Köpekler Televizyon Seyredebilir Mi?

Köpekler Televizyon Seyredebilir Mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler, eğer televizyon olan bir yerde yaşama alışkanlığı edindiyse, onlar da  televizyon seyredebilir.  Hatta genellikle televizyona karşı çok da ilgisiz değildirler. Bazı zamanlar tüm dikkatlerini televizyon ekranına vermiş bir şekilde saatlerini geçirebilirler. Hatta eğer televizyonda başka bir köpek varsa, çok daha uzun süre ekran karşısında kalabilirler.

Köpeklerimizin de televizyon izlemesi tesadüfi bir durum değil. Aslında, yapılan çalışmalar köpeklerin televizyon ekranında görünen diğer köpekleri tanıma becerilerinin olduğunu gösteriyor. Her ne kadar en gelişmiş hisleri koku alma duyuları olsa da, diğer köpeklerin oynama, havlama ve kesik kesik soluma sesleri onların dikkatini çeker. Tüm bunlar bir televizyon ekranında olsa dahi.

Öyle ki, sevgili köpek dostlarımız sadece televizyondaki diğer köpekleri tanımakla da kalmayıp, diğer tüm hayvan türlerini de tanıyabilirler. Fakat bunu bütün köpekler yapamaz. Bu daha çok köpeklerin karakter özelliklerine bağlıdır. Bazı köpekler etrafında olup bitenin daha az farkına varan hayvanlardır ve bazıları ise eğer konu televizyondaki enteresan şeyleri tespit etmekse, daha dikkatli hayvanlar olurlar.

Köpekler İçin Bir Televizyon Kanalı

kostüm giymiş köpek

Yakın zamanda köpekler için açılmış ilk kanal yayın hayatına başladı. Kanalın ismi ise DOGTV (Köpek Tv). Kanalda, sörf yapan cesur köpeklerin ya da dağlarda mutlu bir şekilde dolaşan köpeklerin olduğu programlar yayınlanıyor. Seyircileri bu programlara bayılıyorlar.

Düzgün bir görüntüleme için, bu kanalda yapılan programlar köpeklere daha çekici görünmesini sağlamak adına onların görebildiği renk aralığına göre ayarlanmıştır.  Çünkü köpekler yalnızca sarı ve mavi renkleri algılayabilirler. Ve kanal sahipleri bu ayrıntıyı göz ardı etmemişler. Ayrıca bununla da kalmayıp daha hızlı çekimler kullanmışlardır; çünkü köpek gözünün insan gözüne göre hareketli cisimleri çok daha hızlı algıladığı da bilinen bir gerçektir.

DOGTV evde yalnız kalan köpekler için özel olarak dizayn edilmiştir. Bu sayede hayvanlar hem sahipleri evde yokken kendilerini yalnız hissetmeyecek, hem de iyi vakit geçireceklerdir.

Daha Hızlı Görüntüler

Televizyonda ve sinema filminde gerçekleşen hareket ilüzyonu aslında hareketsiz fotoğrafların hızlı bir şekilde birbirini takip etmesiyle ortaya çıkar. Ancak köpekler için bize göre normal olan bir hız yeterli olmayacaktır.

Köpekler ve kediler bizimkinden daha keskin bir algıya sahiptir ve bu yüzden bizim farkına varamayacağımız çok hızlı bir şekilde gerçekleşen hareketleri onlar ayırt edebilirler.

Bu görsel yetenekleri nedeniyle, köpeklerin beynini kandırabilmek için fotoğrafların daha hızlı bir şekilde değişmesi gerekir. Daha belirleyici olmak gerekirse, bir köpeğin hareketi algılaması için görüntünün en azından 75 Hertz frekasında olması gerekir. Yani eğer biz hayvan için 50 Hz’lik bir video oynatırsak, kesinlikle sıkılacaktır. Onun algısına göre görüntüler sürekli duruyordur. Ancak 120 ila 240 Hz frekans aralığına sahip olan bu televizyon kanalı köpekler için kesinlikle çok daha enteresan olacaktır.

Televizyonun bulunduğu yer de önemli bir faktördür. Eğer çok yüksek bir yerde ise, köpek görüntüyü çok iyi göremeyecek ve televizyonu az da olsa rahatsız bir pozisyonda izlemek zorunda kalacaktır. Bu da onun ilgisini daha çabuk kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle televizyonu köpeğin yüksekliğine uygun bir yere koymak daha iyi bir fikir olacaktır. Ya da köpeği koltuğa koyun ve açısını düzgün bir şekilde ayarlayın.

Yüksek hızın köpeklerin ilgisini çektiği gerçeği ile birlikte, bazı ritimler, sesler ve nesneler köpeklerin ilgisini çekmeyebilir. Köpekler televizyon izlerler, evet. Fakat en sevdikleri “programlar”, doğayı ve diğer köpekleri de içeren görüntülerin olduğu programlar olacaktır.

Renkler

bilgisayara bakan köpek

Evet, köpekler televizyon izler; ancak birçok insanın söylediği gibi yalnızca siyah ve beyaz görmezler. Onlar da biz insanlar gibi renkleri görürler. Sadece gördükleri renk aralığı daha dar bir aralıktır. Bizim üç ana rengimiz varken – kırmızı, sarı ve mavi- köpeklerin iki tane vardır: mavi ve sarı.

Peki… DOGTV nedir? Bu kanal, Amerika’nın San Diego şehrinde yayına başladı. Belli bir başarıya ulaştıktan sonra da pek çok diğer şehirde de yayın yapmaya başladı. Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa ise bu ilginç kanalın yayınını yapmak için seçilen ilk Avrupa ülkeleri oldu. Bu kanal, köpekler için yapılmış ve sevgili tüylü dostlarımızın dikkatini çekmek ve onları memnun etmek için özel olarak filme alınmış görüntüler içeren bir kanaldır.

DOGTV hiç reklam olmadan, köpekler için özel olarak dizayn edilmiş içerikleri ile günün 24 saati program sunmaktadırlar. Bu kanal uzun saatler boyunca evde yalnız kalan köpekler için idealdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.