Kedi ve Köpek Evleri: İçeride mi, Dışarıda mı Olmalı?

Bazı hayvanlar kendilerini dışarıda daha rahat hisseder ama bazıları da daha çok sahiplerinin yanı başında vakit geçirmeyi tercih eder. Hayvanınız içeriyi de dışarıyı da tercih etse, ona uygun bir ev bulmak mümkün.
Kedi ve Köpek Evleri: İçeride mi, Dışarıda mı Olmalı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvanları içeride ya da dışarıda zaman geçirmesi gerekenler olarak ikiye ayırmak mümkün müdür? Evde mi yoksa bahçede mi uyumaları daha uygundur? Hangi kedi veya köpek evleri, sizin hayvanınız için ideal olur?

Tüm hayvan sahipleri bu tür soruların cevaplarını düşünmek zorundadır. Yazımızın devamında tüylü dostunuzun içeride mi yoksa dışarıda mı daha mutlu olacağını tespit edebilmeniz için size yardımcı olacağız.

Evde mi, bahçede mi?

Evde ya da bahçede duracak köpeklerin birbirinden farklı ihtiyaçları vardır. Bazı hayvanlar dışarıda özgür hissederek mutlu olurken, bazılarının da aile üyeleriyle sık sık iletişim içinde olmaya ihtiyaçları vardır. Bahsettiğimiz ikinci tür hayvanların, bahçede değil evde beslenmesi gerektiğini tahmin edebilirsiniz.

Hayvan sahiplerinin hayvanlarına kulübe alması ya da kendi elleriyle inşa etmesi sık rastlanan bir durumdur. Ancak bazı köpekler dışarıda uyumaya zorlanırsa mutsuz olabilirler. Köpekler oldukça sosyal hayvanlardır ve düzenli olarak başkalarıyla iletişime geçmek isterler.

Bahçeye koyacağınız bir kulübe, köpeğinize kendine ait bir alanı olduğu hissini verir ama her gece orada uyuması ona iyi gelmez. Geceleri dışarıda geçiren köpeğiniz hem kendini yalnız hisseder hem de hava değişimlerinde hastalık kapma riski artar.

Kedilere gelirsek; evin içinde onlara ait bir alan ayarlamalısınız. Kediler, köpeklere kıyasla çok daha başlarına buyruktur ve kendi alanlarına önem verirler. Ancak kaçma ihtimalleri daha fazladır, bu yüzden onlara evde bir alan vererek daha kolay kontrol altında tutabilirsiniz.

Evin içinde kedi ve köpek evleri

Küçük bir evde yaşıyor olsanız bile hem içerisi hem dışarısı için hayvanınıza uygun birçok ev seçeneği bulabilirsiniz. Hayvanınıza alacağınız evin boyut ve stilini kendi evinizin özelliklerini dikkate alarak belirlemelisiniz. Böylece evinizin düzenini bozmadan kedi ve köpeğiniz için uygun bir alan yaratabilirsiniz.

minderde yatan dalmaçyalı

Sehpa ev

Ev içinde kullanım için farklı özellikleri olan sehpalar vardır. Fabbricabois adlı markanın tasarladığı sehpalar, küçük ya da orta büyüklükteki köpekler için ev olarak da kullanılabiliyor.

Bu kullanışlı tasarımın üstü sehpa ancak origami şekilli ayak kısmında hayvanınızın rahatça yatabileceği bir bölmesi de var. Sehpanın yan kısımlarını ise dergilik ya da gazetelik olarak kullanabilirsiniz.

Şık evler

Güney Koreli Bad Marlon, yenilikçi ve yaratıcı birçok yatak ve ev seçeneği sunuyor. Zarif geometrik tasarımlarıyla öne çıkan bu ev ve yataklar, ev içinde kullanmak için ideal. Evinizde modern ve minimalist bir dekorasyon tercih ettiyseniz Bad Marlon tasarımları size çok uygun.

Doğal evler

Hayvanınıza rahatlaması için bir yer yaratırken dış dünyayı evinize taşımak istiyorsanız Sou Fujimoto’nun çalışmalarına bir göz atmalısınız.

Sou Fujimoto, evcil hayvanlar için doğal bir yaşam alanı yaratma fikrinden yola çıkmış. Eve şeklini vermek içinse açık raf sistemini kullanmış. Raflara çiçekler yerleştirerek evin genelinde farklı bir hava estirebilirsiniz.

bahçede yavru köpek

Yenilikçi ve rahat evler

Rah Design ise başka bir yaratıcı tasarımla karşımıza geliyor. Bu köpek evleri, Brezilya’dan getirilen çelik, ahşap ve çimentoyla inşa ediliyor. Evler, olabildiğince rahat olmaları amacıyla tasarlanmış ve çeşitli aksesuarlarla ihtiyaçlara göre özelleştirilmiş.

Sonuç olarak, kedi veya köpeğinizin evde mi bahçede mi uyuması gerektiğine karar verirken hayvanınızın boyutu, karakteri ve evde yeterince yer olup olmadığı gibi faktörlerin hepsini bir arada düşünmelisiniz. Kararınız ne olursa olsun, hayvanınıza uygun rahat bir ev bulabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.