Noosa Sörf Festivali: Köpekler ve Sahipleri İçin Bir Spor

Noosa Sörf Festivali: Köpekler ve Sahipleri İçin Bir Spor

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2019

Sörf tahtanızda dalgaların üzerinden kayma konusunda tutkuluysanız ve köpeğiniz de öyleyse, o zaman Noosa Sörf Festivali’ni kaçırmamalısınız. Bu festival 25 yıldır Avustralya’da düzenleniyor. Bu festivale katılmak için dünyanın her yerinden hayranlar ve sporcular geliyor. Ancak, 2012 yılında başladığından bu yana köpekler ve onların sahipleri için rekabet Avustralya’daki en fazla ziyaretçi çeken aktivitelerden biri olmuştur.

Köpekler ve sahipleri için Noosa Sörf Festivali, en önemli şeyin kazanmak olmadığı yer

noosa sörf festivalinde sahibiyle sörf yapan köpek

Sadece sporun kendisini uygulamanın dışında, evcil hayvanınızla sörf yapmak köpekler ve sahiplerinin birlikte iyi vakit geçirmeleri için harika bir fırsattır. Bu yüzden birçok insan Noosa Sörf Festivali’ne gidiyor.

Festivalin kurucu ortağı Paul Jarrett, köpekler ve sahipleri için bu yarışmada “önemli olan kazanmak veya kaybetmek değil” diyor ve katılımcıların “okyanusu, sörf yapmayı ve doğayı seven” insanlar olduğunu belirtiyor.

Etkinliğin resimlerine bakılırsa, bazı köpekler için aynı tahtada sahipleriyle birlikte sörf yapmak doğal bir şey gibi görünüyor. Bu videoyu izleyin!

Sörf, köpeklerin ve sahiplerinin birlikte rekabet edebilecekleri bir spordur. Avustralya’daki Noosa Sörf Festivali bunun gerçekleşmesi için iyi bir fırsat.

Köpeğinizle sörf yapmanın faydaları

Eski tandem sörf şampiyonu ve şu anda köpek eğitmeni olan Chris de Aboitz, Noosa Sörf Festivali’nin bu etkinliğinden sorumlu. Sörf tahtası üzerinde becerilerini köpekleri Millie ve Rama ile birlikte gösteriyor. Ayrıca insanlara köpekleriyle sörf yapmanın faydalarını da anlatıyor.

De Aboitz, sörfün bir köpeğin doğal denge kabiliyetini geliştirmek için iyi bir yol olduğunu açıklıyor. Eğitim yöntemini sadece sahiplerin köpekleriyle sörf yapması için kullanmıyor, aynı zamanda bu hayvanların davranışsal problemlerini çözmede de yardımcı olmasını sağlıyor. Örneğin:

Sörf, köpeğinizle paylaşacağınız bir spor

Avustralya, köpeklerle sörf yapmanın popüler olduğu tek yer değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde de turnuvalar yapıldı. En popüler turnuvalar San Diego ve California’da yapıldı: Loews Coronado Bay Resort Sörf Köpeği Yarışması ve Sörf Köpeği Surf-A-Thon.

Köpeğinizle sörf yapmakla ilgileniyorsanız, evcil hayvanınızın da bu fikri sevip sevmediğini öğrenmelisiniz.

Labradorlar gibi suyu seven birçok köpek ırkı vardır. Ancak, tüm köpekler suyu sevmez. Köpeğinizin sörf yapma korkusunu ortadan kaldıramazsanız, her ikinizin de katılabileceği farklı yarışmalar her zaman arayabilirsiniz.

En iyi aktivite türü, sizin ve tüylü arkadaşınızın birlikte iyi vakit geçirip ilişkinizi güçlendireceği aktivitedir. Köpeğinizi sevmediği bir şey yapmaya zorlayarak travmatik bir deneyim yaratmaktan kaçının.

Köpeğinize sörf yapmayı öğretin

noosa sörf yarışmasında yarışan köpek

Bununla birlikte, köpeğiniz sizinle sörf yapma fikrini seviyorsa, sabırlı olun ve evinizde çalışmaya başlayın. İşte sonraki adımlar:

  • Karada, köpeğinizin sörf tahtasına aşina olmasını sağlayın. Onları koklamasına izin verin, üzerine tırmanmasını sağlayın. Korkusunu aştığında, onu okyanus üzerinde hissedeceğine benzer hareketlere alıştırmaya başlayabilirsiniz.
  • Köpeğiniz suda antrenman yapmaya hazır olduğunda, onu bir havuza alarak başlamalısınız.
  • Her şey havuzda iyi gidiyorsa, o zaman onu sahile almak ve dalgalarda sörf yapmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Evcil hayvanınızla sörf yapmadan önce son ipuçları

Köpeğinizle suya girmeden önce, üzerine can yeleği taktığınızdan emin olun. Köpekler için tasarlanmış özel can yelekleri vardır. Ayrıca, tahtanın kaygan olmaması gerektiğini unutmayın. Evcil hayvanınızın patileriyle tutunabileceği bir yüzey olmasını sağlayın.

Her şey hazır olduğunda, eğlenmeye başlamanın zamanı! Bu aktivitenin neyle ilgili olduğunu unutmayın. Ayrıca, can dostunuzla sörf yaparak onunla olan bağınızı güçlendirirsiniz. Yani, Noosa Sörf Festivali’ne katılma şansınız olursa, bu fırsatı kaçırmayın!

Fotoğrafların kaynağı: Noosa Sörf Festivali


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.