Köpeğinizin Yatağını Temizlemek İçin 5 Adım

Köpeğinizin Yatağını Temizlemek İçin 5 Adım

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2018

Bir köpeğin yatağı, ne kadar yıkarsanız yıkayın hiç temizlenmemiş gibi görünen şeylerden biridir. Çamaşır makinesinde dahi yıkasanız, köpeğin tüyleri yatağa yapışmış gibi görünür ve sanki siz onu hiç yıkamamışsınız gibi orada kalır. Peki köpeğinizin yatağını tertemiz yapmanın bir yolu var mı acaba? Bu sorunun cevabı, tabii ki evet!

Köpek sahiplerinin bu konu ile ilgili bizlerle paylaştığı yöntemlerden bazılarını sizinle paylaşmak istedik.  Siz de bu yöntemleri uyguladıktan sonra, hakikaten de işe yaradığını göreceksiniz! Köpeğinizin yatağını temizlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin.

Köpeğinizin Yatağını Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Köpeğinize pek çok kez banyo yaptırmış olabilirsiniz. Fakat yalnızca köpeğinizi yıkamak tek başına yeterli olmaz. Hayvanınızın yattığı yeri de yıkamanız çok önemlidir. Yıkayacağınız yatak, ister hasır bir köpek yatağı olsun, ister basit bir minder olsun, aynı şekilde temizlenebilir.

Yatağı oluşturan malzemeleri birbirinden ayırın

köpek yatağında yavrular

Yapmanız gereken ilk adım bu olmalıdır. Yatağın kumaş kılıfını, kılıfın içinde bulunan sünger kısımdan, yani dolgusundan ayırın. Eğer birisi size köpeğinizin yatağını, çamaşır makinesine olduğu gibi tek parça halinde koyabileceğinizi söylediyse, ona inanmayın. Bu söyledikleri kesinlikle yanlıştır. Sünger kısımları, yani kılıfın içinde kalan kısımlar her zaman ayrı ayrı yıkanmalıdır. Ancak yine de endişelenmeyin, bu işlem çok zor bir işlem değildir. Neredeyse bütün köpek yataklarında kılıfı daha kolay çıkarmanıza olanak sağlayan bir fermuar ya da cırt cırt bulunur.

Elektrik Süpürgesi Kullanın

Eğer köpeğiniz tüysüz bir hayvan değilse, yatağının üstünün tüyle dolması oldukça normal bir durumdur. Yani söylemek istediğimiz, köpeğinizin yatağını tamamen temizlemek için ilk yapmanız gereken şey, yatağın üstündeki tüyleri temizlemek olmalıdır. Fakat bunu nasıl yapabilirsiniz? Aslında bunun için elektrik süpürgesi kullanmak en iyi seçenektir; fakat eğer süpürgeniz yoksa, bu işlem için her zaman bir adet (ya da iki adet, ya da belki üç adet) yapışkanlı evcil hayvan tüyü temizleyicisi kullanabilirsiniz.

Eğer elinizde bu tüy temizleyicilerinden de yoksa, kalın bir bant alın ve sanki ağda yapıyormuş gibi köpeğin yatağının bölgelerine önce yapıştırıp sonra çekmeye başlayın.  Yavaş yavaş tüylerin yok olduğunu göreceksiniz.

Lekelere hücum edin

Yatağın kılıfında, şu an bahsetmemize gerek olmayan pek çok nedenden dolayı, çıkarması çok zor lekeler oluşmuş olabilir. Kılıfın üzerindeki tüyleri temizledikten sonra, kılıfı makineye atmadan önce, bu lekeler için leke çıkarıcı kullanmanız gerekir. Ya da normalde lekeleri çıkarmak için hangi işlemi uyguluyorsanız, onu kullanabilirsiniz.

Ardından kılıfı çamaşır makinesine koyun. Kılıftaki mikrop ve bakterileri yok etmek için sıcak su kullanın. Ayrıca kullandığınız deterjana da dikkat etmelisiniz.  Eğer çok sert bir şampuan kullanırsanız köpeğinizde alerjik reaksiyon görülebilir.

Bunlara ek olarak, kumaş yumuşatıcı kullanmamanız gerekir. Eğer köpeğinizin yatağının yıkadıktan sonra temiz kokmasını istiyorsanız, üstüne bir miktar parfüm sıkmayı deneyin. Son olarak, yatağı yıkadıktan sonra, köpeğinizin yeni yıkanmış yatağına yatmasına izin vermeden önce bir süre kurumaya bırakın. Eğer bunu yapmazsanız köpeğiniz hapşırmakta yeni bir dünya rekoru kırabilir.

Yatağın sünger kısımlarını temizleyin

Köpeğinizin yatağının içindeki dolgu kısmını elinizde ya da çamaşır makinesinde temizleyebilirsiniz. Eğer üzerinde yalnızca elde yıkanması gerektiğine dair bir bilgi yoksa, ikinci seçeneği kullanabilirsiniz.

yatağında yatan minik köpek

Eğer çamaşır makinesinde yıkayacaksanız, sıcak su ve yumuşak bir deterjan kullanın. Eğer köpeğinizin yatağını oluşturan sünger kısım ayrı parçalar halindeyse, yıkadıktan sonra tekrar eski hacmini kazanması için kılıfın içine birkaç tenis topu koymanız gerekebilir.

Fakat elinizde yıkamak istiyorsanız, süngeri bir kaba koyun ve ılık suda az miktarda bir sabunla yıkayın. Yalnız unutmayın ki, bu süngerler suyu çok kolay bir şekilde emer. Ardından sıcak su ile süngeri iyice durulayın ve kuruması için güneş gören bir yere koyun.

Battaniyeleri yıkayın

Eğer köpeğinizin yatağında battaniye de varsa, ilk olarak battaniyenin içinde kalmış tüyleri temizleyerek işe başlayın. Köpeğinizin yatak kılıfı için az önce önerdiğimiz şeylerin aynısını adım adım battaniyeler için de yapabilirsiniz. Ardından lekeleri kontrol edin ve yine aynı şekilde leke çıkarıcı ile müdahale edin. Son olarak da çamaşır makinesinde yıkayın. Battaniyeler çok çabuk çekebilecekleri için, buna uygun şekilde yıkamaya özen gösterin.

Köpeğinizin yatağını nasıl temizleyeceğiniz ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu kadardı. O halde artık uyku zamanı gelmedi mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.