Köpeğinizle Tatile Çıkma Sanatı

Köpeğinizle tatile çıktığınız zaman köpeğinizin güvenliğini sağlamak için taşıma kafesi getirmek gibi bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, köpeğinizi rahat ettirmek için favori oyuncağını yanınıza almayı da unutmayın!
Köpeğinizle Tatile Çıkma Sanatı

Son Güncelleme: 13 Temmuz, 2019

Evcil hayvanların en çok terk edildiği aylar, sahiplerin hayvanlarını ihmal ettiği yaz aylarıdır. Bu yüzden, böyle bir stresin oluşmaması için köpeğinizle tatile çıkma sanatı adını verdiğimiz bazı yararlı ipuçları paylaşacağız.

Tatil ziyaretleri

Bu aylarda, köpeğinizin tanımadığı arkadaşlarınızı ve aile üyelerini evde ağırlayabilirsiniz. Ya da siz, tanımadığınız bir hayvanı olan arkadaşınızı ziyarete gideceksinizdir.

Eğer misafir bekliyorsanız, büyük günden önce evinizi ve köpeğinizi hazırlamanız gerekir. Örneğin, bazı köpek ve kedilerin yabancılara alışması zaman alabilir. Hatta, insanların kendi bölgelerini işgal ettiklerini düşünürlerse stres bile olabilirler.

Hem köpeğinizi hem de misafirinizi mutlu edebilmek adına, misafirinize köpeğinize ait alanları tanıtın. Bu sayede, köpeğinize sığınabileceği ve orada dinlenebileceği belirli bir alan yaratmış olursunuz. Ayrıca, köpeğinizi de misafir odası gibi bazı odalara giremeyeceğine dair bilgilendirmeniz gerekir.

Her şeyin yolunda gitmesi için köpeğinizi eğitin. Bunu yaparken iplerin kimin elinde olduğunu da mutlaka hatırlamalısınız.

Bu, özellikle aşırı heyecanlananözellikle aşırı heyecanlanan büyük köpekler ve vahşi olabilecek kediler için önemli bir noktadır. Ayrıca, ziyaretçiniz gelmeden önce evcil hayvanınızı halka açık bir parka götürebilirsiniz. Bu şekilde, yabancılara nasıl tepki verdiklerini görebilir ve misafirinize nasıl davranacaklarını az çok tahmin edebilirsiniz.

Köpeğinizle tatile çıkma sanatı

Çoğu hayvan için seyahat etmek ve tanıdıkları ortamdan ayrılmak stresli bir durumdur. Hatta bir süre yemek yemeyi ve içmeyi bile bırakabilirler. Evcil hayvanınızı sakinleştirmek için en iyi yöntem sevdiği oyuncaklarını, yatağını ve battaniyesini yanınızda getirmektir. Bu sayede kaldığınız yer onlara daha tanıdık ve güven verici gözükecektir.

evcil hayvanla seyahat eden adam

Herhangi bir sahibin hedefi, evcil hayvanlarının olabildiğince rahat olmasını sağlamaktır. Ancak, seyahat sırasında hayvanların kafeste ya da taşıma çantasında olmaları bir gerekliliktir. Bu sayede arabada, otobüste veya uçakta rahatça dolaşamazlar.

Aksine izin vermek, köpeğinizi ve araç içerisindeki diğer insanları tehlikeye sokacaktır. Eğer bir kafes bulamazsınız, köpekler için üretilen emniyet kemerlerinden edinmeyi düşünebilirsiniz. 

Ayrıca, yurt dışına seyahat edeceksiniz köpeğiniz için bir kimlik kartı çıkartmanız gerekecek. Örneğin, Avrupa evcil hayvan pasaportu. Bunun yanı sıra yanınıza ilk yardım çantası da mutlaka almalısınız. Uzun yolculuklarda sık sık mola vermeyi de unutmayın!

Köpeğinizi geçici bir bakım evine bırakırsanız

Evcil hayvanınızı bırakacağınız yeri seçmeden önce, o yeri ziyaret etmelisiniz.

  • Hijyen durumuna,
  • kaç hayvan barındığına,
  • yemeğin kalitesine dikkat etmelisiniz.

Oyuncaklarını ve yatağını da bakım evine getirebilirsiniz.

seyahat eden kadın ve köpek

Ayrıca, konaklama kalitesini ve koşullarını kontrol edebileceğiniz birçok internet sitesi bulunmaktadır.

Bir diğer seçenek ise köpeğinizi güvendiğiniz bir arkadaşa bırakmaktır. Böylece siz uzaktayken köpeğinizle ilgilenecek birisi olabilir. Ne olursa olsun, bir köpeği hayatınıza aldığınız zaman böyle bir anın geleceğini biliyordunuz. Bu yüzden, köpeğinizle seyahate çıkmadan önce bunlara hazırlı olmanız gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.