Köpek Sporları: Hangilerini Biliyorsunuz?

Siz ve köpeğiniz bu sporlara katılarak harika bir zaman geçirebilirsiniz, çünkü köpeğiniz bunları bir komut olarak değil, bir oyun olarak görecektir. Her yaş, büyüklük ve cins için çeşitli sporlar arasından köpeğiniz için uygun olan sporu seçebilirsiniz.
Köpek Sporları: Hangilerini Biliyorsunuz?

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2019

Köpek sporları, görülebilen en büyük köpek şovlarından biridir. Her ne kadar rekabet dünyası aynı cins köpeklerle dolu gibi görünse de, tüm köpekler bu sporlara katılabilir. Evcil hayvanınız için hangisinin en uygun olacağını bulun ve eğlenmeye başlayın.

Köpek sporları nedir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli köpek sporları vardır. Bu sporlardan bazıları vücudu çalıştırırken, diğerleri sadece aklı çalıştırır. Bununla birlikte, köpek sporlarının neredeyse hepsinde, bir insanın kılavuzu ile birlikte hem vücudun hem de aklın çalıştırıldığı bir kombinasyon gereklidir.

Bu tür sporlarda, köpeği eğitmek gerekir. Ancak, köpeğin sahibinin yetenekleri de aynı derecede önemlidir. Evcil hayvan sahibi, köpeğine yeni beceriler öğretebilmeli, çıkıp onunla birlikte yarışabilmelidir. Eğitime yardım eden kulüp ve ekipler olsa da, gerçek şu ki; köpek ve sahibi her zaman kendi başlarına yarışmak zorundadır.

Köpek sporlarında herhangi bir cins ve hemen hemen her tür köpek pratik yapabilir. Sıralamalar söz konusu olduğunda, Border Collie ya da Belçika Malinois Köpeği gibi köpeklerin daha çok kullanılanlar arasında olduğu görünüyor. Ancak, eğlenmek için, bir köpeğin bu köpeklerin fiziğine sahip olması gerekmez.

Dört bacaklı arkadaşınızla spor yapmaya başlamak istiyorsanız, eğitimin ilk adımlarında size rehberlik edecek yerel bir takım arayın. Ayrıca size bir spor sahası ve her spor için ihtiyaç duyabileceğiniz diğer tüm ekipmanları sağlayabilirler.

1. Çeviklik

Çeviklik muhtemelen en iyi bilinen köpek sporudur. Çeviklik sporunun olduğu rota yüksek atlamalardan, tünellerden, tahterevalli veya iniş çıkışlardan oluşan engellerle dolu bir rotadır. Amaç, rotayı engeller üzerinde hata yapmaksızın mümkün olduğu kadar çabuk tamamlamaktır.

köpek sporları çeviklik

Bu sporun yarışmaları köpeklerin büyüklüğüne göre ayrılmıştır. Engeller, köpeğin boyutuna bağlı olarak farklı yükseklik ve hızlarda ayarlanmıştır. Engellerin ve parkurun düzeni her seferinde farklıdır. Farklı zorluk seviyeleri de vardır.

Diğer spor dallarındaki liglere benzer şekilde, yarışmacılar kariyerleri boyunca farklı seviyelere katılma şansı elde eder. Bu spordaki en büyük zorluk insanları da kapsamaktadır; çünkü köpeklerini eğitmek ve rota boyunca köpeklerin kafalarını karıştırmadan, onlara doğru bir şekilde rehberlik edebilmek zorundadırlar.

2. Frizbi yarışması (DiscDog)

DiscDog olarak da bilinen köpekli frizbi yarışması, var olan en muhteşem sporlardan biridir. Bu yarışma insanların frizbiyi atması, köpeklerinse getirmesiyle yapılır. Ancak burada dikkat çeken şey, frizbi yarışmasının müziğin ritmi ile bir koreografi oluşturularak yapılmasıdır.

frizbi oynayan köpek

Bunu yapmak için, silikondan yapılmış, büyük ve esnek olan özel bir frizbi kullanmalısınız. Köpekler ezberlenmiş koreografi ile birçok numara yapabilir. Köpeğin boyutu önemli değildir, ancak atlamaları yapacak, frizbi yakalayacak ve zıpladıktan sonra geri getirecek kadar büyük olmalıdır.

Frizbi yarışması için de farklı yarışma seviyeleri vardır. Ayrıca, koreografi yapmanız gerektiği için, her köpeğe ve her insanın beceri seviyesine göre uyarlanabilir. Bu spor için bir köpeğin eğitimi, bir insanın yarışma rotalarını tamamlama yeteneğinden daha önemlidir.

3. Köpek sporları: Canicross

Bu köpek sporunun uygulaması çok basittir, ancak her iki katılımcının da fiziksel olarak formda olması gerekir. Canicross; yani köpeklerle yapılan kros koşusu insanların ve köpeklerin aynı anda koştuğu bir yarıştır. Köpekler, sahiplerinin beline tutturulmuş bir tasma takar.

köpek sporları kros koşusu

Her katılımcının fiziksel hazırlığı önemlidir ve yarışmalar sağlıklı ve bir yaşın üzerindeki herhangi bir köpeğe açıktır. Bu sporun fiziksel talepleri nedeniyle, köpeğinizin veteriner tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir.

4. Köpek sporları: Koku alma (Mantrailing)

Mantrailing (insan takibi) olarak da adlandırılan koku alma sporu, kaybolan birini bulmak için köpeğin koku alma duyusuna dayanan bir spordur. Yani, bu köpek sporu, kayıp birini ararken meydana gelen normal koşulların bir simülasyonundan ibarettir.

koku takibi eğitimi

Her ne kadar hız önemli olsa da, köpeğin kokuyu doğru bir şekilde takip edebilmesi, saklanmış kişiyi  bulmasının anahtarıdır. Bu spor sadece kurtarma köpekleri için değildir; tüm köpek cinslerinin katılımına açıktır.

Ancak gerçekte, yalnızca belirli cinslerin kullanıldığı rahatlıkla görülebilir. Koku alma yarışı yapmak eğlenceli bir spordur; esas amacı köpekleri ve insanları gerçek yaşam koşullarına hazırlamak değildir.

5. Fransız Ring

Fransız ring bugün var olan en zorlu köpek sporu olarak var sayılabilir. Bu spor, bir köpeğin fiziksel gücünü sahibine itaat etme egzersizleri ile birleştirdiği için, köpeğin eğitimi çok önemlidir.

Yarışmalar sırasında köpekler engellerin üzerinden atlamak, kazıklı çitlere tırmanmak, kendilerini bir rehber olmadan kontrol etmek, bir şeyleri sıraya koymak ve sahiplerini korumak ya da kötü adamlara karşı tetikte olmak gibi farklı testlerden geçmek zorundadır.

Yüksek seviyelere ulaşmak için çok fazla eğitim ve yıllarca süren rekabet gerektiren çok zorlu bir spordur. Köpek sporları, evcil hayvanınızla eğlenmek için harika bir yoldur.

Köpeğinizin büyüklüğüne, yaşına ve ilgi alanlarına uyacak pek çok farklı seçenek vardır. Ancak en önemlisi, onların sadece oyun olduğunu ve ikiniz için de bir zorunluluk olmadığını hatırlamanız gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.