Köpeğinizle Deniz Kenarında Bir Gün

Köpeğinizle Deniz Kenarında Bir Gün

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2018

Yaz geldi ve artık çalışmaya bir mola verip tatil planları yapma zamanı. Birçok hayvan sahibi için tatile çıkmak çok da kolay değil çünkü hayvanlarıyla nereye gideceklerini bilemiyorlar. Ancak günümüzde artık hayvan kabul eden birçok yer var. Yani köpeğinizle sahilde bir gün geçirmek istiyorsanız artık önünüzde çok engel kalmadı. Bazı gerekli önlemleri aldıktan sonra sizi harika bir gün bekliyor.

Köpeğinizi sahile götürmeden önce düşünülecekler

deniz kenarında köpek

Deniz kenarında yaşayıp her gün köpeğini kumsala yürüyüşe götüren o şanslı insanlardan değilseniz köpeğinizle uzun bir tatile çıkmadan önce aklınızda olması gereken bazı şeyler var.

Öncelikle, sahile hayvan getirmeye izin veren bir yer bulmak durumundasınız. Ev kiralamıyorsanız kaldığınız yerin de hayvan kabul eden bir yer olması gerekiyor.

Hayvanınızı tatile götürmeden önce veterinere uğramak da akıllıca olacaktır. Köpeğinizin sağlığının yerinde olduğuna ve sizinle bu yolculuğa çıkabileceğine emin olun.

Hazır oradayken veterinerinizden bazı seyahat tavsiyeleri ve acil bir durumda yapılması gerekenler hakkında öneriler alın. Zamanı gelmiş dış parazit damlaları ve aşılarını da yaptırmayı unutmayın.

Köpeğiniz de siz de sahilde harika vakit geçireceksiniz.

Sorunsuz bir tatil için bunları unutmayın

Tatil yerinize ulaşmanızın ardından köpeğinizi sahile götürmeden önce unutmamanız gereken şeyler var:

  • Aşı karnesi
  • Su ve su kabı
  • Mama ve mama kabı; özellikle de tüm gün deniz kenarında kalacaksanız
  • Tüylerinin olmadığı yerlere sürmek için güneş kremi
  • Pati koruyucu; özellikle öğle saatlerinde kumların çok sıcak olduğunu unutmayın
  • Düzgün davrandığı zamanlarda vermek için ödül mamaları; pozitif pekiştirmeye tatilde de devam edebilirsiniz

Olası problemlerin önüne geçmek için köpeğinizde çip takılı olması da faydalı olacaktır.

Köpeğinizle tatile çıkarken hem sorumlu davranıp hem de eğlenebilirsiniz

Sahile giderken iki temel şeyi unutmamalısınız. Bunlardan ilki, sahile kakasını yapması durumunda toplamak için poşet. Özellikle kalabalık sahillere giderken poşet getirmek daha da önemli. Sorumlu bir hayvan sahibi olmak, çevremizdeki insanlarla beraber yaşayabilmek için önceliklerimizden biri olmak zorunda.

Unutulmaması gereken bir başka önemli şeyse köpeğinizin oyuncakları! Amaç eğlenmekse, oyuncakları köpeğinizin suda ya da kumda; sizle, tek başına ya da başka köpeklerle oynarken harika vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Gözünüz her daim köpeğinizin üstünde olsun. Eğer köpeğiniz yüzmeyi seviyorsa akıntının fazla olmadığı sığ sularda yüzmesine özen gösterin.

Deniz kenarında güzel bir gün için son öneriler

denize koşan köpek

Getirmeyi düşünmeniz gereken bir başka önemli eşya ise büyükçe bir şemsiye. Siz belki yaz boyu güneşlenmeyi düşünüyorsunuz ama köpeğinizi unutmayın. Aşırı sıcaklarda köpeğinizin sıcaktan kaçıp dinlenebileceği gölge bir yere ihtiyacı olacaktır. Sıcak çarpmasının köpeklerde oldukça sık görüldüğünü ve son derece ciddi sonuçları olabileceğini unutmayın.

Sonra üzülmektense önden tedbir almanız daha iyi olacaktır. Kumlarda koşturmak ne kadar hoşuna giderse gitsin, köpeğinizin güneş altında fazla zaman geçirmediğine emin olun. Köpeğinizin su içebilmesi için sık sık molalar verin ancak asla tuzlu su içirmeyin çünkü sindirim problemleri yaşamasına neden olacaktır.

Hem kendi sağlığınızı hem de köpeğinizin sağlığını riske atmamak için güneşin tepede olduğu günün en sıcak saatlerinde gölgede kalın. Bu yazıdaki önerileri dikkate alarak sahilde köpeğinizle beraber eğlenceli dakikalar geçireceğinize inanıyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.