Köpeğim Bana Dikkatlice Bakarken Ne Düşünüyor?

30 Haziran 2018
Köpeklerin ifadelerini yorumlamak, söylemek istediklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Evimizde bir şeyler yaparken ya da kanepede dinlenirken, en büyük hayranımız olan köpeğimizin  aniden ortaya çıkması çok sık karşılaştığımız bir olaydır. Köpeğimizin gözlerini hiç ayırmadan bize baktığını görünce, onun ne sorunu olduğunu anlamaya çalışırız. Köpeğim bana dikkatlice bakarken ne düşünüyor?

Bu soruyu kendinize sormanız normal, çünkü köpeğinizi iyi tanıyor olmanıza ve size bir şey yapmayacağını bilmenize rağmen sakin kalmak o kadar da kolay değildir.

Bildiğiniz üzere, köpekler bizler gibi rasyonel bir şekilde düşünmüyor. Ama bizlere bu şekilde bakmalarının bazı sebepleri var. Bu sebepleri bilmek ister misiniz?

Neden gözlerimin içine bakıyor?

köpeğinn dikkatlice bakması

Köpeğinizin bu davranışının 5 sebebi var. Bunları sizler için sıralayacağız.

İlgi istiyorlar

Gün içinde bazı işlerle çok meşgul olmanız, evcil hayvanınıza neredeyse hiç bakmadığınız ve onun bunu fark ettiği anlamına gelir. Bunu anlamanız için ne yapıyor? Size dik dik bakıyor. İlginizi çekmek istiyor. Orada olduğunu ve sevginize ihtiyacı olduğunu bilmenizi istiyor. Oyun oynamayı istemiyor, sadece onunla ilgilenmenizi istiyor.

Ona ihtiyacı olan şeyi vermeye çalışın, rahatladığını ve başka bir sefere kadar size dik dik bakmayı kestiğini göreceksiniz.

Sizden bir şey istiyor

Köpeklerimizin bizlerle konuşabilmesini isterdik ama ne yazık ki konuşamıyorlar. Bu nedenle, bizden herhangi bir şey istedikleri zaman bunu yaptıkları hareketler veya beden dili ile anlatmaya çalışırlar. Evcil hayvanınızın neye ihtiyacı olduğunu, günün zamanına ve onun hakkında bildiklerinize dayanarak tahmin edebilmelisiniz.

Belki de sadece su istiyordur ya da balkonun kapısını açmanızı istiyordur. Bazı köpekler, çıkardıkları sesler ya da yaptıkları hareketlerle ne istediğini anlamanıza yardımcı olur. Örneğin, su istediği zaman su kabını itmek gibi.

Emir vermenizi bekliyor

Eğer birkaç gün üst üste aynı zamanlarda ona bir emir verdiyseniz ve köpeğiniz uzun zamandır hiç bir şey yapmadan bekliyor ve gözlerinizin içine bakıyorsa, sizden tekrar bir emir vermenizi bekliyor olabilir.

Ayrıca bu, onu eğitirken veya ona yeni şeyler öğretirken de olabilir. Köpek size olan itaatkarlığını kabul eder ve ona yeni emirler vermenizi bekler.

Belirsizlik

Bazen köpekler, onlardan ne istediğimize tam olarak emin olamazlar. Onlardan yapmalarını istediğimiz şeyi bir işaret ya da hareket yoluyla göstermemiz umuduyla gözlerimizin içine bakarlar. 

Hiç bir detayı kaçırmak istemezler ve isteklerimiz için sürekli hazırda beklerler. Sizce de onlar en sadık ve soylu hayvanlar değil mi?

Saldırganlık

köpeğin bakışı

Bu tanımamız gereken bir bakıştır. Köpekler gözleriyle fazla şey anlatamazlar, fakat beden dilleriyle anlatabilirler. Bu nedenle, köpeğinizin dilini tamamen öğrenmeden, onun dik dik bakışlarının normal olduğunu düşünmeyin.

Köpeğinizi tanıdığınızı ve onun size asla saldırmayacağını düşündüğünüzü biliyoruz, fakat bazen köpeklerin size karşı agresif tavırlar sergilemesine sebep olabilecek rahatsızlıkları olabilir.

Örneğin, bazı ırklar şizofreniye yatkındır ve birçok kez sahiplerine saldırmışlardır. Bu, herkesin başına geleceği anlamına gelmez, ancak böyle bir duruma karşı sürekli olarak hazır olmanızı ve endişe verici bir durum olup olmadığını gözlemlemenizi öneririz.

Bunlar köpeğinizin, sizi rahatsız edebilecek bir seviyede, dikkatle bakmasının başlıca sebepleridir. Peki buna karşı ne yapabilirsiniz? Maalesef yapabileceğiniz fazla bir şey yok, size bakmaya devam edecektir. Ancak, onun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

Ona sevgi gösterin, her zaman ihtiyaçlarını karşılayın, dışarıya çıkıp gezmek istediği zaman ilgilenin ya da ilgi istediği zaman ona karşı anlayışlı olun.

Eğer bunun için çaba sarf ediyorsak, evcil hayvanlarımızı anlamak çok da zor değil. Bugünden itibaren, evcil hayvanınız hakkında daha fazla şey biliyor olacaksınız.