Köpek Severlere Asla Söylememeniz Gereken İfadeler

Köpek Severlere Asla Söylememeniz Gereken İfadeler

Son Güncelleme: 07 Temmuz, 2018

Evcil hayvan sahibi olmamış bir kişi, bir köpek ile onun sahibi arasındaki özel bağı anlayamayabilir. Bu nedenle bu kişi, köpek severlere belirli yorumlarda bulunmaktan kaçınmalıdır. Ya da en azından, bunları söylemeden önce biraz daha düşünceli olmaya çalışmalıdır.

Köpekler hakkında söylenenler

köpek severler

Hiç bir zaman bir köpekle yaşamamış bir insanın bunun için nedenleri olabilir, ama bu, sahiplenmek için çok geç olduğu anlamına gelmez. Kişinin, dört ayaklı bir arkadaşla yaşama deneyiminden yoksun olduğu doğru olabilir. Yani, kişinin bunu anlaması pek çok sebepten ötürü zor olabilir.

Hatta, birçok insanın sıkılabileceği ya da sadece sinirlendirmek için bir şeyler söylediği doğrudur. Büyük ihtimalle hayvanlarla ilgili bir fikre sahip değiller ama adil olmak gerekirse, bazı sözlerinin doğru olabileceğini de söyleyelim.

Bir evcil hayvan sahibiyseniz, kesinlikle oldukça aptalca şeyler duymuşsunuzdur ve büyük olasılıkla bundan tamamen rahatsız olmuşsunuzdur. Aşağıdaki bu ifadelerden bazılarına göz atın:

Herkesin konuşma özgürlüğü var ama tıpkı aşağıda olduğu gibi, köpek severleri üzecek bazı ifadeler var.

Köpek severleri üzecek bazı yaygın ifadeler

İşte, köpek severlerin olduğu bir ortamda söylenmemesi gereken bazı cümleler:

 • “Köpeklerin, insanları yaladığını görmek çok iğrenç”. Yalamak, bir köpeğin doğasında olan bir eylemdir. Bu yüzden, hayvanın bakımı iyi yapılırsa ve kişinin bağışıklık sisteminde herhangi bir problem yoksa, hiçbir sorun olmayacaktır.
 • “ Eviniz kesinlikle tüylerle dolu ”. Evet, bazen bu doğrudur, özellikle tüy dökme sezonunda olur. Bunun için, evinizi derli toplu ve temiz tutmanız önemli.
 • Kendinizin zar zor sığdığı bu küçük apartman dairesinde bir köpeğe sahip olacak kadar nasıl kalpsiz olabilirsiniz ki”. “Biz buna alıştık. Sık sık dışarı çıkıyoruz ” Bu iyi bir cevap olur.

Evcil hayvanınız ile olan ilişkiniz hakkında tekrar düşünmenizi sağlayan ifadeler

Bazı durumlarda, eleştirel bir bakış açısıyla, evcil hayvanınız ile olan ilişkinizde her şeyin harika ya da akıllıca olmadığını kabul etmeniz iyi olur. Örneğin:

 • Hiç onunla bir çocuk gibi konuştuğunuzu fark ettiniz mi? ”. Bu bazen doğrudur. Bu yüzden asla unutmamalısınız, köpekler ailenin bir parçası olsa da, onları asla insanlaştırmamalısınız.
 • “ Sohbetinizin ana temasının evcil hayvanınız olduğunun farkında mısınız?”.  Tabii ki, köpekler günlük hayatınızın önemli bir parçası, ama önemsediğiniz tek şey onlar olmamalıdır. Sosyal hayatınız nasıl?
 • “Köpeğiniz için bir Instagram hesabı mı açtınız? Şaka mı yapıyorsunuz?”. Ayrıca Facebook, Twitter, vb. kullanıyorsanız, birçok şeyi çevrimiçi yüklüyorsunuz ve bu çoğu zaman köpeğinizin bir fotoğrafı oluyor. Hayatta başka ilgi alanlarınız olduğu sürece bu harika.
 • “Sevgilinizden ayrılıyor musunuz? Evcil hayvanınız yüzünden mi? ” İhmalkar bir ilişkiniz olmadığından emin misiniz? Köpeği bahane olarak kullanmayın.

Her daim cahil bireyler 

köpekle oynayan çocuk

Bazı kişilerin ağzını açmadan önce ona kadar saymaları iyi bir fikir olur. Ancak, insanların ağızları gevşektir ve böyle şeyler söylemeye eğilimlidirler:

 • “ Köpeğin çok yaşlı. Ne kadar yaşıyorlar? ”. Ne kadar acımasız! Ve siz, “büyükannen nasıl?” diye bir cevap vermek istersiniz. Ancak, kibar olduğunuz için dilinizi tutarsınız.
 • “Ne dediğini anlamıyorsan, neden onunla bu kadar çok konuşuyorsun?”. Evet, bu kişinin, köpekler hakkında hiçbir şey bilmediği ortada.
 • “Çocuklar için tehlike unsurları. Onları ısırıp hastalıklarını geçirebilirler”. Birinin ağzından çıkan tam bir cehalet sözü. Onları, çocukların evcil hayvanlar ile büyümesinin sağladığı tüm faydalar hakkında eğitin.
 • Afrika’da açlık çeken çocuklar yerine, hayvan istismarı konusunda nasıl daha fazla üzüntü duyuyorsun?”. Hey, birinin diğeriyle ilgisi yok. Her ikisi de büyük endişe duyulacak meseleler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.