişesi kalıntıları ya da sahilde köpeğinizi kesebilecek ya da incitebilecek başka bir şey olup olmadığını kontrol edin.
  • Denizde bazı kısımlar derin olabilir. Hayvanın sığ suda olduğundan emin olmak en iyisidir.
  • Ayrıca, sahilde güneşlenen insanlardan bazılarının köpekleri sevmeyebileceğini daima aklınızda bulundurmanız gerekir. Bu durumda, eğlenirken başkalarını evcil hayvanınızla da rahatsız etmediğinizden emin olmanız gerekir.