Köpekler Her Şeyin Yolunda Olduğunu Nasıl Gösterir?

Evcil hayvanlar her ne kadar bizim dilimizi konuşamıyor olsalar da, onlar da kendi duygularını ve hislerini farklı yollarla gösterme yeteneğine sahiptirler.
Köpekler Her Şeyin Yolunda Olduğunu Nasıl Gösterir?

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2018

Köpeğinizin mutlu ve rahat olup olmadığını bilmek ister misiniz?  O halde bu yazıyı okumaya devam edin. Size köpeğinizin her şeyin yolunda olup olmadığını nasıl gösterdiğini anlatacağız.

Köpeğim ile İlgili Her Şeyin Yolunda Olduğuna Dair Belirtiler

doğada köpek

Bir evcil hayvan sahibi olarak,  şüphesiz ki onların iyi olmasını önemsiyor ve hep mutlu olmalarını istiyorsunuz.  Fakat köpeğiniz konuşamadığı ve haliyle de onunla ilgilendiğiniz için size nasıl teşekkür edeceğini bilmediği için,her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak adına bazı hareketlerine ve günlük davranışlarına dikkat etmeniz gerekir. Eğer köpeğiniz şunlardan birkaçını (veya çoğunu) yapıyorsa, her şey yolunda demektir:

  1. Sürekli sizinle oyun oynamak istiyorsa

Günün hangi saati olduğu veya köpeğinizin kaç yaşında olduğu hiç fark etmez. Ona bir top veya bir sopa gösterdiğinizde, kuyruğunu sallayıp bir sonraki hareketinizi bekleyecektir. Köpeğinizin genellikle aşırı mutlu olma hali sizin ruh halinizle de ilgilidir. Köpeğinizle günde yalnızca 5 dakika oyun oynayarak onu dünyanın en mutlu canlısı yapabilirsiniz.

  1. İştahını hiç kaybetmiyorsa

Köpekler birçok açıdan insanlara benzerler. Bu benzerliklerden biri de iştahlarıdır. Eğer mamalarını çok istekli bir biçimde yiyorlarsa, bu sağlıklı ve mutlu oldukları içindir. Hiç çekinmeden yemek yemeleri bulundukları ortamda rahat hissettiklerinin bir işaretidir. Diğer bir tarafdan, eğer mamasının bir kısmını yemeden bırakıyorsa, yemeğini biraz koklayıp sonra başka bir yere gidiyorsa veya iki gün üst üste yemek yemek istemiyorsa, köpeğinizi veterine götürmelisiniz.

  1. Gözleri huzurlu bakıyorsa

Peki bunu nasıl anlayabilirsiniz? Aslında çok kolay: Gözlerini yumuşak bir şekilde kırpıyorsa, gözleri sevgi dolu bakıyor ve göz bebekleri yavaş hareket ediyorsa köpeğinizin gözleri huzurlu bakıyor demektir.

Köpeğinizin iyi bir ruh halinde olduğunu anlamanızın bir diğer yolu da ağız hareketlerine bakmaktır. Eğer ağzı kapalı veya hafifçe açık kalmış ve sanki gülümsüyormuş gibi yanaklarına doğru çıkmışsa köpeğiniz kendini iyi hissediyordur. Ve elbette kulaklarını gözlemlemeyi de unutmayın: Rahat ve doğal kulaklar… Kesinlikle havaya dikilmiş kulaklar değil.

  1. Kuyruğunu sürekli sallıyorsa

Köpeklerin kuyruk sallaması mutluluk seviyelerini ifade etmenin mükemmel bir yoludur. Huzurlu bir köpek kuyruğunu bir sağa bir sola sallar ve bu hareket vücudunda da devam eder. Kuyruğu sert ve vücudunda hareket eden tek şey ise o zaman durum farklıdır; çünkü bu köpeğin tetikte beklediği anlamına gelir.

  1. Sürekli uyuyorsa

Yetişkin bir köpek normalde, 10 saati gece uykusu olmak üzere günde ortalama 16 saat uyur (yavru köpeklerin uyku saati 20 saate kadar kadar çıkabilir). Ayrıca gün içinde kısa uykular çeker… Ama uykudan sonra capcanlı bir şekilde kalkıp oyun oynamak, yürüyüşe çıkmak, yemek yemek veya kendisini rahatlatacak bir şeyler yapmakta hiçbir problem yaşamaz.  Köpeğiniz uyurken yüzünün nasıl göründüğünü inceleyin; çünkü eğer üzgün gözünüyorsa bir terslik var demektir (Sıkılmış, hasta olmuş veya üşümüş olabilir.Belki de bulunduğu yerden rahatsız olmuştur.)

  1. Sırt üstü yatıyorsa

Bir köpek okşanmak veya kaşınmak için bu şekilde karnını “göstererek” yatıyorsa, bu size güvendiği, size sevgi gösterilerinde bulunmayı sevdigi ve çok mutlu olduğu anlamına gelir.  Kendini savunmasız bıraktığına dair verdiği bu işaret kendinden başka birine güvenmesi ile de ilişkilidir (bu durumda bu kişi siz oluyorsunuz).

  1. Zıplıyorsa

sahibi bankta bekleyen köpek

Köpeklerin bir durumdan dolayı hissettikleri mutluluk ve minnettarlıklarını göstermeleri için kuyruklarını bir sarkaç gibi sallamalarına ek olarak başka bir yolları daha var: Zıplamak!   Hepsi kendi yeterlilikleriyle doğru orantılı olarak bu eylemi gerçekleştirirler (yaş, kilo, sağlık durumu, boyut vs.); fakat  boyları birkaç santim dahi olsa, size mutlu olduklarını ve oyun oynamak istediklerini söylemek için patilerini yerden keseceklerdir.

  1. Sürekli yanınızda olmak istiyorsa

Neden köpeklerin bizi banyoya kadar takip ettiklerini hiç düşündünüz mü? Çünkü bizim arkadaşlığımıza bayılıyorlar! Onlar için biz sürünün lideriyizdir ve bizi dünyadaki hiçbir şey uğruna terk etmeyeceklerdir. Bu nedenle eğer köpeğiniz sizden ayrılmıyorsa, bu iyiye işarettir ve size yakın olmayı sevdiğini gösterir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.