Başka Bir Hayvanın Kaybını Köpeğinize Nasıl Hissettirmezsiniz

Birçok araştırma, on köpekten yedisinin evdeki diğer evcil hayvanın kaybından dolayı üzüntü yaşadığını gösteriyor
Başka Bir Hayvanın Kaybını Köpeğinize Nasıl Hissettirmezsiniz
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evdeki evcil hayvanın ölümüne üzülen tek kişi sahibi değildir. Evde başka bir köpek daha varsa, arkadaşını kaybettiği için onun da mutsuz ve şaşkın hissetmesi normaldir.

Köpeğinizin diğer hayvanın kaybından dolayı üzgün olduğunun belirtileri

Eğer minik dostumuz diğer evcil hayvanın kaybından veya ölümünden etkilendiyse, üzüntü duyduğunu fark edebiliriz. Ani iştah kaybı ve normalden daha fazla ilgi ve sevgi ihtiyacı gözlemleyebilirsiniz. Hatta, içine kapanıklık ve dışarı çıkmak istememe durumu da olabilir.

Uyuşukluk, halsizlik ve normalden daha uzun uyumak ise diğer bir belirtidir. Bu, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de olabilir. Bu hareketler sıklaşmaya başlarsa,  veterinere danışmayı ihmal etmeyin. Veteriner size en uygun çözümü sunacaktır.

Görüldüğü üzere, depresyon yalnızca insanlara özgü değildir. Köpeklerimiz de bu durumdan muzdarip olabilir.

Köpek Psikolojisi

kahverengi gözlü mutsuz köpek

Birçok veteriner kliniğinde köpeğin aşırı üzüntüyü atlatmasına yardımcı olan uzmanlar vardır. Bu kişiler genelde evcil hayvanların psikolojik hastalıkları konusunda uzmanlaşmıştır.

Köpeğinize bu durumu atlatması için nasıl yardımcı olabilirsiniz?

İlk işimiz köpeğinizi en sevdiği şeyleri yapma konusunda teşvik etmek olmalıdır. Onu mutlu edecek bazı istisnai durumlar ve ayrıcalıklar yaratılabilir. Örneğin: sahibiyle birlikte koltuğun üstünde oturmasına izin vermek.

Alışkanlıklar ve rutinler önemlidir. Köpeğinizin en sevdiği günlük aktivitelerine devam edin. Uzun yürüyüşler genelde çoğu köpeği mutlu eden bir aktivitedir. Bazıları da oyun oynamayı tercih eder. Bu gibi durumlarda çiğneme oyuncağı veya onun en sevdiği topu alarak onunla oyun oynamak iyi bir fikir olacaktır.

Arabayla yavaş yavaş acele etmeden gezinti yapın. Çoğu köpek ödül maması gibi yiyecekle ilgili şeyleri tercih ederken, bazıları arabayla gezmeye bayılır. Acı duydukları bu birkaç gün boyunca bu gibi küçük isteklerini yerine getirmek köpeğinizi yavaş yavaş kendine getirecektir.

Sevecen ve sevgi dolu davranın! Acı çekme ve yas tutma dönemini atlatması için köpeğinize sevgi göstermek ve sevgi sözcükleri söylemek çok önemlidir. Aynı şey insanlar için de geçerlidir. Bu anlarda köpeğinizin aşırı ilgiye ve fiziksel temasa ihtiyacı olur.

Köpeğinizle birlikte üzülmeyin

Hayvanların çok hassas ve algılarının kuvvetli olduğunu unutmayın. Hissettiğimiz tüm duyguları rahatlıkla kavrayabilirler. O yüzden üzüntü yerine sakinlik ve dinginlik oluşturmaya çalışmak daha iyi olacaktır, özellikle hem sahibi hem de köpek için zor olan anlarda. Çocukların ve evin diğer üyelerinin yapması gereken şey budur.

Eğer bizi sahibi ve lideri olarak gören minik dostumuz üzgün olduğumuzu görürse, onların çok daha üzgün hissedeceği bir gerçektir. İçten içe üzüntü hissetsek, acı çeksek de, minik dostumuzun hayatın devam ettiğini anlaması gerekir. Her zamanki yürüyüşleri ve oyunları devam etmeli ve karşılıklı destek verilmelidir.

Arkadaşını kaybeden köpeğin acısı

bir köşeye sinmiş köpek

Köpeklerin veya evcil hayvanların acı çekmesinin daha farklı aşamaları vardır. Yaşadıkları duygusal karmaşıklık günlük hayatlarındaki değişikliklerden ve güvenlerini kaybetmelerinden dolayıdır. Bu aslında bir grup köpeğin kendi aralarındaki yapının değişmesi olarak düşünülebilir. Depresyona yol açabilir.

Eğer ölen köpek grup lideriyse, doğal olarak hayatta kalan köpek güvensiz hissedecektir. Kendince sorumluluğu yüklediği lider değişti. Bu durum diğer köpeklerle etkileşime girdiğinde daha belirgin hale gelir, köpeğiniz aralıksız bir biçimde havlayabilir. Aslında böyle yaparak yeni keşfettiği özgürlüğü onaylamaya çalışıyor ya da muhtemelen kendini tehdit altında hissettiği için diğerlerini uyarmak adına havlıyor olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.