Köpeğinizle Gezerken Sakınmanız Gereken Tehlikeler

Köpeğinizle Gezerken Sakınmanız Gereken Tehlikeler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin günlük yürüyüşlere ihtiyacı vardır. Köpeğinizin egzersiz yapması gerekir, ancak yürüyüşünüz sırasında bazı tehlikeler ile karşılaşma ihtimaliniz olduğunu dikkate almalısınız. Bu makalede, köpeğinizi gezdirirken istenmeyen durumlarla karşılaştığınız zaman, bunlardan nasıl kaçınacağınızı ve köpeğinizin davranışlarını geliştirmesine yardımcı olacak bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Köpeğinizi Gezdirmenin Önemi ve Karşılaşacağınız Olası Tehlikeler

Köpeğiniz her gün sizinle birlikte yürüyüşe çıkar. Bu, istemeyeceğimiz bir durumdur ancak, köpeğiniz önleyebileceğimiz türden bazı tehlikeler ile karşı karşıya gelebilir.

Susuzluk

Eğer bir koşuya çıkacaksanız veya köpeğinizi yürüş yapmayı planlıyorsanız, yanınızda bir şişe su taşımalısınız ki, evcil hayvanınız susadığında susuzluğunu giderebilsin.  Eğer bunu yapmazsanız, köpeğiniz dehidrasyonun bir sonucu olarak çabuk yorulabilir. Ancak bunu tamamen önleyebilirsiniz.

Enfeksiyonlar

Köpeğinize periyodik olarak yaptırmanız gereken aşıların takvimine bağlı kalmalısnız. Her gün yürüyüşe çıktığınız için köpeğiniz, distemper ve parvovirus gibi virüslere karşı çok daha savunmasızdır.

Gençlik hastalığı (Canine distemper), solunum ve gastrointestinal yolları etkileyen bir virüsün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu zaman hem yavru, hem de yetişkin köpeklerin sinir sistemlerini de etkileyebilir.

Yavru ve genç köpeklerde enfeksiyonlar, virüs içeren aerosollere maruz kalınması nedeni ile oluşabilir. Bu virüsler, diğer köpeklerin burun salgılarından veya enfekte olmuş diğer sokak hayvanlarından geçebilir. Virüsün bir başka bulaşma yolu da, sokak hayvanları ile temas edilmesidir.

Distemper’in ilk semptomları genellikle oküler konjesyon ile, gözlerde sulu akıntı veya iltahap şeklinde görülür. İkinci aşamada ise köpekte, ateş, burun akıntısı, öksürük, uyuşukluk, iştah azalması, kusma ve ishal belirtileri görülür.

Köpek Kavgaları

Köpeğiniz ile yürürken, saldırgan olan diğer köpeklerin yanından geçerken dikkatli olmalısınız. Olası bir tehlikeye maruz kalmamak için nereye doğru yürüyeceğinizi veya nereden hemen uzaklaşmanız gerektiğini iyice analiz edin.  Köpeğinizi alıp götürdüğünüz yerlere dikkat edin ve onu mutlaka tasma ile dolaştırın. Bu şekilde her zaman için sizin kontrolünüz altında olacak ve çevredeki saldırgan köpeklere maruz kalmayacaktır.

Başkalarına Saldırmak

Köpeğiniz ile birlikte yürürken, sizin onun lideri olduğunu anlaması çok önemlidir ve bu nedenle  “otur” dediğiniz zaman bunu yapması çok önemlidir. Eğer yapmıyorsa, köpeğinizi evde eğitmeye başlayın. Köpeğiniz bu yürüyüşler sırasında tanıştığı diğer köpekleri bir tehdit olarak değil, eğlenceli bir şey olarak algılamalı ve yürüşleri de bununla ilişkilendirmelidir. Ancak bu, eğitim gerektiren bir durumdur.

Gürültü Kirliliği

Köpeğinizin sokaktaki seslerden kolayca korkmamasına yardımcı olmak için, iyi bir sosyalleşme ile,  şehir hayatına adaptasyon süreci geçirmesi oldukça önemlidir. Eğer bunu yapmadıysanız, köpeğinizi çok sık aralıklarla yürüyüşe çıkartıp, arabaları görmesine, sesleri duymasına ve çevresini keşfetmesine imkan vermelisiniz.

Unutmayın ki, köpeğinizin diğer hayvanlar ile anlaşmayı öğrenmesi ve çocuklar ile yetişkinleri ayırt edebilmesi tamamen sosyalleşme sayesinde olur. Öte yandan,  bir köpek zararlı olmayan çevresel unsurları görmezden gelmeyi öğrendiği an bunu öğrenmiş olacaktır. Bu nedenle, şehir hayatına alışık olan bir köpeğin, şehrin gürültü kirliliğinden etkilenmemesinin nedeni budur.

Köpeğiniz ile Kırsal Bölgelerde Yapılan Doğa Yürüyüşleri

köpekle yürüyüş
 

Köpeğinizi kırsal alanda gezdirmeye karar verirseniz,  ana probleminiz dikkat dağıtıcılar olacaktır. Özellikle de çok gelişmiş bir koku alma duyusu olan bir köpeğiniz varsa. Av köpeği ırklarını, izleri takip etmek gibi güçlü bir içgüdüye sahip oldukları için, köpeğinizi kaybetmemeye çok dikkat etmelisiniz, çünkü gördüğü herhangi bir hayvanın arkasından koşmak isteyecektir.

İnsanlar İle Olan Etkileşim

Şehirdeki yürüyüşler sırasında bisiklete binenler, paten kayanlar, yayalar, vb. ile yollarınızın kesişmesi doğaldır. Bunlarla karşılaştığında tüylü arkadaşınız korkmamalıdır. Aynı şekilde diğerleri de köpeğinizden korkmamalıdır. Bu durumların her ikisini de engellemek için, köpeğiniz henüz bir yavruyken antrenman yapmaya başlamalı ve bu tür durumlarda en iyi şekilde davranacağından emin olmak için yeteri kadar sosyalleştirilmiş olmalıdır.

Hatırlamamız gereken bir başka nokta da, köpekleri sevmeyen insanlar olduğu gibi, onlardan korkan bir başka kesim de var. Bunlar saygı duyulacak olan sebeplerdir ve bu konuda herkesin kendi görüşü vardır. Köpeğinizin başkalarının üzerine atlamasına izin vermemeli ve de dikkat çekmek için onlara havlamasına izin vermemelisiniz. Köpeğinizin bunu yapmaması için onu uyarmanız yeterli değildir – istenmeyen karşılaşmalardan kaçınmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.