Köpeğinizle Avrupa'da Seyahat Etmek İçin Kurallar

Ne yapmanız gerektiğini öğrendiğiniz zaman, köpeğinizle Avrupa'da seyahat etmenin özellikle katı kurallardan oluşmadığını ve köpek ile beraber sahibinin de güvenliğini sağladığını anlayabilirsiniz.
Köpeğinizle Avrupa'da Seyahat Etmek İçin Kurallar

Son Güncelleme: 29 Mart, 2019

Köpeğinizle Avrupa’da seyahat etmek konusunda, yetkili merciilerle bir sorun yaşamamak için edinmeniz gereken bazı belgeler vardır. Gelin, bu belgeler nelermiş, birlikte öğrenelim!

Avrupa’da köpeğinizle seyahat etmek: Schengen bölgesinin avantajları

Avrupa Birliği’ne üye bir devlette yaşamanın en iyi avantajlarından birisi, seyahat sınırlaması olmadan Avrupa ülkelerini gezebiliyor olmaktır. Bu imkanı size sağlayan vizenin adı Schengen vizesidir ve 26 ülkede geçerlidir. Bu Avrupa ülkelerinde kolaylıkla seyahat edebilmeniz için gereken tek şey, geçerli bir pasaporttur.

Hayvanlar da bu ayrıcalıktan yararlanabiliyorlar. Sınır geçmek ya da chihuahua boyutlarında kafeslere girmek zorunda kalmıyorlar. Ancak, tıpkı insanlar için olduğu gibi, hayvanlar için de her evcil hayvan sahibinin Schengen bölgesine ziyaret edebilmek için hazırlaması gereken belli belgeler vardır.

çantanın içindeki chihuahua

Avrupa Birliği dışındaki bir ülkeye seyahat etmek istiyorsanız yapmanız gerekenler

Dünyanın bazı bölgelerinde evcil hayvanınız ile seyahat etmek için, bir dizi veteriner muayeneleri ve hayvanınızın sağlık durumunu belirten belgeler edinmek gerekir. AB’de evcil hayvanınızı 28 ülkeden herhangi birisine götürebilmek için ihtiyacınız olanlar:

  • Çoğu köpek sahibi mikroçipleri tercih ediyor olsa da, AB içerisinde seyahat edebilmek için çip edinmek zorundalar. Gereken tek standart, çiplerinin okunabiliyor olmasıdır.
  • Kuduz aşısı yaptırmak da bir başka zorunluluktur. Avrupa’da, bir hayvanın bu hastalığı kapması çok da zor değildir. Bu sebeple, Avrupa’ya gelmeden en az 21 gün öncesinde hayvanınıza aşı yaptırmanız gerekmektedir. Ufak bir hatırlatma olarak; aşı yaptırılmadan önce mikroçip taktırılması gerekmektedir. Köpeğinize aşı yapılabilmesi için 12 haftadan büyük olması gerekmektedir. Bu yüzden, 12 haftadan küçük köpeklerin aşı yaptırmasına gerek yoktur.
  • Köpeğinize kuduz aşısı yaptırdıktan sonra kan testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu, antikor seviyelerinin yeterince yüksek olup olmadığını kontrol etmek amacıyla yapılmaktadır. Bu testin, köpeğiniz aşı olduktan en az 30 gün sonra ve Avrupa’ya gelmeden en az 3 ay önce yaptırılması gerekmektedir.

Gördüğünüz üzere, Avrupa Birliği’nde seyahat edebilmek için hayvanınızın belli bir hazırlık yapması ve belge oluşturması gerekmektedir.

valizin içindeki köpek

Diğer gereksinimler

  • Bu adımların yanı sıra, sağlık belgesi de edinmeniz gerekmektedir. Köpeğinizin bulaşıcı bir hastalık taşımadığını, kuduz aşısı yaptırdığını ve seyahat etmeye uygun olduğunu belirten bu belgeyi, onaylı bir veterinerden alabilirsiniz. Evcil hayvanınızla seyahatlerde mutlaka bulundurmanız gereken bir belgedir.
  • Eğer dört aydan daha fazla kalmayı planlıyorsanız, evcil hayvanınız için geçerli bir evcil hayvan pasaportu edinmeniz gerekecektir. Bu belge 577/2018 Sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü tarafından düzenlenmiştir.¹ Bu, ayrıca üye devletler içinde doğmuş ve AB içerisinde seyahat etmek isteyen kişiler için de geçerlidir. Bu belgeyi yetkili bir veterinerden edinebilirsiniz.

Eğer köpeğinizi Malta’ya, İrlanda’ya, Finlandiya’ya ya da Birleşik Krallık’a götürmek istiyorsanız, Echinococcus multilocularis paraziti için de evcil hayvanınıza aşı yaptırmanız gerekecektir. Bu işlem, gitmek istediğiniz Avrupa ülkesine seyahat etmeden son 24 ve 120 saat arasında yaptırılabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • “EUR-Lex Access to European Union Law.” EUR-Lex – 52011DC0681 – EN – EUR-Lex, OPOCE, eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1543251953376&uri=CELEX:32013R0577.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.