Köpeğinizin Su Kabını Kendiniz Yapın

Kendi ellerinizle yaptığınız şeyler, köpeğinize ona ne kadar değer verdiğinizi göstermenin en iyi yollarından bazılarıdır.
Köpeğinizin Su Kabını Kendiniz Yapın

Son Güncelleme: 09 Aralık, 2018

Bu makalemizde, size köpeğiniz için nasıl kendiniz bir su kabı yapabileceğinizi anlatacağız. Yapacağımız su kabı, yerde su damlalarının iz bırakmasını engelleyecek ve aynı zamanda çevreye de faydalı bir ürün olacak. Merak ettiniz mi? O halde okumaya devam edin.

Köpeğiniz Su İçerken Yere Mi Döküyor?

Köpeğimizin  özellikle sıcak çarpması riskinin hazır beklediği yaz aylarında, bir anda susayıp iştahlı bir şekilde su içmesi oldukça yaygındır.  Etrafa su sıçramasını engellemek için kullanılan en yaygın çözüm su kabının etrafına bir havlu ya da bir bez sarmak; ancak bu çözüm pek de hijyenik değil. Peki size bu problemi çözmek için hem hijyenik hem de çevre dostu bir çözüm olduğunu söylesek ne dersiniz? Signus ve Handfie bu konuda bize bir çözüm sundular.

Köpeğiniz İçin Bir Su Kabı Yapmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

  • Bir tekerlek
  • Klasik bir su kabı
  • Düz bir tahta
  • Bir testere
  • Bir matkap
  • Vidalar
  • Tüm yüzeyler için sprey ya da akrilik boya

Listeyi gözden geçirdiniz mi? İhtiyacınız olan her şey var mı? O halde ikinci bölüme geçmeye hazırsınız demektir. Artık köpeğinizin sahip olacağı en pratik, en temiz ve en doğa dostu su kabını adım adım yapmaya başlayabilirsiniz.

Adım Adım Köpeğiniz İçin Su Kabı Yapma Tarifi

Adım 1. Köpeğiniz için ellerinizle bir su kabı yapmak için, lastiğe alttan vidalanmış, suyu koyduğunuz metal hazneyi tutan bir ahşap taban yapmalısınız. Bunu yapmak için, zemin olarak kullanacağınız ahşaba, merkezleri eş olan iki adet daire çizmeniz gerekir.  Bu dairelerden dışarıda kalacak olan kısım, tekerleğin iç kısmından yani metal kısımdan daha büyük bir genişliğe sahip olmalıdır. Daha küçük olan daire ise su kabının kenarlarına denk gelmelidir. Bu ölçülerde keseceğimiz ahşap, bizim zeminimiz olacaktır.

Adım 2. Matkabı alın ve birbirine eşit uzaklıkta dört adet delik açın. Bu delikler ahşap tabanı lastik ile birleştirmenizi ve sabitlemenizi sağlayacak şekilde olmalı. Böylece hareket etmemeli. Bunun için de hem ahşaba hem de lastiğe delik açmanız gerekiyor.

Adım 3. Lastiği temizleyin ve boyayın. Lastiği bir fırça ile güzelce temizleyin. Ardından hem ahşabı hem de lastiği, seçtiğiniz renklerle boyayın.  Tekerleğin plastik kısımları için bir kat astar boya uygularsanız, daha homojen bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Adım 4. Parçaları birleştirin. Boya tamamen kuruduğu zaman, artık parçaları birleştirme zamanı gelmiştir. Bunun için, bazı metrik vidalar kullanarak ahşap ve lastikte bulunan adım 2’de yaptığımız delikleri vidalamanız gerekir. Tabanı ve lastiği bir araya getirdiğiniz zaman, geriye yalnızca metal su kabını ortaya yerleştirmeniz kalıyor.

Bu yaptığınız su kabıyla yalnızca köpeğinizin su içerken etrafa sıçratmasını ve yerlerde iz bırakmasını engellemekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda geri dönüştürmesi zor ve pahalıya mal olacak olan bir lastiği tekrar kullanmış oluyorsunuz. Doğa size teşekkür ediyor. Ve tabii cüzdanınız da.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.