Köpekler Zamanı Algılayabilir Mi? Evet, Hem de Burunları ile!

Köpekler Zamanı Algılayabilir Mi? Evet, Hem de Burunları ile!

Son Güncelleme: 22 Temmuz, 2018

Köpeklerin zamanı nasıl anladıkları hakkında ortaya birçok teori atılmıştır. Bazı insanlar; köpeklerde zaman algısı olmadığını söylerken, bazıları ise köpeklerin sahipleri yanlarında olmadığı zaman daha uzun bir süre yalnız olduklarını hissettiklerine inanırlar. Yapılan yeni bir çalışma köpeklerin zamanın nasıl geçtiğini burunları aracılığı ile anlayabildiğini iddia ediyor. Köpekler zamanı algılayabilir mi? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Siz eve vardığınızda köpeğiniz her zaman kapının önünde oturarak sizi bekler bir vaziyette olur. Sanki saatin kaç olduğunu biliyormuş gibi, öyle değil mi? Siz de mesela bazı sabahlar alarmınız henüz çalmadan saniyeler öncesinde uyanırsınız; fakat acaba saate bakmadan saatin kaç olduğunu tahmin edebilir misiniz? Her şey cevabın evet olduğunu işaret ediyor gibi görünüyor.  Fakat gelin bunun doğru olup olmadığını birlikte görelim.

Köpekler Saatin Kaç Olduğunu Burunları İle Anlıyor

sevimli köpek

Eğer birden fazla aile üyeniz ile birlikte yaşıyorsanız ve köpeğinizle birlikte otururken ailenin başka bir üyesinin eve gelmesini bekliyorsanız, geldikleri saat yaklaştıkça köpeğinizin nasıl yerinde duramamaya başladığını görebilirsiniz. Böyle zamanlarda sanki köpeğiniz saatin kaç olduğunu biliyor gibi görünür.

Evet, aslında bu konuda haklısınız. Köpeğiniz saatin kaç olduğunu biliyor. Bilim insanlarına göre, günün her dakikası farklı bir kokuya sahiptir. Ve dahası ise bir köpeğin burnu, hava aracılığı ile her saniye arasındaki koku farkını ayırt edebiliyor. Yani aslına bakılırsa, köpeklerin saatin kaç olduğunu burunları aracılığı ile anlayabildiğini söylemek yerine köpeklerin zamanı koklayabildiğini söylememiz daha doğru olacaktır.

Bir köpeğin burnu, bir insanın burnunun sahip olduğundan daha fazla koku reseptörüne sahiptir. Bu nedenle de bir köpeğin koku alma duyusu bir insanınkinden çok daha üstündür.  Aslında köpekler burunları sayesinde, henüz sahibi bile bir şeylerin ters gittiğini fark etmeden önce kanser ve diğer bazı hastalıkları tespit etme yeteneğine sahiptirler.

Ve bunun da ötesinde, köpeklerin yaklaşık 220 milyon koku reseptörlerine sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda da çok çeşitli hücre türlerine de sahipler. Bu nedenle, köpeklerin burunlarıyla elde edebildiği bilgiler, bizim hissedebildiklerimizden çok daha karmaşıktır.

Tüm bunlara ek olarak, bir köpeğin burun delikleri adeta bir müzik seti gibi çalışır. Yani, köpeklerin burun deliklerinin her ikisi de birbirinden bağımsız olarak çalışır. Bu nedenle de köpekler aynı anda iki farklı kokuyu alma ve onları özümseme yeteneğine sahiptir.

Diğer bir yandan ise, köpeklerin koku hafızaları gibi bir avantajları vardır. Yani bir köpek bir şeyleri kokladığı zaman, o kokuyu aldığı anda orada neler olduğunu ve o andaki durumu hatırlama yeteneğine sahiptir. Bu şekilde de kokularla belirli bir anı arasında bir bağlantı kurabilirler, konunun nereden ve ne zaman geldiğini bilebilirler.

Zaman Nasıl Kokar?

dışarıyı seyreden köpek

Gün boyunca odalar ve mekanlar saat ilerledikçe farklı kokmaya başlarlar. Bunun nedenini ise şöyle açıklayabiliriz. Sıcak hava yukarıya doğru çıkma eğilimindedir ve yukarda kalan soğuk hava ile sıcak hava zaman içinde yer değiştirir ve odanın aromasını değiştirir. Ve bu da duvarların kokmasına sebep olur.

Eğer biz insanlar bu süreci gerçekleşirken görebilseydik, bizler de saate bakmadan zamanı söyleyebilirdik.

Köpekler havadaki bu hareketin oluş sürecini göremiyor olsalar da kokusunu kolay bir şekilde alabilirler. Ve köpekler henüz ortaya çıkmış, öncekine göre daha yeni ve daha yoğun olan bir aromayı da nasıl ayırt edebileceklerini de bilirler.

Bu nedenle, pek çok zaman siz daha evinize giden sokağa doğru giderken, karşıdan karşıya geçmeden önce köpeğiniz çoktan balkona çıkmış olacaktır. Bunun sebebi, havadaki esintinin kokunuzu sokağın kokusu ile birlikte eve doğru getiriyor olmasıdır. Bu yüzden köpeğiniz artık sizi bir havlama ile selamlamanın vaktinin geldiğini anlamış oluyor.

Gerçek şu ki, insanın en iyi arkadaşı olan bu hayvanlar hakkında yavaş yavaş daha çok şey öğrenir hale geliyoruz. Köpekler hem bize çok benzer hem de aynı zamanda bizden o kadar farklıdırlar ki; köpeklerin kafasında aslında neler olup bittiği ile ilgili sahip olduğumuz bu gibi meraklar bizlerin evcil hayvanlarımızla nasıl daha iyi bir uyum içerisinde bir arada var olabileceğimize dair yardım bile edebilir.

Siz köpeğinize sürpriz yapmak için hiç ses çıkarmadan eve gelmeye çalışsanız da neden köpeğinizin eve geldiğiniz zamanı anladığın ı ya da neden sabah belirli bir saatte sizi uyandırdığını artık biliyorsunuz.

Her ne kadar köpeğiniz saatin kaç olduğunu biliyor olsa da, hiçbir şekilde kılını kıpırdatmama seçeneğine de sahip olduğunu unutmayın. Ancak genellikle, siz eve geldiğiniz zaman köpeğiniz de sizi karşılamak, yalamak ve sizi sevmek için hemen orada olmak isteyecektir. Siz de ona onun size davrandığı gibi davranın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.