Köpek Kulübesi İnşa Etmek için 14 İpucu

Köpek kulübesi inşa ederken seçtiğiniz bölge ve kullanacağınız malzemeler önemli olduğu gibi, kulübenin kendisi de kuru ve temiz olmalıdır. 
Köpek Kulübesi İnşa Etmek için 14 İpucu
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Köpeğinize hediye vermekle bir şey kaybetmezsiniz. Köpeğinize hediye etmek için bir köpek kulübesi inşa edebilirsiniz.

Göz önünde bulundurulması gerekenler

Köpek kulübesi inşa ederken göz önünde bulundurulması gereken noktalar vardır. Köpeğinizin büyüklüğünü, ağırlığını, yaşını ve tüy çeşidini düşünmeniz gerekir. Küçük, orta ve büyük köpeklerin kendine has ihtiyaçları olacaktır.

Ayrıca köpeğinizin ırkına göre boyunun uzayıp uzamayacağını da düşünmelisiniz. Yetişkinliğe erişene kadar ağırlığı her ay giderek artacaktır. Tüylerinin yoğunluğu da düşünülmesi gereken başka önemli bir noktadır.

Güvende ve mutlu bir köpek

En önemlisi, evcil hayvanınızı gece gündüz güvenli, rahat, mutlu, temiz ve şımartılmış hissettirmektir. Bir kulübe inşa ederken düşünülmesi gereken başka bir nokta ise kulübesinin konumudur. Genelde arka bahçe, garaj ya da mevsimine göre köpeğin çok terlemeyeceği ya da üşümeyeceği yerler tercih edilmektedir. 

Köpek kulübesini köpeğinizin kişiliğine ve alışkanlıklarına göre tasarlamalısınız. Aktif, kıpır kıpır ve oyuncu köpeklerin aksine bazı köpekler bir o kadar sakin ve tembel olur.

Temiz ve kuru köpek kulübesi

Köpeğinizin kulübesinin her zaman temiz ve kuru tutulması gerektiği gibi; yağmurdan, rüzgardan ve kumdan da korunması gerekir. Ayrıca herhangi bir kemirgenin ya da böceğin içeri girmemesine dikkat edin yoksa köpeğiniz hasta olabilir.

köpek kulübesini süslemek

En doğrusu, evcil hayvanınız için modern, pratik ve sağlam bir kulübe inşa etmenizdir. Bunun karşılığını sevgi, sadakat ve arkadaşlıklarıyla ödeyeceklerdir.

Köpek kulübesi inşa etmek için 14 ipucu

Köpek kulübesi inşa ederken göz önünde bulundurmanız gereken önemli ipuçları vardır:

 • Ahşaptan ya da plastikten köpek kulübesi yapılabilir. Kullandığınız malzeme, kulübeyi evin içinde mi yoksa dışında mı konumlandırdığınıza göre değişir.
 • Köpek kulübesinin malzemesi kaliteli olmalıdır. Hava koşullarına karşı dayanıklı ve sağlam olmalıdır.
 • Köpek kulübesinin temeli, zemin yüzeyinden daha yükseğe yerleştirilmiş ahşap veya beton plakalardan yapılabilir. Zemine yıkaması ve değiştirmesi kolay örtüler örtebilirsiniz.
 • Köpek kulübesi, köpeğinizin uzunluğunun(kuyruk hariç) bir buçuk katı olmalıdır. Enini hesaplamak için, kuyruk hariç vücudun 3/4’ü ölçülür.
 • Kulübenin yüksekliği ise köpeğin kafasının yüksekliğinin 5 /4 katı olmalıdır. Kulübenin girişini hesaplarken, girişin köpeğinizin omuz genişliğinden 6 cm daha geniş olmasına dikkat edin. 
 • Giriş, tercihen dikdörtgen ya da yarım daire biçiminde ve köpeğinizin boyutuna uygun olmalıdır. Köpeğinizin rahatça girip çıkabileceği ve rahatsız olmayacağı genişlikte olmalıdır.
 • Kulübe ahşaptan yapılmışsa paneller, tavan paneli ve duvarları da ahşap olacak şekilde inşa etmelisiniz. İç cilalama, kulübenin daha temiz olmasını sağlayacağı için güzel bir fikirdir.
 • Panellerin boyutlarını hazırladığınız zaman, panelleri elektrikli testere ile kesebilirsiniz. Ya da hazır alıp yapım sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • Panelleri birleştirmek için çivi, soğuk tutkal ve vida kullanın.
tahtadan köpek kulübesi

Boyama: köpek kulübesinin çatısı ve süslemeleri

 • Kulübeyi boyarken toksik olmayan sentetik emaye ya da yağ kullanın.
 • Menteşelerle sabitlenmiş çıkarılabilir çatıların temizlenmesi daha kolaydır. Çatısında eğim olmalı ve yağmur suyunun, güneşin ya da karın içeri girmesini önleyen saçakları olmalıdır. Şık bir dokunuş vermek istiyorsanız, asfalt zona da kullanabilirsiniz.
 • Kulübenin içerisine halı koymamanızı tavsiye ederiz. Çabucak kirleneceği için değiştirmesi zor olacaktır. Bunun yerine evcil hayvanınızın üzerinde dinlenebileceği minder ya da örtü serebilirsiniz.
 • Yemek ve su kaplarını kulübenin dışarısında tutmanızı öneririz. Bu şekilde kulübesi uzun süre temiz kalacaktır.
 • Kulübeyi süslemek için, önüne çeşitli süs eşyaları takabilirsiniz. Örneğin üzerinde köpeğinizin adının olduğu bir tabela olabilir. Tasmalarını asabileceğiniz rengarenk kancalar da güzel bir görüntü verecektir.

Köpeğinizin şahsi alanı

Evcil hayvanımız ailemizin bir parçası ve şımarık dostumuzdur. Bir hayvan sahibi olmak demek, onları sevmek, eğlendirmek ve şımartmak demektir.

Köpek kulübesi inşa etmeniz için verdiğimiz bu 14 ipucu ile köpeğinize özel bir alan yaratabilirsiniz. Köpeğiniz bu kulübeyi tercihine göre uyumak ya da dinlenmek için kullanabilir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.