Uyku Pozisyonuna Göre Köpeğinizin Kişiliği

Uyku Pozisyonuna Göre Köpeğinizin Kişiliği

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2018

Köpeklerin çok uyudukları -ve kestirdikleri- yeni bir haber değil; peki ama tüylü arkadaşınızın hangi pozisyonda uyuduğunu fark ettiniz mi? Buraya dikkat edin; çünkü köpeğinizin uyku pozisyonu onun kişiliğine, ayrıca sizin yanınızda ve kendi ortamında  ne kadar güvenli hissettiğine dair çok fazla şey söyleyebilir.

Köpeklerin uyku vakitleriyle ilgili bilgiler

Sevgili dört ayaklı arkadaşlarımızın iyi bir uyku çekmesi çok önemlidir.

Bir köpeğin uykuya harcadığı zaman köpeğin büyüklüğüne, yaşına ve yaptığı fiziksel aktivitelere göre değişir. Köpeklerin günlük ortalama 12 ila 14 saat arası uykuya ihtiyacı vardır.

Yetişkin köpekler genellikle yaklaşık 8-9 saat uyurlar ve gün içinde de birkaç kez uyuklarlar.

Diğer yandan yavru köpekler ise çok fazla enerji harcadıkları için kendilerini Morpheus‘un kollarına bırakırlar. (yaklaşık 18 saat).

Bir köpeğin alıştığı bir uyku pozisyonu onun karakteri hakkında bize birçok şey söyleyebilir. Gelin bu konuda size bazı açıklamalar yapalım.

Köpeğinizin uyku pozisyonu, onun kişiliğini gösterir.

çimlerde dinlenen köpek

Bir köpeğin uyuduğu saatler değil ama uyku pozisyonu, onun kişiliği hakkında size bazı şeyler söyleyebilir.

Aşağıda, köpeklerin dinlenirken genellikle benimsedikleri temel pozisyonlar ve bu pozisyonların olası anlamlarını detaylı bir şekilde açıklıyoruz.  

Yan Yatmak

Köpeğinizi yan yatmış bir şekilde uyurken görüyorsanız bu, bulundukları ortamın rahat olduğunu ve kendilerini güvende hissettiklerini gösterir. Yan yatmak, köpeklerin mutlu ve kaygısız hissettiklerini gösteren, rahat bir pozisyondur. Aynı zamanda size güvendiği ve köpeğinizin size karşı çok sadık bir köpek olduğu anlamına gelir.

Ayrıca yan yatmak, bir yuvasının olmamasına ne yazık ki alışmış sokak köpekleri arasında da oldukça yaygın bir pozisyondur.  Sokak köpekleri yuvalarının olmamasına alıştıkları için her yerde rahat hissetme kabiliyeti geliştirmişlerdir.

Kıvrılıp Yatmak

Köpeklerin en yaygın uyku pozisyonlarından bir tanesi de kıvrılıp yatmaktır. Bu şekilde vücut ısılarını korumuş olurlar.Bu pozisyon ayrıca hayati organlarını ve boğaz gibi vücutlarının diğer bölümlerini korumak için de bir yöntemdir.

Köpeğiniz uyurken bu şekilde kıvrılıp yatıyorsa, kesinlikle uysal ve cana yakın bir hayvandır.

Yayılarak Yatmak

Sırt üstü yatarak ve yayılmış bir şekilde uyuyan bir köpek kendini rahat hissediyordur; kendine ve etrafındakilere olan güveni tamdır.

Unutmamamız gerekir ki bir köpeğin bu şekilde ters durması kendisini savunmasız bıraktığı anlamına gelir. Ve eğer köpeğiniz bu pozisyonda uyuyorsa kendine güvenen, mutlu ve bulunduğu yerde ona kötü herhangi bir şey olmayacağına inanmış bir köpektir.

Karnının Üstünde Uyumak

Bir köpek bu pozisyonu genellikle derin bir uykuda değilken tercih eder. Bu yüzden gün içinde kısa bir uyku çekecekleri zaman çoğunlukla karınlarının üstüne yatarak uyurlar.  Böylece etraflarında olan bitenlere karşı bir kulakları sürekli tetikte olabilir.

Bu pozisyonu seçen köpekler genelde tatlı ve ürkektirler. Fakat bu köpekler aynı zamanda çok da enerjik, günün her saati yürüyüşe çıkmaya veya oyun oynamaya hazır hayvanlardır.

Sırtüstü Uyumak

Bu pozisyon, gün içinde çok hareket eden veya vücut ısı sı çok yükselen hayvanlarda daha sık görülebilir. Köpekler vücut ısılarını daha çabuk düşürmek için sırt üstü yatarlar.

Sırtüstü uyumanın kişilikleriyle olan alakasına gelince, böyle uyuyan köpekler genelde mutlu, kendilerini güvende hisseden hayvanlardır ve farklı durum, ortamlara kolaylıkla alışabilirler.

Ütü Pozisyonunda Uyumak

Yavru köpekler, aynı anda hem enerji dolu, hem de motive ve mutlu oldukları zaman, dinlenmek için bu pozisyonda uyumak isterler.

Köpek, karnının üstüne yatıp, ön ve arka ayaklarını gererek uzatır. Bu uyuma şekline, köpekler bu şekilde yatarken sanki ütülenmiş gibi göründükleri için ütü pozisyonu diyoruz.

Köpeğinizin uykusuyla ilgili diğer faktörler

tasmalı yürüyüş yapan köpek

Köpeğinizin kişiliği nasıl olursa olsun, eğer rahat uyumasını istiyorsanız gün içinde yeterli fiziksel ve zihinsel aktivite yapmış olduğundan emin olmanız gerekir. Köpeğinizin rahat uyumasını şu yollarla sağlayabilirsiniz:

Ayrıca ona sarılmayı da unutmayın. Bu sayede şüphesiz ki güvenli ve mutlu hissederek uyuyacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.